загрузка...
Джерела українських фразеологізмів - 23 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 23 » Джерела українських фразеологізмів
17:34
Джерела українських фразеологізмів

Запам 'ятаймо!
Доберіть і запишіть синонімічні вислови до відомих вам фразеологізмів (три-п'ять висловів).
Зразок: бігати хвостиком — невідступно, часто набридливо ходити за кнм-небудь.
Прочитайте речення. Випишіть фразеологізми, пояснюючи їх.
Зразок: Під лежачий камінь вола не тече — тон. хто нічого не робить, нічого й не здобуде.
1. У Христі аж іскорки в очах замиготіли (Панас Мирний). 2. Налн-вайківські коні темніли скопишем посередині табору за возами, а біля них — ні душі (М. Вінграноеський). 3. Годі тобі брехні справлять. Вставай та в печі розтоплюй (І. Нечуй-Левицький). 1 Такі порядки на Запорозькій Січі, бо як же інакше: приходять на Січ люди усякі. Хіба їх одразу розкусиш? (М. Вінграноеський). 5. — Дякую тобі, господарю. захліб-сіль! (М. Вінграноеський). 6. Тямлю, як я не раз цілими вечорами ламав собі язик.виучуючи ті фрази (І. Франко).!. Ми стояли червоні, мов два помідори. Ми ладні були крізь землю провалитися (В. Нестайко). 8. — Учися, серденько, колись з нас будуть люди. — ти сказала (Т. Шевченко). 9. Он люди вже городи копають та орють, а в нас ше н кіт не валявся... — бубоніла стара Кухтиха (А. Іщук).
Прочитайте фразеологізми. Накресліть і заповніть у зошиті таблицю за зразком, розподіливши фразеологізми за джерелами походження.
Як з гуски вола: Хома невіруючий; як горох при дорозі; троянський кінь; свята простота; рукою полати; принцеса на горошині; прикласти руку: олімпійський спокій: манна небесна: із шитом чи на шиті: знати назубок; закопати талант у землю; гордіїв вузол; гомеричний сміх; внести свою лешу. Прийшов, побачив, переміг. Не хлібом єдиним живе людина. Лови момент! Еврика!
Це цікаво!
Етимологія (походження) фразеологізмів — це цікаві розповіді про те. як виниклії сталі вислови й шо вони означають. Наприклад, часто можна почути, що хтось перестарався, тобто хотів зробити дуже добре, а вийшло погано. Тоді про таку людину кажуть, шо вона передала куті меду, тобто виявила надмірне старання, надмірну ретельність, шо й призвело до небажаних наслідків. Звідки ж походить цей фразеологізм? За давніми українськими звичаями, на зимових святках варили головну звичаєво-обрядову страву — кию. Готову кутю змішували з мелом і маком. Щоб вона була смачна та поживна, мелу до-давали в міру.
Фразеологізм передати куті меду означає перебільшити норм)*, міру чого-небудь.
Розгадайте кросворд, у якому всі слова — назви професій, що спричинили виникнення фразеологізмів.
По вертикалі. 1. Видавати на-гора. 3. Вставляти палиці в колеса. 4. Дати зелену вулицю. 8. Намилити шию; піл одну гребінку. 9. Куй залізо, поки гаряче; брати в лещата. 10. Не нюхати пороху; залишити поле бою; зі щитом чи на шиті; влучити в ціль; на два фронти; тримати порох сухим. _
По горизонтаїі. 2. Розмотати клубок; ^ прясти на тонку; де тонко, там і рветься. 5. Грати першу скрипку; підвищувати тон; як по нотах. 6. Міряти на свій аршин. 7. Точити баляси; знімати стружку. $$( 11. Не святі горщики ліплять. 12. Як нитка за голкою: білими нитками шите. 13. Летючий голландець; тримати ніс за вітром; брати на буксир; пливти за течією; на всіх парах: кинути якір. 14. І слід прохолов; лізти на рожен; тримати слід; по гарячих слідах: по свіжих слідах.
1. Установіть відповідність між фразеологізмами та їх синонімами.
1  робити з мухи слона      
2  пекти раків         
3  не чути ні рук ні ніг    
4  очі колоти        
5 дрижаків упіймати    
6  байдики бити
7 надути губи    
8  тримати язик за зубами    
9  виводити на чисту воду    
10 накивати п'ятами    
2. Складіть І запишіть речення з фразеологізмами, у яких є слова, що означають назви частин тіла людини.
На ясні зорі, на тихі води. Цей фразеологізм походить із народних невільницьких пісень. У ХІП—XVII ст. українські землі потерпали від нападів ворогів. Людей брали в полон і гнали до Криму, де на невільницьких ринках продавали в рабство. У неволі бранцям здавались і річки, і зорі іншими, ніж у рідному краї. Полонені сумували за ним і свою тугу та прагнення повернутися додому виливали в піснях і думах. Фраза на ясні зорі, на тихі води означає -повертатися в Україну, в рідний край».
Запишіть фразеологізми, об'єднуючи їх початок і закінчення. З'ясуйте їх значення. Назвіть джерела походження.
1    вільний            А піч
2    тридесяте       Б на тихі води
3    на ясні зорі.    В козак
4    ні пуху             Г царство
5    скільки літ.      Ґ ні пера
б    колупати         Д скільки зим

Фразеологізми. Словник фразеологізмів

 


Категория:
2014
| Просмотров: 4786 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть