загрузка...
Хмари і туман - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Хмари і туман
12:46
Хмари і туман

• Чим відрізняються між собою хмари і туман. І Чому бувають хмари різної форми. І Що таке хмарність.
- Чим відрізняються між собою хмари і туман. Протилежним процесом до випаровування є згущення водяної пари. Коли повітря стає перенасиченим, водяна пара переходить у рідкий або твердий стан. Унаслідок згущення водяної пари в приземних шарах повітря утворюються тумани, а на певній висоті від поверхні Землі - хмари.
В ясні безхмарні ночі, коли земна поверхня охолоджується, охолоджується й нижній, прилеглий до неї шар повітря. Водяна мара, що міститься в ньому, згущується, маленькі краплинки злипаються у великі, і їх стає помітно неозброєним оком. Такі приземні тумани утворюються і над суходолом, і над водною поверхнею (мал. 104). Тумани ускладнюють роботу наземного транспорту та авіації.
На відміну від туманів, хмари утворюються тоді, коли водяна пара переходить у рідкий чи твердий стан на значній висоті над Землею. Основними компонентами хмар є краплинки води і кристалики льоду. Залежно від переважання тих чи інших хмари бувають водя-ні, льодяні та змішані.
Мої дослідження
Проведіть експеримент. Для цього вам знадобиться склянка, металевий .чист і трішки льоду, який можна взяти в холодильнику. Заповніть склянку гарячою водою приблизно на 2,5 см. Покладіть на лист кілька кубиків льоду і поставте його на склян- І ку. Прослідкуйте, що відбуватиметься з водяною парою, яка підніматиметься угору від поверхні теплої води до холодного листа.
- Чому бувають хмари різної форми. Хмари дуже різноманітні й мінливі за своєю формою, розташовуються на різних висотах або ярусах від земної поверхні (мал. 105, 107). Перисті хмари мають вигляд білих смужок або жмута волосся. Вони легкі й прозорі, оскільки складаються переважно з кристаликів льоду. Ці хмари утворюють високий ярус хмар у тропосфері. їх можна спостерігати на висоті понад 6000 метрів, а тому опади з них на Землю не потрапляють.
Хмари бувають також шаруватими та шарувато-дощовими. Вони низькі (утворюють нижній ярус хмар), потужні, часто мають сіре чи темне забарвлен- зс ня і нагадують туман. Ці хмари € змішаними і складаються як з краплинок води, так і з кристаликів льоду. З них випадають затяжні дощі, мряка, сніг.
Улітку серед ясного дня на небі з'являються білі хмари, які поступово ростуть угору, темніють і можуть розрядитися зливою. Це купчасті і купчастото-дощові хмари. Вони можуть нагадувати баранців, коней, вози, човни, рослини. Такі хмари дуже потужні: їхній нижній край може опускатися майже до земної поверхні і складається переважно з краплинок води, а верхній містить вже кристалики льоду, оскільки розташований на висоті понад 4000 м. У зв'язку з цим купчасті й купчасто-дощові хмари називають ще вертикальними, або хмарами вертикального розвитку.
Чи не виникала у вас думка, чому хмари не падають на Землю? Виявляється, що на висоті їх підтримують висхідні потоки повітря. Ці потоки, якщо вони містять вологу, збагачують хмару водяною парою, ніби живлять її. Хмара «тане» тільки тоді, коли припиняється висхідний рух повітря чи з неї випадають опади. І Що таке хмарність. Кількість хмар на небі постійно змінюється. Ми часто спостерігаємо небо усе затягнуте хмарами чи з просвітленнями. Ступінь покриття неба хмарами називають хмарністю. її оцінюють за десятибальною шкалою чи у відсотках. Кожен бал дорівнює 1/10 частини неба, або 10 %.
У розподілі хмарності є певні географічні особливості. Так, у поясах високого тиску хмар завжди менше або навіть зовсім немає. Там, де переважає низький тиск, хмарність значна (мал. 106). Наприклад, в екваторіальних широтах хмарність значна протягом усього року з переважанням високих купчастих і купчасто-дощових хмар. У тропічних широтах протягом року хмарність незначна. У помірних широтах хмарність буває протягом усього року, хоча і коливається за сезонами. Незначну хмарність спостерігають біля полюсів (особливо в Антарктиді).
За характером хмар можна передбачити погоду на найближчий час. Наприклад, якщо високо в небі з'явились перисті хмари, а потім хмари почали затягувати небо, незабаром буде дощ. Купчасті хмари швидко рухаються, клубочаться, зростають і темнішають -буде злива з градом.
Практична робота № 6 (продовження)
Складання діаграми хмарності
1. Як називаються хмари різних ярусів?
2. Що таке хмарність?
3. Чим відрізняються хмари від туману і що між ними спільного?
4. За яких умов хмари і тумани розсіюються?
5. Чому з хмар верхнього ярусу опади на земну поверхню не випадають?
6. Як розподіл хмарності пов'язаний з розподілом атмосхрерного тиску на Землі?
7. За власними спостереженнями визначте, які хмари бувають у вашій місцевості.
8. Підберіть прислів'я та загадки про хмари, поясніть їх.

Опади, їхні види, вимірювання


Категория:
2014
| Просмотров: 1614 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть