загрузка...
Багатства Світового океану. Океан і людина - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Багатства Світового океану. Океан і людина
13:45
Багатства Світового океану. Океан і людина

- Які живі організми мешкають в океанах і морях.
- Які корисні копалини приховує океан і наскільки значна його енергія.
- Проблеми Світового океану - це проблеми людства.
Головними багатствами Світового океану є різноманітні природні ресурси - природні об'єкти і явища, придатні для людини. Серед таких розрізняють біологічні, мінеральні та енергетичні ресурси.
І Які живі організми мешкають в океанах і морях. Світовий океан іноді вважають своєрідною коморою біологічних ресурсів. Так називають усі живі організми океану, які може використати людина.
Тут жине понад 160 тис. видів тварин і близько 10 тис. нидів водоростей. Це і мешканці морського дна, як-от: морські черви, поліпи, молюски, рачки, краби, донні риби, а також різноманітні водорості, бактерії. Це і дрібні організми, які населяють товщу води. Вони немов зависли у воді і пасивно переміщуються течією. Сукупність таких організмів називають планктоном. Океан є також домівкою багатьох тварин, здатних активно плавати у воді на значні відстані незалежно від напрямку течії. Це кити, дельфіни, морські змії, водяні черепахи, більшість риб (мал. 140).
Попри величезну кількість і різноманіття морських мешканців, 60 %  площі Світового океану нагадують пустелі материків. Адже організми, потребуючи сонячного світла та кисню, оселяються переважно у прибережних та поверхневих водах. Саме тут здебільшого ведуть промисел риби - цінного продукту харчування людини. Крім того, ловлять кальмарів, креветок, крабів, мідій, видобувають їстівні та лікувальні водорості, полюють на морських звірів (китів, моржів, тюленів), які є для промисловості джерелом сировини, зокрема жиру, шкіри, хутра (мал. 141). Найбільше біологічних ресурсів видобувають у Тихому океані. Йому помітно поступаються Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий океани.
Безплідне море. Саргасове море - велика ділянка Північної Атлантики, яка обмежена морськими течіями. Улітку після злив унаслідок випаровування посеред моря утворюється щільна лінза з теплої солоної води. Вона перешкоджає підняттю багатої на поживні речовини гпибинної холоднішої води, що й зробило цей район океану дуже бідним на планктон - сукупність дрібних організмів у товщі вод, що нездатні самостійно плавати і переносяться течіями. Про безплідність моря свідчить і прозоро-блакитний колір його води. Це колір океанічної пустелі. Адже багата на розчинені речовини вода має зеленкуватий відтінок. Саргасове море - одне з найпрозоріших морів. Предмети видно в ньому на глибині 66,5 м.
Знайдіть на карті океанів в атласі з географії для 6-го класу Саргасове море. Визначте назви І напрями руху течій, що обмежують це море з усіх боків.
- Які корисні копалини приховує океан і наскільки значна його енергія. Мінеральні ресурси - корисні копалини океану, що може використати людина. До таких передусім належить сіль. Сіль, яку містять води Світового океану, могла б рівномірно вкрити поверхню суходолу шаром завтовшки у багато десятків метрів. Отже, не випадково в морі видобувають приблизно кожну четверту тонну необхідної людству кухонної солі.
З морського дна активно видобувають нафту й газ, запаси яких в океані становлять не менш як 40 % від усіх, що є на планеті. Останнім часом відкриті та експлуатуються велетенські родовища не лише на шельфі, а й на великих глибинах у ложі океану (мал. 142).
На межі океан - суходіл унаслідок розмивання берегів, виносу та відкладання уламкового матеріалу річками, хвилями й течіями часто утворюються багаті розсипні родовища різних корисних копалин, як-от: золота, платини, титану, алмазів тощо. Не варто забувати й про саму воду океану, зокрема питну. Щоб її добути, з давніх-давен морську воду опріснювали. Так, давньогрецькі мореплавці тримали на своїх суднах спеціальні ящики з піском. У них заливали морську воду, яка, проходячи крізь шар піску, ставала придатною для пиття. Мешканці північних районів вживали воду, яку отримували, розтоплюючи верхні шари морського льоду.
Велике значення відіграють й енергетичні ресурси - енергія океану, яку може використати людина. Насамперед це енергія припливів і відпливів, яку вже використовують для отримання електроенергії. Для цього споруджують спеціальні припливні електростанції (мал. 143). Вони діють у Франції, Росії, Китаї тощо. Енергію морських хвиль використовують у Японії, Австралії, Великій Британії, Індії та ін. Розробляють також проекти використання величезних запасів енергії морських течій. У перспективі планується «задіяти» до роботи морський прибій.
Велику роль Світовий океан відіграє і в оздоровленні людей. Щорічно мільйони людей прямують до узбереж теплих морів на відпочинок і оздоровлення.
- Проблеми Світового океану - це проблеми людства. Проблеми Світового океану - негативні зміни в океані, спричинені господарською діяльністю людини. Цих проблем дуже багато. Вони пов'язані з виснаженням різноманітних ресурсів океану, із забрудненням вод океану. Через інтенсивну господарську діяльність води Світового океану забруднюються промисловими і побутовими відходами, сміттям. Непоправної шкоди океану завдають аварії на нафтоналивних суднах та бурових вежах, злив забруднених нафтовідходами вод. Роль забруднювачів відіграють також численні вантажо- і пасажиро-перевезсння морським транспортом (мал. 144).
Проблема забруднення і виснаження Світового океану давно набула глобального характеру. Для розумного вирішення цієї проблеми потрібні загальні зусилля всього людства, адже від цього залежить і його майбутнє. Щоб привернути увагу світової громадськості до цієї проблеми, 1998 рік ООН проголосила Міжнародним роком Океану.
1. Що називають біологічними ресурсами океану?
2. Що є мінеральними ресурсами океану?
3. Що називають багатствами Світового океану?
4. У чому значення енергетичних ресурсів Світового океану?
5. Чому життя в океані таке різноманітне?
6. Де і чому в океані живих організмів найбільше?
7. Доведіть, що проблеми Світового океану зумовлені діяльністю людини.
8. За малюнком 144 визначте джерела забруднення вод Світового океану

Води суходолу. Річки. Річкова система і басейн


Категория:
2014
| Просмотров: 702 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть