загрузка...
Добовий і річний рух Землі - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Добовий і річний рух Землі
11:01
Добовий і річний рух Землі

Пригадай, що таке вісь Землі. Що таке гномон?
Чому буває день і ніч? Земля - це планета Сонячної системи. Як і всі інші планети Сонячної системи, вона рухається навколо Сонця й одночасно обертається навколо своєї осі. Вісь Землі - це уявна лінія, навколо якої відбувається обертання нашої планети. Це обертання Землі навколо своєї осі зумовлює зміну дня і ночі  (мал.   11).   Земля  обертається
плавно із заходу на схід, і Сонце освітлює то один, то другий її бік. Разом з нею обертається все, що є на поверхні, тому ми не помічаємо цього. Повний оберт навколо своєї осі Земля здійснює за 24 години, тобто за добу.
Чому на Землі змінюються пори року? Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця, називають земною орбітою. Унаслідок руху Землі навколо Сонця відбувається зміна пір року (мал. 12).
Які ти знаєш пори року? Яка пора року зараз?
На малюнку 12 показано чотири різних положення Землі під час руху по орбіті. Видно, що вісь Землі нахилена, тому земна поверхня отримує неоднакову кількість світла й тепла. Зміна пір року залежить від нахилу земної осі.
Коли до Сонця обернена Північна півкуля, вона отримує більше тепла й світла, ніж Південна. У цей час у Північній півкулі літо, а в Південній - зима. Коли ж Південна півкуля обернена до Сонця, там настає літо. Дні стають довшими, а ночі - коротшими. У Північній півкулі в цей час зима.
Якщо обидві півкулі освітлюються Сонцем, то настає весна і осінь. Повний оберт навколо Сонця Земля здійснює за рік.
Пригадай, скільки днів триває рік на Землі.
Ти проводив спостереження за висотою Сонця над горизонтом і знаєш: що вище Сонце над лінією горизонту, то дужче воно гріє. Це відбувається тому, що з висотою сонячне проміння падає на земну поверхню під прямим кутом, і Земля отримує більше світла й тепла.
На малюнку 13 видно, як потік сонячного проміння освітлює і нагріває ділянку АБ. Коли Сонце опускається, то тільки частина такого потоку потрапляє на ділянку поверхні. Причому сонячне проміння падає під певним кутом, а косе проміння не таке гаряче.
Із спостережень відомо, що впродовж року висота Сонця постійно змінюється. Ближче до весни день стає довшим.   Сонце  піднімається  дедалі  вище  і  більше
нагріває поверхню Землі. Ближче до осені дні стають коротшими, ночі - довшими і в полудень Сонце стоїть щораз нижче над горизонтом. Цим і пояснюється зниження температури повітря від літа до зими.
Словничок: вісь Землі, земна орбіта.
Перевір себе
1.  Поясни, чому відбувається зміна дня і ночі.
2.  Скільки триває доба?
3.  Назви причину зміни пір року на Землі.
4.  Чому ми не помічаємо руху Землі?
Чому зміна дня і ночі на Землі відбувається швидше, ніж зміна пір року?
Проведи дослідження. Візьми в руки глобус і попроси однокласника посвітити на нього кишеньковим ліхтариком. Ви побачите, що світло ліхтарика освічує тільки один бік глобуса, а другий залишається в тіні. Тепер повільно обертай глобус навколо осі. (Дослідження краще проводити в затемненій кімнаті). Зроби висновки.
Бібліотечка природодослідника
Календар - це система обчислення часу, заснована на повторюваності природних явищ і на русі небесних тіл: Сонця, Землі та Місяця. Складається він з 12 місяців, або з 365 (366 - у високосний рік) днів. Слово «календар» походить від латинського «календаріум», що означає «боргова книга». З історії давньоримського календаря відомо, що перші числа кожного місяця називали «календами». У ці дні виплачували боргові відсотки.
Висновки
Земля обертається навколо своєї осі та навколо Сонця. Повний оберт навколо своєї осі наша планета здійснює за 24 години, тобто за добу. Обертання Землі навколо власної осі спричинює зміну дня і ночі. Шлях, яким планета рухається навколо Сонця, називають земною орбітою. Унаслідок руху Землі навколо Сонця відбувається зміна пір року. Рік - це проміжок часу, за який Земля здійснює повний оберт навколо Сонця.


Категория:
2015
| Просмотров: 951 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть