загрузка...
Купальські пісні - 8 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 8 » Купальські пісні
15:31
Купальські пісні

Попрацюй у парі.
Пригадай, на який час припадає літне сонцестояння. Поясни, і чим цей час особливий у природі. Порівняй свою відповідь із ] в і д п ов і ддю од н о кл асн и ка/од н о кл асн и ц і.
Ти, мабуть, добре знаєш свято Івана Купала, яке люблять відзначати в Україні всередині літа. Цікаваісторія цього свята. Річ у тім, що в назві — Івана Купала— поєдналися два зовсім різні свята. Давніше — на честь язичницького бога Купала, або Купайла, яке припадало на час максимальної активності сонця. Після прийняття на Русі християнства віряни на два тижні пізніше, тобто 7 липня, почали вшановувати народження святого Івана Хрестителя, якого наші пращури вважали предтечею Ісуса Христа. Так у святі Івана Купала поєдналися елементи двох різних вірувань і різних культурних пластів.
Але обряди, пов'язані зі святом Купайла, збереглися в народній пам'яті на багато століть. Купальські пісні пам'ятають чарівність і неповторність часів майже трьохтисячолітньої давності, вони донесли до нас своєрідність світогляду наших предків.
21—23 червня — це час найдовшого дня й найкоротшої ночі, максимальної енергії природи, коли всі земні стихії набирають
якнайбільше сонячної життєдайної сили й набувають магічних властивостей. Після цих днів енергія Сонця і Землі йде на спад. У дні літнього сонцестояння жінки збирали лікарські трави і вважали» що вони мають найбільшу цілющу силу. Купальський обряд — це хвала сонцю» його силі, бо Купало — бог літнього сонцестояння, покровитель шлюбу, кохання, продовження роду. За віруваннями, у Купальську ніч бог Купало благословляв усе живе, а молодим скріплював серця любов'ю.
Купальське свято складалося з кількох ритуальних дій. Напередодні хлопці й дівчата біля річки встановлювали обрядове дерево та прикрашали його стрічками, квітками й вінками. У різних місцевостях його називали по-різному: Марена, Купала, Купай ли ця, гільце. Біля нього обов'язково розкладали вогнище, яке було пов'язане з культом сонця. Навколо обрядового деревця водили хороводи, співали купальські пісні. З пагорба пускали у воду запалене колесо — символ сонця. На свято розкладали велике багаття, яке наділяли магічною силою. Наші предки вважали, що чим вище горітиме вогонь, тим багатшими будуть урожаї. Купальські вогні — то велич і сила Сонця-Дажбога. Через вогнище перестрибували дівчата й хлопці, міцно тримаючись за руки. У кого руки не роз'єднаються, та пара на осінь побереться. Через вогонь стрибали також чоловіки й жінки, через нього переносили дітей, адже вогонь очищав душі від гріхів, давав сили й здоров'я напередодні важливої та важкої роботи — жнив.
А ще в цей день дівчата плели вінки — символ річного коловороту й сонячного світила — пускали їх на воду й ворожили: куди попливе вінок» у ті краї дівчина вийде заміж.
Частиною обрядових дій були купальські піскі, які співали в час літнього сонцестояння біля ритуального вогнища. Вони дуже ліричні» емоційні» щирі й прості за змістом. Настрій цих творів веселий» радісний. Більшість із них присвячено темі кохання» залицяння» сватання та шлюбу. Дівчина й хлопець порівнюються з рутою й барвінком» явором і тополею» голубом і голубкою» лебедем і лебідкою. Частина купальських пісень має гумористичне або сатиричне звучання» у них дівчата висміюють вади хлопців, а ті, зі свого боку» — вади дівчат. У купальських піснях уживають багато яскравих епітеті єобразних порівнянь, що пов'язані зі світом природи.
Свято Купала закінчувалось обрядом урочистого спалення Купай ли ці та вранішнього купання, адже вважалося, що саме Сонце цього ранку купається у воді. Після цього свята припинялись молодіжні розваги й гуляння, наставала велика й відповідальна пора в житті хлібороба — жнива.

Заплету віночок,                                 На щастя, на долю,
Заплету шовковий,                                На милого вроду,
На щастя, на долю,                               Ой, поплинь, віночку,
На чорнії брови.                                 Прудко за водою,
Ой пущу віночок                                  На щастя, на долю
На биструю воду.                                 Милому зо мною.

Ой вінку мій, вінку, хрещатий барвінку! 
А я тебе плела вчора до вечора. 
Виси, мій віночку, на злотім кілочку, 
На злотім кілочку, шовковім шнурочку. 
А матінка взяла, миленькому дал а. 
Якби була знала, ще б краще'го вбрала: 
Злотом взолотила, м'ятою обвила.

Купайло, Купайло,                                 Ночувало в стрісі;
Дети зимувало?                                    Зимувало в пір'ячку,
Зимувало в лісі,                                  Літувало в зіллячку.
1. Порівняй три купальські пісні. Який настрій кожної з них?
2. Випиши з купальських пісень у зошит постійні епітети.
3. Назви рослини, згадані в піснях. Що вони символізують?
1. Накресли в зошиті таблицю і, користуючись поясненням у пілручнику, заповни її
2. Розкажи, якими обрядами супроводжували свято Купала.
3. Запиши від дорослих легенду про цвіт папороті, яка пов'язана зі святом Купала.

Пісні літнього циклу


Категория:
2014
| Просмотров: 761 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть