загрузка...
Богатирі київської русі - 21 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 21 » Богатирі київської русі
15:25
Богатирі київської русі
Одним з найдавніших літературних творів про за¬хисників нашої рідної землі є «Слово про Ігорів похід». У ньому співець Боян розповідає про події часів Київської Русі, прославляє героїв – князів та воїнів-русичів.
Боян співав, акомпануючи собі на гуслях. Про це можна дізнатися, прочитавши такий фрагмент книги:
«Боян же, братие, не 10 соколов на стадо лебедей пущаще, но своя вещие персты на живае струны вскладаше, они же сами князям славу рокотаху».
уяви себе Бояном. Виконай речитативом наведений вище уривок з тексту «Слова...».
На сюжет «Слова про Ігорів похід» композитор Олек¬сандр Бородін написав оперу «Князь Ігор». На її почат¬ку звучить хор «Сонцю красному - слава», що втілює урочистість, героїзм, сильний дух і велич народу. Щоб передати радісні, піднесені й натхненні настрої, автор написав музику хору в мажорному ладі.
О. Бородін. Опера «Князь ігор». Пролог. Хор «Сонцю крас¬ному  –  слава».
Який характер музики? Як розвивається музика? у  хорі звучать пісенні, маршові чи танцювальні інтонації? Як змінюються темп і гучність? Зверни увагу на те, який склад хору (чоловічі, жіночі голоси) виконує твір.
Героїчні мотиви пронизують й інший твір Олександра Бородіна - симфонію, яка має назву «Богатирська».
О. Бородін. «Богатирська симфонія». і ч.
Зверни увагу, що музика передала два різні - контрастні - образи. У великих творах музика часто роз¬вивається на основі різних контрастних тем.
Охарактеризуй і порівняй музичні теми симфонії (мелодія, гучність, фактура тощо). Порівняй героїчні όбрази у різних видах мистецтва і вислови своє ставлення до них, у яких кольорах ти уявляєш звучання хору, а у яких –  звучання симфонічного оркестру у творах О. Бородіна?
Як музика може створювати героїчні, урочисті όбрази? Які якості потрібні герою –  захиснику Бать¬ківщини?
Богатирі завжди були втіленням ідеального образу мужнього воїна – захисника рідної землі. За народними переказами, один-єдиний герой міг самотужки боротися проти сотень ворогів. Вислови власне ставлення до героїчних образів В. Васне-цова. Які якості героїв  –  захисників Батьківщини передали художники?
Згодом люди почали описувати подвиги своїх героїв у книжках. Перші книжки писалися від руки. Головними елементами рукописних книжок були: мініатюра (зроблений від руки кольо¬ровий малюнок), заставка (орна¬мент, що прикрашає початок розділу книги) й ініціал, або буквиця, - заголовна буква великого розміру, з якої починався текст.
Аркуш рукописної книжки з ініціалом. Сучасні книжки також прикрашають буквицями. Часто сама буквиця намальована так детально, що може слугувати ілюстрацією до казки, міфу, билини, вірша чи оповідання. Виконують такі зображення художники-графіки.
За якими елементами буквиці ти можеш здогадатися, про що йдеться в тексті книжки? Який графічний прийом використовують художники, щоб зображення стало чітким і ви¬разним?
Створи буквицю для оздоблення книжки, яку ти нещодавно прочитав. Чим схожі богатирі, створені художниками і композиторами? Опиши, якою ти бачиш буквицю, з якої розпочинається історія про богатирів.

Категория:
учебники 3 класс
| Просмотров: 1138 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть