загрузка...
Євразія - найбільший материк - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Євразія - найбільший материк
11:47
Євразія - найбільший материк

Скільки материків на Землі? Покажи їх на карті світу. Який з них найбільший за площею?
Найбільший материк Землі - Євразія. На її території розташована наша держава - Україна. Євразія найближче межує з Африкою. Величезний материк омивається водами всіх чотирьох океанів.
Знайди Євразію на карті у шкільному атласі й покажи, якими океанами вона омивається.
Традиційно Євразію поділяють на дві частини -Європу та Азію (мал. 43). Умовна межа між ними проходить Каспійським морем, уздовж Уральських гір і підніжжя північних схилів Кавказьких гір.
Велику площу Європи охоплює Східноєвропейська рівнина. Гори займають лише 1,5 % території. Найбільше гірських масивів в Азії. Євразія - єдиний материк, де гірські вершини сягають вище 7000 м. Найвища вершина Землі - гора Еверест (Джомолунгма) заввишки 8848 м, що в Гімалаях (мал. 44).
Пригадай, яка найвища вершина України.
Територія Євразії характеризується великим різноманіттям корисних копалин (поклади кам'яного вугілля, нафти, природного газу, солей, залізних руд, будівельних матеріалів, золота тощо).
Ьвразія - єдиний материк, розташований у всіх природних зонах: від арктичних пустель до тропічних лісів. Тут є майже всі рослини й ґрунти, що існують на Землі. Таке різноманіття пов'язане з великою протяжністю материка з півночі на південь і з заходу на схід.
На території Євразії розташоване найбільше за площею озеро - Каспійське море (376 000 км2). А найглибшим озером є Байкал (1642 м).
За допомогою карт атласу встанови, які річки протікають територією Євразії. Назви найбільші з них.
Євразія - найзаселеніший материк Землі. Тут розташовані найбільша країна за площею (Росія) і найбільша країна за кількістю населення (Китай). У Євразії налічується величезна кількість держав, населення яких розмовляє різними мовами.
Словничок: Євразія, Європа, Азія, Еверест (Джомолунгма), Каспійське море, Байкал.
Перевір себе
1.  Знайди на карті атласу Євразію і визнач, який материк є найближчим її сусідом.
2.  Чому природа Євразії така різноманітна?
3.  Познач на контурній карті Уральські гори та їх найвищу вершину, Каспійське море, озеро Байкал.
4.  На які корисні копалини багатий материк Євразія?
5.  За допомогою карти охарактеризуй поверхню материка.
• Знайди на карті найбільшу країну Євразії за площею, Україну, Китай. Познач їх на контурній карті.
Бібліотечка природодослідника
Байкал - найглибше озеро у світі. За обсягом води воно поступається тільки Каспійському морю. Озеро виникло у великій тріщині Землі, глибина якої сягала 1940 м. Байкал оточують високі мальовничі гори, багаті на залізо, кольорові метали, мармур, нафту тощо.
Вода озера дуже прозора, прісна і холодна. Тваринний світ Байкалу надзвичайно різноманітний. Разом з прісноводними тваринами його населяють і морські тварини (тюлені, губки).
Висновки
Євразія - найбільший материк Землі, який умовно поділяють на дві частини: Європу й Азію. На його території розташована наша держава - Україна. Євразія омивається водами чотирьох океанів. Материк багатий на поклади корисних копалин. Природа Євразії дуже різноманітна. Це єдиний материк, що розташований у всіх природних зонах і має найбільшу густоту населення.

Рослинний і рослиний світ Євразії
Покажи материк Євразія на фізичній карті.
Материк Євразія майже повністю знаходиться у Північній півкулі. Острови Північного Льодовитого океану та узбережжя материка вкриті льодовиками (мал. 45). У місцях, де влітку каміння звільняється від льоду, зростають лишайники і мохи, поодинокі квіткові рослини -ломикамінь, полярні маки, незабудки. Улітку на скелястих берегах   островів   гніздяться   чайки, кайри, баклани. Головна пожива птахів - риба, яку вони добувають в океані. Водиться білий ведмідь, який полює на рибу й морських ссавців - тюленів, моржів.
Тундра. У тундрі зима триває 8-9 місяців. Морози сягають -50 °С. Ґрунт мерзлий, за коротке і прохолодне літо він відтає мало.
Улітку тундра вкривається мохами, лишайниками, кущиками брусниці. Карликова береза і вільха стеляться по землі, захищаючись таким чином від сильних вітрів, а взимку - від лютих морозів. До життя в тундрі пристосувалися північні олені, у яких густе хутро і широкі копита, щоб не провалюватися в снігу. Тут мешкають лемінги, песці (мал. 46, 1 і 2), трапляється полярний вовк. Різноманітний пташиний світ тундри. Це полярна сова (мал. 46, 3), яка полює на лемінгів і мишей, а також гуси, качки, гагари (мал. 46, 4), що гніздяться влітку біля озер.
Тайга. За тундрою величезні простори займає тайга - царство хвойних дерев: сосни, ялини, ялиці, модрини, сибірського кедра. У тайзі живуть лось, лисиця,  рись,  куниця лісова, ласка (мал. 47). У лісових хащах трапляються ведмеді бурі, вовки. З птахів поширені кедрівка, глухар, тетерук.
За тайгою розкинулися мішані й листяні ліси. За ними великі площі займають лісостепи і степи. Вони є, зокрема, і в Україні.
Пустелі. У Євразії частину території займають пустелі. Це місця, де випадає дуже мало опадів. Температура повітря сягає +50 °С. Рослинність пустель бідна.
Рослини пристосувалися до нестачі вологи. Тут ростуть: верблюжа колючка і саксаул, які мають дуже довге коріння; трав'яниста рослина солянка, у якої листки схожі на нитки; полин з листям, укритим короткими волосками.
Тварини також пристосувалися до життя в пустелі. Дикий осел кулан вирізняється витривалістю, а антилопа джейран здатна не тільки долати великі відстані в пошуках їжі, а й пити солону воду (мал. 48). Водяться двогорбі верблюди. Численними є тушканчики й ховрахи, на яких полюють лисиці-корсаки та шакали. Мешкають отруйні змії, павукоподібні - скорпіони та каракурти.
Вологі тропічні ліси. Найбагатший рослинний і тваринний світ тих територій Євразії, що розташовані ближче до екватора. У вологих тропічних лісах ростуть манго, динне і хлібне дерева, червоне і чорне дерева із цінною деревиною. Поширені також гвоздичне дерево, мускатний горіх. Ростуть гігантські багаторічні трави - банани заввишки до 15 м. Трапляються зарості бамбука - деревоподібної трав'янистої рослини, що дуже швидко росте.
Тваринний світ дуже різноманітний. Поширені мавпи -макаки, гібони, мартишки, павіани. У гущавині тропічних лісів мешкають орангутанги (мал. 49, 1). Зріст самця сягає 130 см, маса - до 100 кг. Живуть тварини на верховітті дерев, іноді спускаються на землю. Гнізда будують з гілок лише на ніч, щодня - нове. Живляться плодами, листками, дрібними птахами, пташиними яйцями.
Із хижаків мешкають леопард, тигр, ведмідь малайський (мал. 49, 2 і 3). Рідкісними є дикий бик, носоріг, слон. Тут є багато рідкісних птахів: птах-носоріг, павич, нектарниця. Поширені змії, з яких найотруйніша -королівська кобра (мал. 49, 4). Довжина її тіла може сягати понад 5 м. Змія добре лазить по деревах, плаває, веде денний спосіб життя. Живиться яйцями, жабами, дрібними птахами. Поширені крокодили, ящірки, жаби. Мешкає величезна кількість комах.
У тропічних лісах Китаю водиться велика панда (мал. 49, 5). Тварину часто називають бамбуковим ведмедем, бо живиться вона лише пагонами бамбука. Ще її вважають близькою родичкою ведмедів.
На території Євразії для збереження природи створено заповідники та національні парки. У Біловезькій Пущі в Білорусі охороняють зубрів, у Бадхизькому заповіднику в Туркменістані - куланів, у Казиранзькому національному парку, одному з найстаріших в Індії, узято під охорону індійських носорогів, бенгальських тигрів, диких слонів, леопардів, рідкісних птахів і плазунів.
Серед тварин і рослин, занесених до Міжнародної Червоної книги, найбільше представників саме Євразії.
Словничок: тундра, тайга, пустелі, вологі тропічні ліси.
Перевір себе
Чому рослинний і тваринний світ материка Євразія надзвичайно різноманітний?
• Підготуй повідомлення про рослину або тварину (на вибір), яка мешкає тільки в Євразії.


Категория:
2015
| Просмотров: 2874 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть