загрузка...
Атлантичний, Північний, Льодовитий та Індійський океани - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Атлантичний, Північний, Льодовитий та Індійський океани
11:36
Атлантичний, Північний, Льодовитий та Індійський океани

Скільки океанів є на Землі? Покажи їх на карті світу.
Ще з давніх часів людина освоювала Атлантичний океан. Він був головним водним шляхом на Землі. Атлантичний океан удвічі менший від Тихого. Він омиває узбережжя Євразії, Африки, Північної і Південної Америки. Атлантичний океан має велику протяжність із півночі на південь. Тому клімат океану різноманітний.
Тваринний світ Атлантичного океану порівняно з Тихим бідніший за різноманіттям. Багато в ньому різних видів риби - тріска, оселедець, скумбрія, окунь морський, мойва. У північних водах мешкають кити й тюлені, а в теплих багато сардин, тунців, молюсків (мал. 39).
Через Атлантичний океан проходять численні морські шляхи. Головні з них - між державами Євразії та Північної Америки.
Північний Льодовитий океан найменший за величиною. Він омиває північні береги материків Євразія і Північна Америка. Весь простір океану разом з морями називають Арктикою.  Поверхню океану вкриває товстий шар криги. Узимку тут лютують морози й урагани. Сонце не з'являється на горизонті протягом кількох місяців. Тільки Місяць та зорі освітлюють крижану пустелю. Зима триває 9-10 місяців. Улітку настає час, коли Сонце зовсім не заходить за горизонт. Проте воно стоїть низько над горизонтом, як у нас уранці. Сонячне проміння немов ковзає по поверхні води й тому мало її нагріває. Літо холодне -вода звільняється від криги тільки біля берегів.
Індійський океан є третім за величиною. Вода в ньому солоніша, ніж в інших океанах. Води Індійського океану майже постійно теплі.
Визнач за нартою півкуль у шкільному атласі, які материки омиває Індійський океан.
В Індійському океані вирує життя. З риб у північній частині мешкають сардинела, скумбрія, акули; у південній - білокровні риби, наприклад крижана. Особливо багаті життям мілководдя коралових рифів. Біля берегів Африки, Євразії та Австралії спостерігаються значні скупчення ракоподібних, а також молюски - каракатиці та кальмари. У південній частині океану дуже багатий планктон, представлений одноклітинними водоростями, молюсками, медузами та деякими ракоподібними. Він слугує їжею для риб, а також морських змій, велетенських черепах (мал. 40) та ін.
Рибальство в Індійському океані розвинуте значно менше, ніж в інших океанах. Китобійний промисел у південній частині Індійського океану практично припинено. Такі види китів, як кашалоти і сейвали (мал. 41), узято під міжнародну охорону.
Ще в давнину в Індійському океані добували перли. Господарська діяльність людини призвела до погіршення природних умов морів і океанів. Головну небезпеку для морських мешканців становлять забруднення води й надмірний вилов риби.
Словничок: Атлантичний океан. Північний Льодовитий океан, Арктика, Індійський океан.
Перевір себе
1.  Покажи на карті Атлантичний та Індійський океани. Порівняй їх. Чим вони відрізняються?
2.  Чому клімат Атлантичного океану такий різноманітний?
3.  Який океан найхолодніший і найменший?
4.  Що називають Арктикою? Поясни особливості її природи.
5.  Чому Світовий океан потребує охорони?
Використовуючи різні джерела інформації, підготуй повідомлення про білих ведмедів.
Бібліотечка природодослідника
Найбільша тварина на планеті - синій кит (мал. 42). Він може з'їсти за добу кілька тонн дрібних ракоподібних. Коли кит пірнає у скупчення здобичі, його горло збільшується в чотири рази. Він закриває рот, випускає воду та ковтає відфільтровану здобич тисячами особин. Живиться переважно влітку в багатих на їжу північних водах. Вважають, що взимку сині кити живуть у теплих поясах, де самки народжують потомство. Новонароджене китеня 7 м завдовжки і масою 2,5 т. Сині кити видають найголосніші звуки, що можна почути у тваринному світі.
Висновки
Атлантичний океан має велику протяжність із півночі на південь. Природа океану надзвичайно різноманітна. Він багатий на рибу. Найменшим і найхолоднішим океаном є Північний Льодовитий. Усю його територію разом з морями  називають Арктикою.  Найтеплішим  і  найсолонішим є Індійський океан. Господарська діяльність людини призвела до погіршення природних умов морів і океанів. Тому океани потребують охорони.


Категория:
2015
| Просмотров: 569 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть