загрузка...
Гори Карпати - 21 Марта 2015
Главная » 2015 » Март » 21 » Гори Карпати
16:16
Гори Карпати

На фізичній карті України знайди Карпатські гори. У якій частині України вони розташовані? Які річки беруть початок у Карпатах?
На заході України розташовані Карпатські гори, які ще називають Українськими Карпатами (мал. 127). Гори складаються з кількох хребтів, розділених гірськими долинами. Карпати належать до молодих гір, їхнє утворення триває і досі.
Українські Карпати - гори середньої висоти. Найвища вершина Карпат - Говерла. її висота 2061 м. Льодовиків у Карпатах немає, але сніг у горах лежить довго. Він часто сходить лавинами, що загороджують ріки, ламають дерева. У Карпатах м'яка зима і неспекотне літо. Опадів тут випадає найбільше в Україні.
У Карпатах бере початок чимало річок. Найбільші річки: Дністер, Прут, Серет, Тиса. Деякі з них течуть у вузьких гірських ущелинах, утворюючи водоспади (мал. 128). На початку літа, коли в горах тане сніг, і під час злив ріки стають повноводними, затоплюють прибережні місцини, наносять каміння.
Чарівної краси Карпатам надають озера. Найбільшим   гірським   озером   є   Синевир  (мал. 129).   Відомі також озера Несамовите і Липовецьке. Наявні в Карпатах і болота.
Рослини Карпат. У передгір'ї Карпат поширені дуб, ялиця біла, граб, осика, клен гостролистий. Під деревами ростуть чагарники з ліщини, крушини ламкої, бузини чорної, калини. Густий трав'яний покрив утворює осика, шавлія, маренка.
Що далі вгору, то стає прохолодніше. У цих місцях поширені букові ліси. Вони дуже густі, тому підлісок і трав'яний покрив тут бідні. На галявинах є вовче лико, бруслина бородавчаста, бузина червона, а з трав -маренка, проліски, цибуля ведмежа, вороняче око.
Ще вище в горах височіють смерекові ліси. Тут панує напівтемрява, але деінде сонячні промені крізь крони дерев сягають лісової підстилки з поодиноких чагарників - це жимолость, бузина червона, горобина, ялівець. Трав'яний покрив на цих галявинах утворюють нечуйвітер, квасениця тремтлива, різні види мохів.
Далі, на висоті 1800 м, смереки поступаються гірській сосні, вільсі, ялівцю. Подекуди трапляються кущики чорниць та брусниць. Багато зелених мохів. Ще вище розкинулися гірські луки - полонини. Це царство квітучих рослин: дзвоників, нарцисів, арніки.
Вище 1800 м - там, де значно холодніше, ростуть сірувато-зелені трави костриці, осоки, ситнику та сланкі чагарники.
У Карпатах багато рідкісних дерев і кущів: тис ягідний, ялиця біла, рододендрон східнокарпатський. З трав'янистих рослин охороняються: тирлич жовтий, лілія лісова, білотка альпійська (мал. 130) та ін.
Тварини Карпат. У карпатських лісах водиться багато різних тварин. У гущавині лісу мешкають косулі, олені, дикі свині, куниці. Трапляється ведмідь бурий. Поширені лисиця, заєць, тхір, борсук. Тільки в Карпатах водяться білка карпатська, тритон карпатський, полівка снігова (мал. 131). У лісах гніздиться безліч птахів. Деяких з них занесено до Червоної книги України: змієїд, беркут, тетерук, глухар, сова довгохвоста (мал. 132).
Карпатські ріки багаті на таку рибу, як щипавка, минь, бабець-головач, короп, окунь, марена. Найціннішою вважається форель струмкова.
Люди використовують природні багатства Карпат для власних потреб. На полонинах з весни до осені випасають овець і корів, заготовляють сіно. Улітку туди вивозять пасіки. Для промислових потреб заготовляють деревину. Унаслідок безжалісної вирубки дерев площа лісів меншає, тому природа Карпат потребує дбайливого ставлення та охорони.
Словничок: Українські Карпати, полонина.
Перевір себе
1.  Розкажи про природні умови Карпатських гір.
2.  Як змінюється рослинний світ від підніжжя Карпат до вершин?
3.  Які рослини ростуть тільки в Карпатах?
4.  Які тварини мешкають у Карпатах? Які з них водяться тільки там?
5.  Чим займається населення в гірській місцевості?
• Підготуй і презентуй у класі повідомлення про цікавий природний об'єкт Карпат.
Бібліотечка природодослідника
Дивовижним місцем Українських Карпат вважається високогірний хребет Чорногора, на якому міститься найвища точка України - гора Говерла (2061 м). У перекладі з угорської мови Говерла означає «снігова вершина». Клімат тут суворий, тому сніг на Говерлі серед літа - не дивина. Звідси бере початок один з витоків річки Прут. Гора Говерла - один з найпопулярніших об'єктів туризму.
Висновки
Українські Карпати розташовані на заході України. Карпати — молоді гори, їх утворення продовжується. Рослинний світ Карпат змінюється від підніжжя до вершин гір. Тваринний світ Карпат дуже різноманітний. Деякі тварини водяться лише в Карпатах. Природа Карпат використовується в господарській діяльності.

 


Категория:
2015
| Просмотров: 485 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть