загрузка...
Болота - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Болота
13:54
Болота

- Як утворюються болота. 
- Чи потрібні болота.
- Як утворюються болота. Болото - надмірно зволожена ділянка суходолу із шаром торфу завтовшки понад ЗО см (мал. 161). Коли товщина торф'яного шару менша, територію називають заболоченими землями.
За умовами виникнення розрізняють низинні та верхові болота. Низинні болота утворюються в умовах надмірної кількості підземних вод, зокрема по долинах річок, у місцях наявності джерел, а також унаслідок поступового заростання безстічного озера чи ставка. На цих болотах ростуть чорна вільха, береза, осока, очерет, хвощ тощо. Поверхня низинних боліт увігнута або плоска. Великі низинні болота розташовані на Поліссі (мал. 161), у заплаві Дніпра, у Західному Сибіру.
Верхові болота зазвичай утворюються на плоских поверхнях за умов надмірної кількості атмосферних опадів. Такі болота мають бідну рослинність. Тут ростуть білі мохи, низькорослі береза і сосна, журавлина, росичка. Торф швидко накопичується в центральній частині верхового болота. Тому воно має опуклу форму.
Болота охоплюють порівняно велику площу на Землі й зосереджені переважно в лісовій зоні Північної півкулі, а також в екваторіальних областях Південної Америки і Африки, у тропіках і субтропіках Південно-Східної Азії. Чимало боліт і в Україні, зокрема на Поліссі (мал. 161).
Мої дослідження
За додатковими джерелами визначте, яка частка загальної площі території України припадає на болота.
- Чи потрібні болота. Раніше болота називали «згубним місцем», їх намагалися осушити. Згодом стало зрозуміло, що болота зберігають воду, яку потім економно витрачають, живлячи річки під час посух. Тому в разі знищення боліт швидко занепадають навколишні землі, рослини відчувають нестачу вологи, підсилюється небезпека пожеж, як це неодноразово бувало, наприклад, у посушливі роки і в Українському Поліссі. Болота дають притулок багатьом птахам (журавлям, чаплям, качкам) та іншим тваринам (комахам, ондатрам, видрам) (мал. 162). Це улюблене місце зростання аїру, очерету, осоки, рогозу, журавлини, морошки тощо.
Завдяки  болотам  ми  маємо торф -  горючу корисну копалину (мал. 163). Нині з торфу отримують також смолу, речовини, що очищують нафту і воду, лікарські препарати. На основі торфу роблять кормові суміші, органічні добрива та будівельні матеріали. Торф утворюється внаслідок відмирання та розкладу рослин в умовах надмірного зволоження і нестачі повітря.
Болота очищують повітря. Однією з надзвичайно корисних властивостей боліт є їхня здатність регулювати склад атмосфери. Зокрема, вони вбирають з повітряної оболонки Землі вуглекислий газ і накопичують карбон у вигляді торфу. Розрахунками встановлено, що лише 1 м2 болота за 2000 років забирає з атмосфери понад 800 кг цього небезпечного для людини газу. Водночас болота виділяють в атмосферу таку саму кількість кисню. Такий обмін між атмосферою і болотами набагато ефективніший, ніж між атмосферою і лісами.
1. Що є болотом?
2. Чим небезпечні болота?
3. Чим різняться між собою низинні І верхові болота?
4. Які зміни відбуваються у разі знищення боліт?
5. Яку роль відіграють болота в природі?
6. Чому болота утворюються не всюди?
7. Визначте за фізичною картою півкуль і України місця поширення боліт.
8. Спрогнозуйте зміни в природі України внаслідок штучного осушення боліт.

Льодовики. Багаторічна мерзлота


Категория:
2014
| Просмотров: 760 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть