загрузка...
Добовий хід температури повітря, причини її коливання - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Добовий хід температури повітря, причини її коливання
12:27
Добовий хід температури повітря, причини її коливання

• Як нагрівається повітря.
- Чому змінюється температура повітря протягом доби.
- Як нагрівається повітря. Усі процеси в атмосфері й біля поверхні Землі відбуваються з участю сонячної енергії. Сонячні промені, майже без перешкоди долаючи довгий шлях в атмосфері, досягають поверхні Землі. Потрапивши на земну поверхню, енергія Сонця поглинається нею і поступово її нагріває. Від того, під яким кутом сонячні промені падають на земну поверхню, залежить, яка їх кількість поглинеться. Чим більший кут падіння променів світила, тим більшою буде частка поглинутої сонячної енергії. Проте це не єдина причина різного нагрівання поверхні Землі. На поглинання сонячної енергії поверхнею впливає також її колір, прозорість. Так, ліс, пісок, розораний вологий темний ґрунт поглинають більше енергії Сонця і тому нагріваються сильніше. Натомість світлі території, вкриті снігом чи льодом, майже не нагріваються, оскільки більша частина енергії, що надійшла від Сонця, відбивається від них назад в атмосферу.
Водна поверхня, порівняно з поверхнею суходолу, нагрівається повільніше, але й повільніше віддає поглинуту енергію. Ось чому водні простори океану є величезним накопичувачем сонячного тепла.
Нагріта таким чином поверхня Землі починає поступово підливати своє тепло. Більша частина цього тепла (до 80 %) витрачається на випаровування води, а решта - на нагрівання повітря у тропосфері (мал. 87). У тих місцях, де температура поверхні вища за температуру прилеглого до неї шару повітря, це повітря також нагрівається. Нагріте повітря розширюється, його густина зменшується, тобто воно стає легшим і піднімається вгору. А піднімаючись, тепле повітря поступово охолоджується. Тому температура приземних шарів повітря зазвичай вища, ніж температура повітря більш високих шарів. Визначено, що на кожні 100 м висоти вона знижується в середньому на 0,6 °С.
Отже, атмосферне повітря пропускає сонячні промені до земної поверхні, проте саме при цьому не нагрівається. Нагрівається Сонцем земна поверхня, а від неї -повітря.
Температуру повітря, яка може бути як додатною (вище 0°), так і від'ємною (нижче 0°), зазвичай вимірюють у градусах за шкалою Цельсія за допомогою термометрів різних типів. Проте слід пам'ятати, що неправильно встановлений термометр покаже не температуру повітря, а температуру самого приладу, який нагрівся безпосереднім потраплянням на нього сонячних променів. На метеорологічних станціях для отримання точних даних про температуру повітря термометр вміщують у спеціальну будку (мал. 88). її стінки решітчасті й захищають термометр від вільного п роїш к нони я до нього сонячних променів.
Якщо у нас удома є вуличний термометр, за яким ви спостерігаєте за температурою повітря,   зверніть   увагу   на   правильність його розміщення. У приміщенні температуру вимірюють кімнатним термометром. Як можна змінювати або регулювати температуру повітря в кімнаті? Нині для цього застосовують різноманітні прилади - терморегулятори, кондиціонери. Якщо таких приладів удома немає, просто відчиніть кватирку чи вікно і провітріть приміщення. Узимку можна також зменшити притік тепла від сучасних батарей опалення шляхом спеціального регулюючого пристрою. І Чому змінюється температура повітря протягом доби. Температура повітря змінюється постійно. Це ми можемо спостерігати щодня. Упродовж доби температура повітря змінюється поступово, що обумовлено обертанням Землі навколо своєї осі й різною кількістю сонячної енергії, яка потрапляє на земну поверхню. Спостерігаючи за положенням Сонця на небосхилі, неважко помітити, що опівдні воно перебуває найвище, і тому кут падіння сонячних променів на земну поверхню у цей час буде найбільшим. Увечері положення світила набагато нижче, і відповідно менше сонячної енергії потраплятиме на Землю. А вночі Сонце взагалі зникає за горизонтом, і тоді сонячна енергія зовсім не надходить на поверхню. Відповідно до положення Сонця упродовж доби температура повітря підвищується або знижується.
Найвищу (максимальну) температуру спостерігають о 14-15-й годині, тобто невдовзі після найвищого полуденного положення Сонця, а найнижчу (мінімальну) - перед світанком. Різницю між найвищою та найнижчою добовою температурою називають добовою амплітудою коливання температури (мал. 89).
На Землі цей показник неоднаковий. Так, на полюсах у полярний день температура протягом доби майже не змінюється. Незначною є також добова амплітуда над океанами та на екваторі. Натомість у тропіках добове коливання температури досить значне: після сорокаградусної денної спеки температура вночі може знизитися до 0 °С.
У помірних широтах добове коливання температури повітря влітку набагато більше, ніж узимку. На добову амплітуду також впливають хмари. У похмурі дні амплітуда добової температури незначна.
Температурні сюрпризи. Загалом температура повітря протягом доби змінюється поступово. Але зафіксовані й унікальні випадки. Якось у США протягом доби температура знизилася на 55.5 "С. Там само зафіксували випадок, коли лише за 15 хвилин температура підвищилася на 26,1 UC. На Південному березі Криму в 1952 р. теплий і сухий вітер лише за годину підвищив температуру на 12 °С!
Використавши свої спостереження за температурою повітря протягом тижня, з'ясуйте разом із членами своєї родини, як змінювалася амплітуда коливання температури кожної доби. Спробуйте пояснити причини цих змін.
Визначте також середню добову температуру повітря. Для цього потрібно додати всі значення температури за добу, врахувавши їхні знаки «+» та «-». Отримане число слід розділити на кількість вимірів температури.
Практична робота № 5
Розв'язування задач на зміну температури повітря а висотою
1. Як змінюється температура повітря з висотою?
2. Чим вимірюють температуру повітря? 
3. Як відрізняється температура приземних шарів повітря від більш високих шарів?
4. Як саме температура повітря змінюється впродовж доби?
5. Чому найвища добова температура повітря не збігається у часі з найвищим попоженням Сонця над горизонтом?
6. Чому добова амппітуда коливання температури неоднакова на різних широтах?
7. За малюнком 87 поясніть, як нагрівається атмосферне повітря.
8. Уявіть, що ви учасник туристичної подорожі І здійснюєте підйом на найвищу вершину Українських Карпат. Розрахуйте, якою буде температура повітря на горі Говерла, якщо біля її підніжжя +12 °С. Як ви порадите одягнутися своїм товаришам?

Річний хід температури повітря, причини його коливання 


Категория:
2014
| Просмотров: 1480 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть