загрузка...
Географічні координати - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Географічні координати
11:48
Географічні координати

- Що таке географічні координати.
- Про способи визначення географічних координат.
- Що таке географічні координати. Будь-яка точка на Землі має свої географічні координати — географічну широту і географічну довготу. Вони визначають її положення на земній поверхні відносно екватора і початкового меридіана.
Географічна широта - це відстань у градусах від екватора до точки, координати якої потрібно визначити (мал. 48, а). Географічна широта буває північною (пн. ні.), якщо об'єкт розміщений північніше екватора, та південною (пд. ш.), коли об'єкт розміщений південніше екватора. Екватор - це початок відліку географічної широти, тому його широта становить 0°. Кінцеві точки, до яких можна визначити   широту,  -   це  Північний  та  Південний  полюси.Їхня географічна широта становить 90° відповідно північної і південної широти. Отже, географічна широта на Землі може змінюватися в інтервалі від 0° до 90°. Усі точки, розміщені на одній паралелі, мають однакову географічну широту.
Географічна довгота це відстань у градусах від початкового меридіана до точки, координати якої треба визначити (мал. 48, б). Вона може бути східною (сх. д.), якщо об'єкт розміщений на схід від початкового меридіана, і західною (зх. д.), якщо об'єкт розміщений на захід від початкового меридіана. Початковий меридіан - це початок відліку географічної довготи і має довготу 0°. Оскільки вся земна куля має 360°, то в кожній з півкуль - Східній чи Західній -довгота може бути в інтервалі від 0° до 180а. Усі точки, розміщені на одному меридіані, мають однакову географічну довготу.
Коли   і  як  почали   визначати  географічні  координати. Поняття географічної широти і довготи ввів ще у II ст. до н. є. давньогрецький учений-астроном Пппарх. Він уперше розділив коло на 360 частин. Дав визначення екватора як великого кола, що ділить земну кулю на дві частини. На той час Землю вважали островом, видовженим із заходу на схід, тобто по довготі. Саме цим і були обґрунтовані поняття географічних координат. Але щоб їх розраховувати, треба було мати точку відліку. Такою точкою для Гіппар-ха був острів Родос у Егейському морі, де він здійснював свої спостереження.
Мабуть, ви пам'ятаєте, як герої роману Жуля Верна «Діти капітана Гранта» здійснили навколосвітню подорож 37-ю паралеллю південної широти. А сталося це тому, що в записці, у якій ішлося про аварію корабля, збереглося тільки значення широти. Число, що вказувало довготу, було змите водою. Проте відомо, що знайти об'єкт за однією координатою неможливо.
Отже, майже будь-яка точка на Землі обов'язково має дві координати - широту і довготу. Винятком є лише полюси. Вони мають по одній координаті - тільки широту.
Нині знання про географічні координати широко застосовують в авіації, судноплавстві. Географічні широта і довгота є вихідними даними для складання всіх географічних карт.
- Про способи визначення географічних координат. Координати будь-якого пункту на Землі можна визначати різними способами. Так, щоб визначити географічну широту, обчислюють висоту Полярної зорі над горизонтом у градусах, оскільки ця висота загалом збігається з географічною широтою місця спостереження.
Щоб визначити географічну довготу, потрібно знати місцевий час пункту, довготу якого визначають, і місцевий час будь-якого іншого пункту, довгота якого відома. Один градус дорівнює 4 хвилинам. Зважаючи на це, можна розрахувати значення довготи в градусах.
Знайдіть географічну довготу Києва, якщо в Лондоні 12-та година за місцевим часом, а в Києві - 14-та година 4 хвилини. У якій півкулі відносно початкового меридіана розташований Київ?
Географічні координати можна визначати, користуючись картою або глобусом. Для цього потрібно з'ясувати, у якому квадраті карти, тобто між якими паралелями і меридіанами розташований об'єкт, координати якого визначають, і в яких півкулях він знаходиться відносно екватора та початкового меридіана. Потім на око чи за допомогою простих математичних розрахунків визначають географічну широту і довготу в градусах.
1.  Що таке географічні координати?
2. Які існують способи визначення географічних координат? 
3. Чому широту і довготу називають географічними координатами?
4. Чому географічна широта буває лише північною і південною, а довгота - східною і західною?
5. Які є відмінності між географічною широтою і географічною довготою?
6. Чому інтервали градусного виміру географічної широти і географічної довготи неоднакові?
7.  За картою України визначте, між якими паралелями і меридіанами розташований ваш населений пункт і які його географічні координати.
8. Знайдіть географічну довготу Львова, якщо в ньому місцевий час 8-ма година ранку, а в Лондоні 6-та година ранку.

Визначення географічних координат за допомогою градусної сітки


Категория:
2014
| Просмотров: 1367 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть