загрузка...
Будова літосфери - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Будова літосфери
11:57
Будова літосфери

- Чому літосфера рухома.
- Як утворилися материки та океани.
- Чому літосфера рухома. Земна кора не є суцільною. Вона розділена розломами на окремі величезні блоки - літосферні плити, які вглиб сягають верхніх шарів мантії. Найбільші плити - Євразійська, Африканська, Північноамериканська, Південноамериканська, Індо-Австралійська, Антарктична, Тихоокеанська (мал. 52). Майже всі вони складаються як з материкової, так і з океанічної кори.
Земна кора легша від мантії. Тому вона наче «плаває» на астеносфері. Отже, літосферні плити повільно, але безперервно рухаються в горизонтальному напрямку під дією внутрішніх сил Землі.
- Як утворилися материки та океани. Звичні нині обриси материків і океанів у далекому минулому мали зовсім інший вигляд. Понад півмільярда років тому існував тільки один материк - Пангея, що грецькою мовою означає «вся земля», та один океан (мал. 53).
Пізніше «наслідок руху літосферних плит Пангея розкололася, і в Північній півкулі виник величезний суходільний масив - материк Лавразія. До нього входили нинішня Євразія і Північна Америка. Водночас у Південній півкулі утворився материк Гондвана, який об'єднував сучасні території Африки, Південної Америки, Антарктиди, Австралії і частину Південної Азії.
Близько 250 млн років тому Гондвана розпалася на окремі частини, які поступово набули обрисів нинішніх материків Південної півкулі. Лавразія також розкололася, але на дві частини — теперішні Північну Америку та Євразію. Водночас з утворенням сучасних материків почали формуватися й улоговини нинішніх океанів.
Процес утворення сучасних материків і океанів можна порівняти з тим, як під дією певних сил величезна крижина розкололася на окремі частини і вони попливли в різні боки. Ополонки, що виникли після цього, стали океанічними западинами.
Чи продовжують материки й океани переміщуватися і тепер? Так, вони не зупинились. Адже всі материки й западини океанів - це великі літосферні плити, які і в наш час повільно рухаються по пластичному верхньому шару мантії зі швидкістю зазвичай кілька сантиметрів на рік. Утім інколи літосферні плити можуть і «стрибати». Так, під час землетрусу в 1857 році північніше американського міста Сан-Франциско за кі.чька хвилин Тихоокеанська плита пересунулася відносно Північноамериканської на 10 см у північному напрямку. А в 1906 році обидві плити поштовхами «стрибнули» одна відносно одної на 6 м.
Унаслідок постійного руху літосферних плит вигляд Землі увесь час змінюється.
Виріжте з паперу контури сучасних материків і з'єднайте їх, як показано на малюнку 53. Так ви отримаєте модель поверхні Землі в минулому - материки Гондвану і Лавразію.
Земна куля розширюється. Площа Тихого, Індійського та Атлантичного океанів протягом останніх 150-160 млн років збільшується. Якщо так, то, згідно з колообігом речовини в природі, океанічна кора, яка нарощується в зонах розходження літосферних плит, має поглинатися в зонах зіткнення літосферних плит Тим часом цього не відбувається. Тому деякі вчені припускають, що земна куля збільшується в середньому майже на 18 см за рік і за менш ніж 150 млн років виросла щонайменше на 12 600 км.
1.  Як називаються давні материки?
2.  Які є найбільші літосферні плити?
3. Чому розпалися давні материки?
4. Чому рухаються літосферні плити?
5. Як побудована літосфера?
6. Як утворилися сучасні материки й улоговини океанів?
7.  Визначте за фізичною картою світу межі літосферних плит.
8. Змоделюйте можливі обриси материків і океанів у майбутньому, зважаючи на напрямки руху літосферних плит.

Внутрішні процеси Землі: рухи земної кори


Категория:
2014
| Просмотров: 1151 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть