загрузка...
Кобзарі - співці слави україни - 21 Января 2014
Главная » 2014 » Январь » 21 » Кобзарі - співці слави україни
15:31
Кобзарі - співці слави україни
Кобзарі та лірники - це музиканти, які мандрували Україною, грали на кобзі або лірі, оспівуючи героїчне минуле нашого народу. Вони складали думи та пісні про козацтво, їхнє життя, боротьбу з ворогом, трагічну долю.
К/ф «Сліпий музикант» (фрагмент).
Ю. Щуровський.  Розповідь старого кобзаря. В. Барвінський. Пісня лірника.
 Порівняй особливості вираження героїчних настроїв, почуттів, ідей у творах. Які інтонації переважають у музичних творах –  пісенні, танцювальні, декламаційні, маршові? Як композитори передають на фортепіано особливості гри на українських народних інструментах?
Сліпі співці ходили з хлопчиками-поводирями по містах і селах, своїми піснями зворушуючи серця людей. Українські митці створили багато творів про кобзарів та лірників.
Роздивись твори мистецтва і спробуй розказати про життя хлопчика-поводиря, про його майбутню долю.
М/ф «Дума про козака Голоту». Українським кобзарем вважав себе видатний поет Тарас Шевченко. Збірка його творів так і називається «Кобзар». Пригадай і назви українські народні інструменти. у  вико-нанні яких інструментів найкраще звучатиме героїчна му-зика?
Лірники й кобзарі мандрували з хлопчиками-поводирями. Коли вони заходили в село, люди навіть покидали роботу і йшли слухати пісні про подвиги героїв, які воювали за щастя рідної землі. Слухаючи сліпого співця, старі й малі раділи славним перемогам і плакали разом з ним, коли йшлося про загибель мужнього воїна. Радісні пісні примушували людей забути про їхні турботи, і все навколо здавалося світлим і радісним.
Видатним українським кобзарем був Остап Вересай, який із чотирьох років став сліпим. Вересай відомий як виконавець народних дум, пісень. У селі Сокиринці Чернігівської області йому встановлено пам’ятник.
Хто такі кобзарі та лірники? Розкажи, якими їх зобразили скульптори.
Про Вересая знав і Тарас Шев-ченко. Він навіть подарував йому свою книгу «Кобзар» з дарчим написом. Митець часто оспівував у віршах цих знедолених людей, та й самого його стали називати Великим Кобзарем. Він прожив дуже складне життя і був не лише поетом, а й художником – малював портрети, пейзажі, сцени з народного життя. Художня спадщина митця налічує сотні творів, які зберігаються в Національному музеї Тараса Шевченка в Києві.
Поезіями Т. Шевченка захоплю-валися живописці, графіки, скульптори, майстри декоративного мистецтва.
Порівняй настрій та колорит обох творів.  у  якій картині і як художниця передала рух?
Спробуй і ти виконати ілюстрацію до одного з віршів Тара-са шевченка. Уважно прочитай твір і уяви, про що в ньому йдеться. Обери формат і розмісти на ньому свій малюнок.
Поміркуй, чому українського поета Тараса шевченка називають Великим Кобзарем. Незвичайними подіями і нерозгадани¬ми таємницями сповнені народні легенди. У них переплітається дивовижне й повсяк-денне, вони оповиті казковістю, вигадкою.
У легендах розповідається про реальних або уявних героїв.
Широковідомою є легенда про Україну-дівчину, в якій оповідається про те, що Бог, одарюючи дітей різних народів талантами, подарував дівчині-Україні неоціненний дар – пісню.
Народ зберігає оповиті казковістю й вигадками легенди про людей особливої долі. Прикладом може послу¬жити легендарна постать Марусі Чурай - талановитої полтавської співачки і поетеси. Упродовж трьох віків пісні цієї дзвінкоголосої дівчини лунають над нашою землею, цвітуть мов калина навесні.
українські народні пісні «Ой, не ходи, Грицю», «Засвіт вста¬ли козаченьки» (фрагменти).
Яка з двох картин передає настрої, схожі з піснею «україно-дівчино»? Поцікався долею Марусі Чурай.
Існують легенди про митців, наприклад, про скрипа-ля-віртуоза Нікколо Паганіні. Як свідчить легенда, злі люди, сповнені заздрощів до слави музи¬канта, перед концертом непомітно підпиля¬ли струни на його скрипці. Коли під час гри на сцені струни по черзі почали рватися, Паганіні продовжував грати, не зупиняючись. Навіть на одній струні він так прекрасно й майстерно виконував музику, що слухачам здавалося, ніби грає оркестр.
Н. Паганіні. Каприс № 24. Н. Паганіні
Спробуй пояснити народну мудрість: «українці співають цілий рік і весь вік». 

Категория:
учебники 3 класс
| Просмотров: 2411 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть