загрузка...
Числівник як частина мови: загальне значення. Морфологічні ознаки, синтаксична роль - 26 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 26 » Числівник як частина мови: загальне значення. Морфологічні ознаки, синтаксична роль
09:30
Числівник як частина мови: загальне значення. Морфологічні ознаки, синтаксична роль

Число і слово поєдналися в числівнику. Про важливість цієї частини мови в щоденному спілкуванні годі й говорити. Без числівника не можна назвати точної адреси, визначити час будь-якої події. Числівник допомагає нам економно витрачати кошти, планувати день, тиждень і загалом упорядковує наше життя, вносить у нього розмірений ритм.
Є така сфера людської діяльності, де роль числа надзвичайно велика. Уявіть собі спортсмена, який бореться за встановлення світового рекорду. Часто в спортивному поєдинку долю спортсмена вирішують лічені секунди, хвилини, кілограми, метри чи сантиметри.
Запам'ятовуючи визначення числівника, — він позначає число, кількість предметів і порядок їх при лічбі, — ви неодмінно згадаєте про значення числа і в спортивних досягненнях, і в людській діяльності загалом. Ось чому так важливо вміти користуватися числівниками, знати, що Є числівники кількісні (на означення цілих чисел, дробові, збірні) і порядкові. За будовою числівники поділяються на прості, складні та складені.
За відмінковими закінченнями числівники поділено на шість типів відмінювання.
Ви навчитеся розпізнавати числівники серед інших частин мови, які також мають у своєму значенні вказівку на число.
Кількісні                               Складені
три, двадцять                     сорок вісім, двісті десять
Порядкові                            Цілі
п'ятий, дев'яностий             сім, мільйон
Прості                                 Дробові
один, тисяча                       нуль цілих дві десятих, п'ять сьомих
Складні                               Збірні
тридцять, вісімсот              обидва, семеро
Випишіть числівники, зазначаючи, на які питання вони відповідають.
На змаганнях із риболовлі один з учасників на запитання суддів. скільки він зловив риби, перший раз відповів так: -Половину восьми, шість без голови і дев'ять без хвоста». Судді здивувалися — що за жартівник? Тоді хлопчик відповів, назвавши число. Яке саме?
1. Прочитайте текст. Випишітьчислівники.
У давні часи не існувало єдиної системи рахування. У деяких країнах за основу брали число два. в інших — п'ять, ще в якихось — вісім, дванадцять, двадцять, шістдесят. Сучасна система чисел винайдена в Індії понад тисячу років тому. Вона побудована на основі десятків.
Аж до шістнадцятого століття в Європі для запису чисел були поширені римські цифри. Сьогодні вони використовуються здебільшого для позначення століть, тисячоліть, у назвах конференцій, спортивних подій, для нумерації розділів у книжках тощо.
2. Напишіть над кожним числівником, на яке питання він відповідає.
Спишіть текст. Визначте відмінок числівників.
Чемпіон світу з класичної боротьби Іван Піддубний народився восьмого жовтня тисяча вісімсот сімдесят першого року на Полтавщині. Змалку звик до важкої праці селянина, що вимагала неабиякої фізичної сили.
Сімнадцятирічний Іван вирушив на заробітки і став працювати вантажником у севастопольському порту. А потім усе було як у казці...
Якось богатир потрапив до цирку. На друпій день юнак знову прийшов на виставу і зачудовано стежив за виступами борців у манежі. На третій день не витримав і сам випробував свої сили у двобої. Сталося диво — здалося, що сили Івана потроїлися, і він переміг знаменитих борців. Для видатного спортсмена це був початок кар'єри. протягом якої він виграв не одну сотню боїв.
Деякі слова мають значення числа, але вони не належать до числівників. Зорієнтуватись у визначенні частини мови допомагає поставлене питання.
Розгляньмо таблицю.
Випишіть із тексту вправи 451 слова, що мають значення числа, але b^v   не належатьдо числівників. Чи відмінюються вони?
Спишіть слова. Визначте, якими вони є частинами мови.
Однобічність, по-перше, однозначний, однокласниця, подвоєння, одноголосно, один. двоє. два. потрійний, по-десяте, три. по-третє.
Спишіть прислів'я. Визначте відмінок і синтаксичну роль числівників.
Сім погод надворі: сіє. віє. мутить, крутить, рве. зверху ллє. знизу мете. 2. Одне сьогодні краше, ніж два завтра. 3. Зігнувся в три погибелі. 4. Хто мовчить, той двох навчить.

Написання прізвищ прикметникової форми

 


Категория:
2014
| Просмотров: 618 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть