загрузка...
Горизонтові сторони - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Горизонтові сторони
11:09
Горизонтові сторони

Назви основні сторони горизонту.
Що таке горизонт? Вийди на відкриту місцевість за селом чи містом і озирнися довкола. Виникло відчуття, ніби ти стоїш у центрі великого круга земної поверхні, по краю якого вона наче з'єднується з небом.
Простір Землі, який можна охопити очима, називають горизонтом. Лінію, по якій небо ніби сходиться з поверхнею Землі, називають лінією горизонту.
Видимий горизонт. Частину земної поверхні на відкритих для огляду місцях, де добре видно лінію горизонту, називають відкритою місцевістю, а горизонт - видимим (мал. 18). Він розширюється з підвищенням точки спостереження. Це є ще одним переконливим доказом, що Земля має форму кулі.
На рівній місцевості людина бачить навколо себе на 4-5 км, з висоти 20 м - уже на 16 км, а з висоти 100 м горизонт розширюється до 36 км. На рівному та відкритому з усіх боків місці лінія горизонту має форму кола. У місті або в лісі чи горах лінію горизонту простежити важко, оскільки місто щільно забудоване, у лісі - багато дерев, а в гірській місцевості - високі гори.
Місцевість, де лінію горизонту не видно, називають закритою (мал. 19).
Сторони горизонту. Розпізнають основні сторони горизонту — північ (Пн.), південь (Пд.), захід (Зх.) і схід (Сх.). Між ними містяться проміжні сторони (мал. 20): між північчю і сходом — північний схід (Пн. Сх.); між півднем і сходом — південний схід (Пд. Сх.); між північчю і заходом — північний захід (Пн. Зх.); між півднем і заходом — південний захід (Пд. Зх.).
Уміти визначати сторони горизонту — означає добре орієнтуватися на місцевості.
Словничок: горизонт, лінія горизонту, відкрита і закрита місцевість, видимий горизонт.
Перевір себе
1.  Що таке горизонт?
2.  Покажи на малюнках 18 і 19 лінію горизонту.
3.  На якому малюнку зображено видимий горизонт, а на якому - закриту місцевість? Поясни.
4.  Назви основні та проміжні сторони горизонту.
5.  Для чого потрібно знати сторони горизонту? Люди яки» професій найчастіше послуговуються вмінням їх визначати?
• Учні художньої школи малюють краєвиди своєї місцевості поблизу школи. Дмитри к розмістив мольберт біля парку, а Яна -біля поля. На чиєму малюнку буде добре простежуватися лінія горизонту? Поясни чому.
Висновки
Горизонт — це простір Землі, який можна охопити очима. Лінію, по якій небо ніби сходиться з поверхнею Землі, називають лінією горизонту. Частину земної поверхні на відкрити* для огляду місцях, де добре видно лінію горизонту, називають відкритою місцевістю, а горизонт — видимим. Місцевість, де лінію горизонту не видно, називають закритою. Сторони горизонту поділя-ють на основні та проміжні. Уміти визначати сторони горизонту — означає добре орієнтуватися на місцевості.

Місцеве орієнтування
Пригадай, за допомогою чого можна визначити сторони горизонту.
Що означає орієнтуватися на місцевості? Орієнтуватися на місцевості означає вміти визначати сторони горизонту, тобто дізнатися, де північ, південь, захід І схід. Головним напрямком для орієнтування є лінія півнІч-південь.
Як орієнтуватися за Сонцем? Продовжуй спостерігати за зміною довжини тіні від гномона. Най коротша тінь опівдні, коли Сонце перебуває найвище вад горизонтом. Стань обличчям у напрямку вайкоротшоі тіні. Перед тобою буде північ. Розведи рукн в боки. Права рука покаже напрям на схід, ліва - на захід, позаду буде південь. Так за Сонцем можна визначити сторони горизонту (мал. 21).
Як орієнтуватися за компасом? Найкраще орієнтуватися на місцевості за допомогою приладу, який називають компасом (мал. 22). Розглянь його. Усередині коробочки
міститься намагнічена стрілка. Спеціальною пружиною її притиснуто до скла. На дні коробочки літерами позначено сторони горизонту. Коли треба користуватися компасом, пружину відтягують. Стрілка опускається на вістря, синій кінець її повертається на північ, а червоний - на південь. Мал. 22. Будова         Тримай компас горизонтально й компаса повертай його так, щоб синій кінець стрілки закрив літери Пн. Тоді літери Пд. будуть указувати на південь, літера 3. - на захід, С. - на схід. Знаючи це, ти зможеш визначити за компасом будь-яку сторону горизонту.
Орієнтування за місцевими ознаками. Як орієнтуватися на місцевості в хмарну погоду? Наприклад, тобі в лісі потрібно йти на південь. Як визначити напрям руху? Можна орієнтуватися по деревах, скелях, каменях тощо.
Назви відомі тобі способи орієнтування на місцевості.
З північного боку на деревах, скелях, каменях росте більше моху й лишайнику. На поодиноких деревах, що ростуть на галявинах, з південного боку гілля й листя густіше, бо краще освітлюються Сонцем. Мурашники здебільшого бувають з південного боку дерев або пеньків, оскільки там тепліше. На південному боці горбів і ярів сніг тане швидше.
Словничок: орієнтування на місцевості, компас.
Перевір себе
1.  Що означає орієнтуватися на місцевості?
2.  Як визначити сторони горизонту за Сонцем?
3.  Як визначити сторони горизонту в хмарну погоду? Що в лісі може замінити компас?
4.  Яку будову має компас?
Робота в парі. За допомогою компаса встановіть, де в класі північна, південна, західна й східна сторони горизонту. У якій стороні горизонту вікна, дошка, двері? Визначте у класі проміжні сторони горизонту.
• Використовуючи різні джерела інформації, підготуй повідомлення про орієнтування бджіл (за бажанням).
Практичне завдання. Визнач сторони горизонту за годинником разом з дорослими. (Такий спосіб визначення допоможе тобі орієнтуватися, якщо відсутній компас).
1)  Установи годинник горизонтально так, щоб мала годинникова стрілка вказувала на Сонце.
2)  Подумки поділи кут між стрілкою і цифрою 1 на циферблаті навпіл. Лінія, що розділяє кут, покаже на південь (Пд.). Отже, на протилежній стороні буде північ (Пн.).
Бібліотечка природодослідника
Мурашки позначають свій шлях краплями пахучої рідини, притискуючися черевцем до землі. Деякі мурашки біжать не там, де позначено шлях, а збоку, оскільки запах достатньо відчутний.
Загубивши слід, вони знову знаходять «дорогу» і прямують нею. «Траси» мурашок бувають завдовжки кілька метрів.
Висновки
Орієнтуватися на місцевості означає вміти визначати сторони горизонту. Головним напрямком для орієнтування є лінія північ-південь. Найкраще орієнтуватися на місцевості за допомогою компаса.


Категория:
2015
| Просмотров: 859 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть