загрузка...
Леонід Глібов - 11 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 11 » Леонід Глібов
12:41
Леонід Глібов

Ярослав Михайлович Стельмах народився ЗО листопада 1949 року в Києві в сім'ї відомого українського письменника Михайла Стельмаха. Змалку сприятливе середовище — спілкування з батьками, зустрічі з діячами культури, які бували в домі, — сприяли формуванню вишуканого літературного смаку й зацікавленості літературою. З дитинства захоплювався спортом, займався музикою, вивчав іноземні мови, тому нікого не здивувало, коли після закінчення школи Ярослав вступив до Київського педагогічного Інституту іноземних мов. Тривалий час він працював викладачем у Київському державному університеті імені Тараса Шевченка, але потяг до літературної творчості взяв своє: він їде до Москви навчатися на Вищих літературних курсах. Цікавий факт: на курсах ніхто з викладачів навіть не здогадувався, що батьком Ярослава Стельмаха є визначний письменник, лауреат усіх найпочесніших премій Радянського Союзу. Він прагнув, щоб його цінували не за батькові заслуги, а за власний талант. Треба сказати, що Михайло Опанасович не хотів, щоб син професійно займався письменством, і шкодував, коли той облишив викладацьку роботу.
У своїх творах Я. Стельмах порушував «вічні» теми, його п'єси незмінно мали успіх у глядачів. Так, п'єсу «Запитай колись у трав» у свій час заявили до постановки одночасно ЗО театрів! П'єси «Синій автомобіль», «Драма в учительській», «Привіт, синичко!», сценарії фільмів «Острів любові», «Киценька», «Дияволиця», «Заручини» — ось неповний перелік художніх творів письменника. У 1999 році його визнали кращим драматургом року.
А ще Я. Стельмах писав казки та оповідання для дітей. Вони розповідають про вірну дружбу, пригоди та захопливий світ дитинства.

Попрацюй у парі.
Пригадай із 5 класу, що ти знаєш про життя Леоніда Глібова. Назви жанри, у яких працював письменник. Порівняй свою відповідь із відповіддю однокласника/однокласниці.
За п'ять днів до смерті Леонід Іванович Глібов написав останню свою байку «Огонь і Гай». У ній розповідається, як Огонь запропонував Гаю подружитися. Що з того вийшло, ти, звісно, здогадуєшся. Кого Глібов зображує в образі Вогню? Лагідних на словах, але облудних у діях друзів. У моралі великий байкар застерігав:
Молодіж любая, надія наша, квіти! Пригадуйте частіш ви баєчку мою; Цурайтеся брехні і бійтеся дружити З таким приятелем, як той Огонь в Гаю.
Чи думав Леонід Іванович про тебе, пишучи цю байку? «Він мене не знав». —скажеш ти. Звичайно, ти маєш рацію, але письменник вболівав і за тих, кого знав, І за тих, кого ніколи не бачив. Своїми творами він радив, застерігав, наставляв. А тих, хто відступав від справедливості і правди, — знищував могутньою зброєю, назва якій — сміх.
Леонід Іванович Глібов народився на Полтавщині в сім'ї управителя поміщицького маєтку. У сім років мама навчила хлопчика читати, а пан Родзянко, у якого служив батько, давав йому уроки арифметики. В тринадцять років він вступив до Полтавської гімназії. Відірваний від дому, сумуючи за родиною, почав писати перші ліричні твори. У 1847 році російською мовою було надруковано його першу поетичну збірку «Стихотворения Леонида Глебова». Завершити навчання в гімназії юнакові так і не вдалося: він тяжко захворів і змушений був повернутися до батьків.
Пізніше Л. Глібов навчався в Ніжинському ліцеї вищих наук князя Безбородька. Саме тут він починає писати байки. Закінчити ліцей йому перешкодила смерть батьків. Значно пізніше, будучи вже одруженим чоловіком, він завершує перерване в юності на-вчання.
Згодом Л. Глібов учителював на Поділлі та Чернігівщині, займався журналістською та видавничою діяльністю. Не полишав він і писати байки. Його перша збірка байок була заборонена для народних шкіл, а частину тиражу знищено. Написані ним твори містили гострий осуд тогочасних порядків, несправедливості. Л. Глібов до останнього подиху віршував. Він залишив нащадкам багату спадщину українською та російською мовами. Його твори яскраво забарвлені гумором або сатирою.
Гумор і сатира
Ужитті трапляється так, що людина чинить певні недобрі справи, але не здогадується про те, що комусь завдає шкоди. У таких випадках на допомогу приходить сміх, який покликаний «лікувати» вади окремої людини або всього суспільства. Письменник змальовує у творі комічні ситуації, через які висміює різноманітні пороки.
Різновидами комічного є гумор і сатира. Гумор — відображення смішного в характерах людей або в їхньому житті. У гумористичному творі автор загалом доброзичливо ставиться до людини, але вказує на певні її недоліки, щоб їх усунути. Натомість сатира — нищівне висміювання вад окремої людини або всього суспільства. Автор повністю заперечує недолік, який викриває, і сатирою ніби знищує його.
Перший малюнок гостро висміює, викриває невігласів, які беруться не за свою справу, із «собачою» відцаністю виконують будь-які накази, а отже, він сатиричний. На другому — смішна ситуація, коли один із футболістів страждає на «зоряну хворобу». Автор доброзичливо ставиться до зображуваних людей, тому малюнок гумористичний.
Так само, як на малюнках, у художніх творах письменники широко використовують гумор і сатиру.
1. Підготуй повідомлення про життя Л. Глібова.
2. Поясни, що ти знаєш про такі різновида комічного, як гумор і сатира.
3. Добери приклад гумористичної ситуації із життя. Розкажи її однокласникам.
Байка, мораль
Зпочаткової школи ти знаєш, що байка — це невеликий алегоричний, здебільшого віршований твір повчального змісту.
У байках автор ніколи не висловлює ідеї прямолінійно, він вдається до алегорії. Алегорія — зображення рис характеру людини за допомогою образів тварин, рослин, явищ природи тощо.
Зв*язок між образом і його значенням установлюється за подібністю (наприклад, лисиця уособлює хитрість, підступність; осел — обмеженість; щука — хижість).
Байка має таку будову:
оповідь у якій розповідається певна подія;
мораль — повчання, стислий виклад головної думки, яку автор хоче донести до читача. У деяких байках мораль може бути відсутня.
1.  За які провини подали на Щуку до суду? Відповідаючи, цитуй уривки з байки.
2.  Розкажи, що ти дізнаєшся про стосунки Щуки і Лисиці. Виразно прочитай утворі відповідні епізоди.
3.  Якщо Лисиця брала подарунки від Щуки, чи могла вона в судім' захищати? Свою відповідь обґрунтуй.
4.  Поясни, чому всупереч усім правилам Лисиця виконувала обов'язки захисника Щуки.
5.  Як автор описує суддв? Які якості людей вони уособлюють?
6.  Чи можна епод вати ся, що суд у такому склад буде справедливим? Свою відповідь обґрунтуй.
7.  Розкажи, до яких хитрощів удалася Лисиця, щоб визволити Щуку,
8.  Чи здогадалися супд, що їх безсоромно обмануто? Прочитай підтвердження відіовід у творі.
9.  Яка мораль цієї байки? Цей твір має гумористичне чи сатиричне спрямування? Свою відповідь обґрунтуй.
10. Доведи, що «Щука» Л. Глібова —це байка.
11. Проаналізуй будову байки. Чи всі компоненти в ній наявні? Свою відповідь обґрунтуй.
Бомага — туг: скарга.
Шзплёк—невелика дерев'яна посудина для перенесення рідини.
Струпчий — особа в суді, яка захищає звинуваченого.
Вивчи байку Л. Глібова «Щука» напам'ять.

Всеволод Нестайко


Категория:
2014
| Просмотров: 778 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть