загрузка...
Хорові жанри: кантата, ораторія - 4 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 4 » Хорові жанри: кантата, ораторія
15:49
Хорові жанри: кантата, ораторія

Слово «кантата» походить від італійського cantare, що означає «співати». Жанр кантати виник кілька століть тому, але спочатку був призначений для співу в супроводі музичного інструмента.
Сучасна кантата — це великий музичний твір, що складається з кількох частин і може виконуватися хором, солістами та симфонічним оркестром.
Кантата — жанр вокально-хоровоГмузики; великий твір для хору, соліста й оркестру.
Зазвичай, усі частини кантати поєднані між собою спільною ідеєю, кожна з них послідовно розкриває ту саму тему. Виражальні засоби музичного мистецтвата літератури, поєднуючись і взаємодіючи між собою, дають змогу авторам кантати (поетові й композитору) яскраво та різноманітно втілити свій задум.
Серед авторів кантат чимало українських композиторів. Урочисті та лірико-епічні кантати писали Микола Лисенко, Левко Ревуцький, Денис Січинський, Станіслав Людкевич.
Леся Дичко — сучасний автор високохудожніх хорових творів, зокрема кантат.  Також вона писала інструментальні п'єси
для дітей.
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Леся Дичко, «Веснянка» з кантати «Пори року».
Схарактеризуйте загальний настрій музики. Які образи виникають в уяві? Пригадайте, які ще композитори писали музику, присвячену порам року
Леся (Людмила) Василівна Дичко (1939 р. н.) — одна з най-відоміших сучасних хорових композиторів України. її твори звучали на хорових фестивалях, конкурсах та в концертних програмах багатьох країн світу.
Народилася в м. Києві, з дитинства захоплювалася музикою. Найулюбленішими уроками Лесі у школі були історія й література, тому й не дивно, що вона писала музику до віршів. Закінчила Київську консерваторію імені П. І. Чайковського.
Композиторка написала багато опер, симфоній, кантат, ораторій, літургій і творів для фортепіано. Творчі уподобання Л. Дичко поповнюють хорові концерти, що виявляють іще одну грань її таланту — потяг до живопису, скульптури, архітектури й самобутності культур рідної України та інших країн. Ідеться, зокрема, про хорові концерти «Край мій рідний» на вірші Бориса Олійника та Степана Жупанина, «Французькі фрески», "Іспанські фрески», «Швейцарські фрески». Найулюбленішими жанрами Л. Дичко можна вважати хорові, адже саме в них композитор розвивала унікальну традицію української духовної музики.
Сьогодні Л. Дичко як член журі бере участь у багатьох конкурсах і фестивалях, зокрема хорового конкурсу ім. М. Леонтовича та Всесвітнього хорового конкурсу сучасної музики в м. Дебрецен (Угорщина). Ім'я Лесі Дичко широко знане у світі, а її творчість належить до найкращих надбань сучасної української музики.
Розкрийте жанрові особливості кантати.
Пригадайте, кантати яких композиторів ви слухали.
Завдання за бажанням. У вільний час послухайте твори Лесі
Дичко для дітей: пісні, хори, кантати.
Поцікавтеся репертуаром відомих хорових колективів України, рідного краю. Які  хорові жанри представлено в їхніх концертних програмах?
В ораторії, як і в кантаті, музика тісно пов'язана зі словом,
однак музично-поетична розповідь присвячена більш визначним подіям.
Ораторія — жанр духовної музики; масштабний
за змістом багаточастинний твір для хору, солістів й оркестру.
Перші ораторії виникли у храмах. При церквах існували спеціальні приміщення, де виконували музику. Деякі з них називалися капелами. Тут звучали музичні прославляння, які згодом перетворилися на великі хорові твори з релігійними сюжетами — ораторії.
Одним із найвідомішихтворів західного хорового мистецтва є хор "Алілуя" з три-частинної оратори «Месія» німецького композитора Георга Фридриха Генделя. У християнстві Месія (Помазаник) — Спаситель, посланий Богом на землю. Текст для ораторії композитор узяв із англомовного перекладу Біблії. Наприкінці другої частини ораторії звучить вищезгаданий хор.
Георг Фридрих Гендель (1685-1759) — відомий німецький композитор. Дитинство і рання юність Генделя минули в рідному місті Галле. Любов до музики виявилася внього дуже рано. Хлопчик надавав перевагу трубам, барабанам, флейті, а не звичайним іграшкам. Майбутній композитор не тільки сам грав на музичних інструментах, а й разом із друзями намагався створити дитячий оркестр. Із 7-річного віку він опановував мистецтво гри на органі, клавесині та гобої.
Упродовж життя митець постійно змінював місця проживання. У м. Гамбурзі він працював скрипалем, потім диригентом оркестру. Саме тут відбулися прем'єри його опер. Згодом Гендель переїхав до Італії, де здобув визнання і як виконавець на органі та клавірі, і як композитор.
Прибувши на проживання до Англії, Гендель створив свій найвідо-міший твір — «Месію». Спочатку англійці холодно сприйняли його ораторії, адже твори не розважали публіку, як тогочасні італійські опери. Але невдовзі на композитора чекав неперевершений тріумф. Останні 10 років життя Г.-ф. Генделя — час загального визнання і захопленого шанування йогогеніальноїтворчості.
У багатьох країнах світу зазвичай підводяться, коли хор виконує «Алілуя» в другій частині ораторії «Месія» Генделя. За переказами, традиція бере свій початок із часів правління Георга II — короля Англії. Говорять, його настільки вразило звучання твору, що гід впливом емоцій і вражень він скочив на ноги. Разом з ним підвелися й усі піддані. Однак зараз ця історія не вважається достовірною: король міг і зовсім не бути присутнім на прем'єрі (першому виконанні твору).
Я у світі музики: досліджую, дію
1.  Розкажіть, що ви знаєте про історію виникнення ораторії.
2.  Порівняйте особливості вокально-хорових жанрів — кантати й ораторії.
3.  Уявіть себе учасниками українського проекту «Битва хорів». Які пісні ви обрали би для виконання?
Завдання за бажанням Віднайдіть в Інтернеті й прослухайте твори, написані українськими композиторами в жанрі ораторії. Яким подіям минулого або сучасності вони присвячені?

Хорова духовна музика: меса, літургія, концерт, реквієм

 


Категория:
2014
| Просмотров: 2278 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть