загрузка...
Харчування і здоров'я - 31 Марта 2015
Главная » 2015 » Март » 31 » Харчування і здоров'я
17:07
Харчування і здоров'я

Щоб рости й розвиватися, поновлювати витрачену енергію, людині потрібна їжа. Ми отримуємо з їжею всі необхідні для життєдіяльності речовини - білки, жири, вуглеводи, вітаміни й мінеральні речовини.
Білки називають головним будівельним матеріалом для організму людини. З них утворюються і ростуть нові клітини. Білки містяться у продуктах тваринного й рослинного походження, як-от: м'ясі, рибі, яйцях, сирі, молоці, горосі, квасолі тощо.
Жири беруть участь в обміні речовин, сприяють зігріванню й запобігають переохолодженню організму. Вони також важливі для засвоєння деяких вітамінів.

предыдущий урок   конспекты уроков
 
следующий урок
 

Людина споживає жири як тваринного (сало, вершкове масло, сметану, сир), так і рослинного (горіхи, насіння та різні олії — оливкова, соняшникова тощо) походження.
Вуглеводи є джерелом енергії. Ними нас забезпечують хліб, крупи, цукор, картопля, морква, буряки, фрукти, мед тощо.
Вітаміни — це речовини, необхідні для життя, росту й розвитку людини. Вони також підвищують стійкість організму до захворювань (див. таблицю 1).
Вітаміни в основному ми одержуємо з їжею. їх потрібна невелика кількість, але в разі нестачі вітамінів виникають різні захворювання. Наприклад, нестача вітаміну D може спричинити рахіт — захворювання, що призводить до неправильного формування скелета; нестача вітаміну С — до кровоточивості ясен і випадання зубів.
Існують вітамінні препарати, які можна придбати в аптеці, але вживати їх слід тільки за призначенням лікаря, оскільки надлишок вітамінів не менш шкідливий, ніж їх нестача.
Мінеральні речовини — це кальцій, залізо, йод і багато інших. Ти будеш вивчати їх на уроках хімії в старших класах. Ці речовини потрібні для нормальної роботи клітин, беруть участь у створенні й зміцненні кісток, зубів тощо.
Джерелом мінеральних речовин для організму людини є продукти харчування (див. таблицю 2).
Людині, крім білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин, потрібна вода. Якщо без їжі людина може прожити кілька тижнів, то без води - лише кілька днів. Однак і нестача, і надлишок її споживання шкідливі для організму.
Вода — складова всіх клітин і тканин організму. Тіло людини більш ніж на дві третини складається з води. Організм людини втрачає воду з потом, сечею тощо, тому слід поповнювати втрачену кількість рідини. Вода потрапляє в наш організм, коли ми п'ємо звичайну воду, компот, узвар, чай, какао, сік, молоко, кефір, їмо суп, борщ, овочі та фрукти, а також з іншими продуктами. Найбільше води міститься в овочах і фруктах. Так, кавун і огірок майже цілком складаються з води. Проте вода є і в хлібі, і в котлетах, і в рибі тощо. В одних продуктах харчування води більше, в інших — менше.
Улітку та після фізичних навантажень організм потребує більшої кількості води. Подумай чому.
Вода — цінний дар природи. Для живих організмів потрібна чиста вода. Берегти воду — значить берегти здоров'я і життя. Кожна людина повинна дбайливо ставитися до води й не витрачати її даремно.
Для допитливих
НАВІЩО П'ЮТЬ ВОДУ?
Ось знову просте запитання. Таке просте, що, здається, І питати нема чого. А спитаєш, то виявляється, що з десяти осіб тільки одна знає, навіщо п'ють воду. Ти скажеш: воду п'ють тому, що хочеться. А чому хочеться? Тому що без води не можна жити. А жити без неї не можна тому, що ми воду весь час витрачаємо і нам треба поповнювати її запаси.
Подихай на холодне скло. Воно спітніє, укриється краплинками води. Звідки взялася вода? Із твого тіла.
Або ось, скажімо, ти спекотного дня спітнів. Звідки взявся піт? Знову ж таки — з тіла. А якщо ти воду витрачаєш, то тобі треба її час від часу поповнювати. За добу людина втрачає аж дванадцять склянок води. Отже, стільки само треба їй випити або з'їсти. А хіба воду їдять? У тому-то й річ, що їдять. У м'ясі, овочах, хлібі — у будь-якій їжі є вода.
Відгадай загадки Під землею птиця кубло звила і яєць нанесла.
Куля з безлічі листочків, Ще й стирчить на ніжці. Садять в декілька рядочків. Квасять потім у діжці.
1.  Яке значення має їжа для людини?
2.  Поясни вислів: «Вода — це здоров'я, вода - це життя».
3.  Які речовини отримує людина з їжею?
4.  Користуючись таблицею 1 (с. 23), дай відповіді на запитання:
• На що впливають вітаміни в організмі людини?
• Який вітамін утворюється в організмі під дією сонячних променів?
• Який вітамін найбільше сприяє зміцненню Імунітету, профілактиці захворювань?
• Чому потрібно щодня вживати молоко й молочні продукти?
5.  Робота в групах. Обговоріть, що ви можете зробити для охорони води.
6.  Користуючись різними джерелами Інформації, дізнайся, які вітаміни є в продуктах, що ти споживаєш. Запиши у зошит назви цих продуктів і вітамінів.

 

 


Категория:
2015
| Просмотров: 297 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть