загрузка...
Групи слів за вживанням. Загальновживані та стилістично забарвлені слова - 23 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 23 » Групи слів за вживанням. Загальновживані та стилістично забарвлені слова
17:10
Групи слів за вживанням. Загальновживані та стилістично забарвлені слова

Пригадаймо!
Спілкуючись, ми обираємо певний мовний стиль. Вибір мовного стилю залежить від ситуації спілкування, мети, адресата спілкування.
Невимушена розмова з товаришем, написання твору, відповідь на уроці, виступ на урочистих шкільних зборах, написання заяви про відвідування спортивної секції — ие все різні ситуації спілкування. Вони потребують уживання певної лексики.
1. Прочитайте тексти. Визначте, до яких стилів вони належать.
Іван Мазепа — один з найвидатнішнх і найбільш суперечливих політичних діячів України. Він був гетьманом упродовж двадцяти одного року (1687-1708).
Маючи двадцять тисяч маєтків. Мазепа належав до найбагатших людей у Європі. Значну частину прибутків він передав на будівництво церков, розвиток освіти. Мазепа заснував багато шкіл і друкарень.
В історії постать гетьмана Івана Мазепи неоднозначна. У Російській імперії історики зробили з гетьмана негативну постать. Хіба Мазепі потрібна була слава й почесті? Він їх мав. Хіба він прагнув багатства? Він володів таким багатством, що ні цар. ні король не змогли б його більшим нагородити. Вчинками Мазепи керувало одне почуття — бажання добра рідному краю (За Г. Хот-кевичем).
2. Запишіть, що ви дізналися про Івана Мазепу, прочитавши подані тексти.
Запам 'ятаймо!
Лексика, що використовується в усіх стилях, є загальновживаною. Загальновживана лексика поділяється на групи.
Автор першої української конституції — Пилип Орлик. У 1710 poui прихильники Мазепи, які змушені були покинути Україну, обрали генерального писаря Пилипа Орлика гетьманом. Він склав проект конституції, яка обмежувала владу гетьмана. В Україні мав існувати своєрідний козацький парламент — розширена старшинська рада.
Конституція Пилипа Орлика передбачала незалежність України від Польщі та Росії.
1.  Прочитайте текст, правильно наголошуючи слова.
Жовтень... Ще недавно куш горобини зеленів різьбленим листям, із-поміж якого зоріли кетяги червоних ягід. За якийсь день-друпій спалене нічними п ранковими заморозками листя облетіло. І на безмежному гіллі неправдоподібно яскраво спалахнуло безліч кетягів. Горобина, прикрашена цими природними гірляндами, прибрала святкового вигляду. Вона, як жива істота, усміхалася й тоді, коли хмари затягали небо й додолу починав сіятися дошнк (За 6". Гуиалом).
2.  Спишіть текст. Підкресліть слова — назви явищ природи і назви ознак.
3.  Поясніть у виділених словах орфограму «Ненаголошені є, и в коренях слів».
Запам'ятаймо!
Лексика, шо використовується тільки в певних стилях, є стилістично забарвленою. Залежно від лексичного значення, стилістично забарвлені слова об'єднуються в групи.
1. Прочитайте текст.
Маріванівна сиділа в кріслі й розмірковувала.
— Деяким дуже розумним і здібним дітям чомусь подобається бути поганими. їм здається, шо бузи хорошим — дурниця.
— Скажіть, будь ласка. — попросила Марійка. — чи не пам'ятаєте ви. хто з ваших дитсадківців робив найбільше капостей?
—  Звичайно. Кость Зайцев. Капоснішим за нього був лише його брат Вітько. на рік молодший. Якось вони написати в оголошенні, шо новорічної ялинки не буде, а замість цього всім робитимуть шеплення. Діти з підготовки повірили їм і страшенно засмутилися. А коли я почала соромити братів за поганин жарт, вони сказали, шо це не жарт, а експеримент. І що буцімто він доводить, як шкідливо вчитися. І шо діти, які повірили оголошенню, винні самі: нашо їм було так рано вчитися читати? (За М. і С. Л ячейками).
2.  Визначте, користуючись таблицею -Стилістично забарвлена лексика», до яких груп лексики належать виділені слова.
3.  Назвіть орфограму в словах оголошення, шеплення. Доберіть власні приклади з цією орфограмою. Запишіть їх.

Активна і пасішна лексика. Застарілі слова (архаїзми, історизми), неологізми


Категория:
2014
| Просмотров: 780 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть