загрузка...
Групи слів за походженням - 23 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 23 » Групи слів за походженням
16:26
Групи слів за походженням

У цьому розділі ви будете вивчати слово. Наука про значення й уживання слів називається лексикологією. Усі слова в українській мові поділяються на ті, що побутують у ній споконвіку (власне українські, незапози-чені слова), і ті, що запозичені з інших мов.
Слова, як і люди, і будь-які речі, мають вік. Деякі з часом відходять у минуле, Старіють. Це архаїзми. Ще Одні слова — історизми — незамінні в історичних, наукових працях, художніх текстах. Є слова новонароджені — неологізми.
У будь-якій галузі науки, техніки використовують Слова-терміни, про-фесіоналізми, зрозумілі людям певної професії, фахівцям.
А ще слова розрізняються за територією їх поширення. Деякі з них характерні лише для місцевої говірки (діалекту), це — діалектизми.
Є також слова, завжди "Одягнені» вофщійнийодяг.яклюдиназкраваткою. Це офіційно-ділова лексика, незамінна в офіційних умовах спілкування.
Мова—складний механізм. Однісловавільно поводяться всловосполученнях, інші утворюють стійкі, нерозкладні словосполучення. Значення таких стійких висловів (фразеологізмів) зовсім не відповідаютьзначенню окремих слів, що входять у ці вислови.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ РОЗДІЛУ
Неологізми
есемеска, DW-плеєр
Власне українська лексика суниці, віхола
Запозичені слова
бутерброд, дисципліна
Просторічні слова
звиняйте, лабораторія
Жаргонізми
велик, коми
Архаїзми
рало, пас
Історизми
бунчук, писар
Загальновживані слова
стілець, яскравий
Діалектні слова когут, бульба
Професійні слова і терміни
курсив, синус
Офіційно-ділова лексика
ухваїа, регламент
Фразеологізми
як з гуски вода, на сьомому небі
Лексичний склад української мови становлять слова, що різняться своїм походженням. Одні з них — споконвічні. Це незапозичена лексика. до якої належать успадковані слова і власне українські слова.
Успадковані слова дійшли до нас із попередніх періодів розвитку мови, так званої прадавньої мовної єдності. Вони мають близьких родичів у споріднених мовах — білоруській, російській, литовській, польській, німецькій, французькій, англійській... Проспільне походження таких слів свідчать їх подібне звучання та будова. Прикладами успадкованих слів є назви спорідненості (мати, тато, брат, сестра...), назви частин тіла (серце, око, ніс...), назви тварин (корова, журавель, олень...), назви рослин (липа, кіен, верба...), назви предметів і явиш природи (небо, земля, море...) тощо.
До віасне української лексики належать слова, властиві тільки українській мові: обаюнь, гай, багаття, лелека, мрія, хитрощі, баритися, гарний тошо.
До запозиченої лексики належать слова шо ввійшли в українську мову з інших мов (слова іншомовного походження): парус, кипарис, математика.
1. Прочитайте текст.
Майже 90 °о української лексики становлять слова, успадковані з прадавньої мовної єдності. До такої лексики належать слова: дід, коза, сіль, ячмінь, ведмідь, небо, день, вугор, дощ, батько, дуб, м'ясо, ткати, лосось, свиня, земля, вівця, син, кінь, дочка, мед, сестра, молоко, племінник, короп, онук, зять, зима, сосна, мати, вовк, береза, білий, тато, форель, чорний, невістка, бобер, червоний, брат, рудий, овес, літо, корова, бук, гусак, осика, собака, пшениця, свекруха, жито, олень, свекор, горах, плуг, коса, голка, жити, ходити, лось, варити.
Спишіть слова власне української лексики в алфавітному порядку. Визначте, до якої частини мови вони належать. Поставте наголос.
Загальний, віхола, вщухати, вщерть, гарний, линути, людина, нісенітниця, плекати, скеля, суніщі. хист, жовтень, височінь, соняшник, мріяти, діяти, узагалі, багаття, очолювати, батьківщина, володар, промовець, гаяти, лелека, садиба, паляниця, мереживо, смуга, згодом. хурделиця, мрія, безумовно.
1   оагно    
2  гай    Б
3  глей    В
4  оболонь    
5  пуша    Ґ
6  рінь    д
7  впрій    
8  полонина    
9  крннішя    
10 вивірка    
11  зигзиця    
12 лагодити    
Установіть відповідність між словами власне української лексики та їх тлумаченням.
заросла травою низина, луг. вигін
глина, мул
невеликий ліс
болото, драговина
теплі країни, звідки прилітають птахи
густий непрохідний ліс. лісові зарослі
піщана відмілина, пісок, гравій
колодязь, джерело
білка
гірська рівнина, гірське пасовише
робити придатним для вжитку, ладнати
зозуля
1.  Прочитайте слова. До якої частини мови вони належать? Зверніть увагу, що ці слова за походжен ням належать до власне української лексики.
Осторонь, нишком, миттю, крадькома, наввипередки, навпомацки. завбільшки, завширшки, завдовжки, обмаль, горілиць, віч-на-віч. удосвіта, надвечір, заздалегідь, позаторік, навпростець, вряди-годи.
2.  З виділеними словами складіть і запишіть речення.
- « Спишіть речення, добираючи з довідки замість крапок потрібні за значенням слова. До якої групи лексики за походженням вони належать?
1.1 колись в країні тій був на троні цар... (В. Симоненко). 2. Ти думаєш, я люблю отих .... боягузів, прнстосовників? (Н. Рибак). 3. Хлопець стрибнув десь згори просто в золоту кучугуру соломи, з радісними вилясками став товктися в ній та перекидатися, тішачи доросіих своїми телячими ... (О. Гончар). 4. Серед гурту заробітчан-українців вибухнув сміх, хоч було в цьому більше гіркоти, ніж ... (І. Цюпа). 5. Піднявся гомін та ...; парубки ловили дівчат, жартувати (Панас Мирний). 6. Широке суспільне визнання принесла Сергієві ... головна роль у фільмі "Тарас Шевченко».
Довідка: біганина. Бондарчук, веселощі. Плаксій, пустощі, крутій.
Прочитайте текст. Доберіть до виділених слів іншомовного походження власне українські відповідники, користуючись довідкою. Запишіть пари відповідних слів.
Запорозьке козацтво під час морських походів завдавало превентивних ударів супротивникові, чим значною мірою послаблювало агресивні дй" Османської Імперії не тільки проти України, а н інших європейських країн. Наслідком морських походів козацтва було і визволення невільників із турецько-татарської неволі. Сьогодні немає можливості навести точні факти про це через відсутність систематизованих даних, але подекуди в історичних джерелах ми їх знаходимо.
Козаки дуже ґрунтовно готувалися до морських походів. Окрім зброї та військових припасів, запорожці запасалися одягом і провіантом — сухарями, копченим м'ясом, крупами тошо. Категорично заборонялося брати алкогольні напої, а за порушення цього закону винного карати — п'яницю викидали за борт (За матеріалами uk.icikipedia.org/ тсікі/Морські_походи_запорозьких_козакіе).
Довідка: ворожий, відомості, упорядкований, ретельний, суворо, внпереджатьннй. харчі.
Типи висловлювання. Стиль тексту

 


Категория:
2014
| Просмотров: 1603 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть