загрузка...
Календарно-обрядові пісні - 8 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 8 » Календарно-обрядові пісні
15:14
Календарно-обрядові пісні

Український народ на весь світ славиться своїми піснями. Народ-поет, народ-музикант — так називали українців най-видатніші діячі культури різних країн» ознайомившись із нашим фольклорним надбанням.
Уся сила поетичного генія нашого народу зібрана в піснях. Вони вражають світ своєю милозвучністю й поетичністю, красою та довершеністю. Навіть іноземці визнавали їх унікальність. Наприклад, відомий німецький перекладач українських народних пісень Фрідріх Боденштедг писав: «У жодній країні дерево народної поезії не дало таких великих плодів, ніде дух народу не виявився так живо й правдиво, як серед українців. Який захопливий подих туги, які глибокі, людяні почуття в піснях, що їх співає козак на чужині. Яка ніжність укупі з чоловічою силою пронизує його любовні пісні... Створити такі всебічно досконалі народні пісні міг лише народ надзвичайно високої культури».
У розділі «Загадково прекрасна і славна давнина України» ти ознайомишся з найдавнішими народними піснями — календарно-обрядовими. У них — подих і мудрість століть, душа нашого народу, його історія. Ти пізнаєш народні вірування, традиції, дізнаєшся, якими піснями супроводжувалися традиційні свята.
З народної творчості виросла геніальна творчість Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Миколи Вороного, Михайла Коцюбинського та інших письменників.
Крізь тисячоліття український народ проніс своє велике духовне надбання — твори усної народної творчості» які здатні й нині хвилювати наші серця.
Серед фольклорних скарбів пишнобарвно сяє дорогоцінна перлина— українська народна пісня. Вона є яскравим поетичним багатством нашого народу» свідченням талановитості його творців. Наші предки створювали пісні на всі випадки життя. У радості чи в горі — завжди тішили свою душу піснею. Пісня — це невеликий словесно-музикальний твір, призначений для співу.
У багатому поетичному спадку наших предків великий пласт становлять калемдарпо-обрядові піспі — фольклорні твори, які виконувалися під час народних свят і обрядів. Вони нерозривно пов'язані з певною порою року» відповідними звичаями й сільськогосподарськими роботами.
Пригадай одну зі сторінок нашої історії. Багато століть наші предки були язичниками («поганами»). У 988 році князь Володимир охрестив Русь» запровадив християнство. У дохристиянську добу наші предки вірили в багатьох богів — Сварога, Дажбога, Перуна» Дану» Яри ла тощо. Вони були переконані» що все в природі» навіть кожнатравинка» має душу. Щоб збирати гарні врожаї» жити в достатку» люди намагалися задобрити сили природи. Для цього просили милості в навколишнього світу, виконували обряд&х співали пісні, водили хороводи, здійснювали певні магічні дії. У різні пори року виконувались різні календарно-обрядові пісні: узимку — колядки, та щедрівки-навесні. Відповідно до цього календарно-обрядові пісні умовно поділяють на пісні весняного, літнього і зимового циклів.
Наші предки в дохристиянські часи були сонцепоклонниками, тому більшість обрядів так чи інакше були пов'язані з положенням Землі щодо Сонця.
21 березня і 23 вересня — дні сонячного рівнодення» коли однакова тривалість дня й ночі. 21 грудня і 21 червня — дні сонцестояння» коли день найдовший (улітку) чи найкоротший (узимку). Спостерігаючи заголовним світилом на небі» наші пращури розуміли» що від нього залежить їхнє життя й трудова діяльність» тому й обряди були пов'язані із Сонцем і силами природи. А ще наші предки під час обрядів ушановували душі предків як захисників роду.
Календар но-обрядові пісні, що дійшли до нас із тих часів, містять дохристиянські мотиви й образи, розкривають світогляд наших предків. Після хрещення Русі закорінені у звичаях народу традиції й обряди поступово проникли в християнську обрядовість.
У християнський період церква поєднала з язичницькими святами дати християнського календаря таподії з життя святих. Унаслідок цього народні пісні почали вбирати окремі християнські мотиви та образи (Ісуса Христа, Діви Марії тощо). Особливо це позначилося на колядках і щедрівках.
Через багато століть народ доніс до нас немеркнучу поетичну красу найдавніших обрядів і звичаїв.
1. Який фольклорний твір називають піснею?
2. Розкажи, що тобі стало відомо про календарно-обрядові пісні.
3. Поясни, як вплинули уявлення наших предків про світ на створення кал ендарно-обрядових пісень.
4. Назви пісні зимового, весняного і літнього циклів.

Вступ


Категория:
2014
| Просмотров: 1159 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть