загрузка...
Ліро-епічний твір. Ліричний герой. Поема. Тарас Шевченко - 9 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 9 » Ліро-епічний твір. Ліричний герой. Поема. Тарас Шевченко
11:19
Ліро-епічний твір. Ліричний герой. Поема. Тарас Шевченко

З п*ятого класу ти знаєш» що за родами твори літератури поділяються на три групи — епос, лірику й драму. Існують проміжні утворення, серед них — ліро-епое, який поєднує ознаки епосу й лірики.
У ліричних і ліро-епічних творах є ліричний герой— уявна особа, яка висловлюється в ліричному творі й виражає свої переконання та переживання. Ліричний герой не тотожний з автором.
Одним із найпоширеніших ліро-епічних творів є поема. Поеми — переважно віршований твір, у якому зображуються важливі події та яскраві характери. «Євшан-зілля» М. Вороного — поема.
1. Склади до поеми М. Вороного «Євшан-зілля» простий план і запиши його в зошит.
2. Випиши з поеми в зошит цитати, які характеризують сина половецького хана. Розкажи за виписаними цитатами, яким змальовує автор половецького юнака.
3. Які твори називають ліро-епічними? Назви їхні особливості. Наведи приклад ліро-епічного твору.
4. Хто такий ліричний герой? Опиши, яким ти уявляєш ліричного героя поеми М. Вороного «Євшан-зілля» . Відповідаючи, наводь цитати з поеми.
5. Який художній твір називають поемою? Доведи, що твір М. Вороного «Євшан-зілля» — поема.
Попрацюй у парі.                                                                             
Пригадай відомі тобі факти з біографії Т. Шевченка. Порівняй , свою відповідь із відповіддю однокласника/однокласниці.
Ти вже знаєш, що Т. Шевченко був кріпаком пана П. Енгель-гардта. Разом зі своїм паном у 1831 році він переїхав до столиці Російської імперії — Петербурга. Тарасові в цей час виповнилося 17 років. Він уже навчався живопису у Вільно, де кілька років прожив із паном, а в Петербурзі Енгельгардт віддав свого кріпака на чотири роки в науку до модного на той час майстра Ширяева. Учитель доручив учневі виконувати найпростіші роботи — змішувати й розтирати фарби, фарбувати стіни, огорожі, підлоги, дахи, хоч Тарас на той час був уже досить вправним художником.
Уночі, після роботи, юний Шевченко любив відвідувати Літній сад, милувався мармуровими скульптурами, замальовував їх. Він хотів стати справжнім художником, мріяв вступити до Академії мистецтв, та дорога туди була закрита, бо він — кріпак. Саме тут ясними літніми ночами Тарас почав віршувати. Він писав про Україну, козаків, недолю батьківщини. Лає хлопець не вважав ті перші спроби вартими уваги, тому більшість написаного рвав.
Щоб удосконалювати майстерність живописця, Т. Шевченко вступив у Товариство заохочення художників і дістав можливість відвідувати «рисувальні класи». У Петербурзі він познайомився із земляками: Іваном Сошенком, Євгеном Гребінкою. Василем Григоровичем, а через них — із відомими російськими художниками Олексієм Венеціановим і Карлом Брюлловим. Усі відзначали неабиякий розум Шевченка й «некріпацьку зовнішність». Карл Брюллов хвалив його художні роботи, а надто вірші, які показував йому юнак, і взявся безкоштовно приватно навчати талановитого
кріпака. Невдовзі Тарас став його улюбленим учнем. Це й зіграло з ним злий жарт.
До К. Брюллова, як дуже відомого художника, зверталися вельможі з проханням написати їхні портрети. Якось до нього завітав царський улюбленець, пихатий і грубий генерал Клейнміхель. Не зійшовшись у ціні. К. Брюллов передоручив виконати замовлення Т. Шевченкові.
Стосунки із замовником у Тараса не склалися від початку. Генерал його принижував та ще й, на лихо, вважаючи себе красенем, вимагав створити портрет реалістичним. Щоб висміяти пихатого вельможу, Тарас зобразив графа з потворною пикою, жадібно-догідливими очицями й величезним кривим носом. Генерал розлютився й відмовився викупити портрет. Картину генерала забрав цирульник і повісив її як вивіску над перукарнею. Шевченко затер генералові погони та домалював рушник і піну на обличчі. Від відвідувачів не було відбою! Але яка ганьба — сміються над улюбленцем царя! Розлючений такою Тарасовою витівкою, генерал викупив свій портрет у цирульника аж за 500 рублів, а потім поїхав до пана Енгельгардта з проханням продати йому ненависного художника, щоб потім поквитатися з ним.
Дізнавшись про це, Карл Брюллов намалював портрет письменника Василя Жуковського — вихователя царських дітей, картину розіграли в лотерею, а за зібрані 2500 рублів Тараса Шевченка викупили з кріпацтва.
25 квітня 1840 року на квартирі Брюллова вихователь царевича Василь Жуковський урочисто вручив Тарасові Шевченку його відпускну.
1. Підготуй повідомлення про навчання Т. Шевченка в майстра Ширяева.
2.  Назви сучасників Т. Шевченка, які вплинули на долю молодого митця.
3.  Перекажи випадок із генералом Клейнміхелем. Як ця подія вплинула на пришвидшення викупу Т. Шевченка з кріпацтва?
4.  Опиши портрет В. Жуковського роботи К. Брюллова.
Думка
Тече вода в синє море,
Тане витікає,
Щука козак свою долю,
А долі немає.
Пішов козак світ за очі;
Грає синє море,
Грає серце козацькеє,
Адумка говорить:
«Куди ти йдеш, не спитавшись?
На кого покинув
Батька, неньку старенькую,
Мол оду дівчину?
На чужині не ті люде — Тяжко з ними жити! Ні з ким буде поплакати, Ні поговорити». Сидить козак на тім боці, Грає синє море. Думав, доля зустрінеться Спіткалося горе. А журавлі летять собі Додому ключами. Плаче козак — шляхи биті Заросли тернами.
1. Який мотив твору? Доведо своюлумку, посилаючись на текст.
2.  Який настрій вірша? Чим він викликаний?
3.  Від чийого імені ведеться розповідь? Підтвердь свою відповідь словами з тексту,
4.  Виразно прочитай перші чотири рядки поезії. Це приклад художнього паралелізму. Як наступні рядси пов'язані з попередніми?
5.  Зверни увагу на образ моря у творі. Спочатку ви рази о прочитай рядки, у яких море виступає підступною силою, що підбурює козака на нерозважливі вчинки. Потім прочитай ті слова, які показують море як нездоланну перешкоду на шляху повернення козака на батьківщину.
6.  У поезії використано популярні у фольклорі образи: журавлиний ключ і зарослі тернами шляхи. Що вони символізують?
7.  Випиши з вірша в зошит постійні епітети. Яку роль вони виконують утворі?
8.  Поезією «Думка» («Тече вода в синє море») Т. Шевченко започаткував одну з основних проблем своєї лірики — змагання героя з долею. Чому вона для поета така важлива? Відіовідз підтверджуй прикладами з його біографії.
9.  Поясни, які почуття і думки володіли автором, коли він писав свій твір, Відповідаючи, посилайся на вірш.
1 .У рядку Пішов козак світ за очі автор використав фразеологізм піти світ за очі, що означає піти так далеко, звідки немає вороття. Склади з ним речення.
2. З'ясуй значення виразу битий шлях1 за лексичним значенням синонімів у реченнях:
•  Битої до роги Довженко не шукав (М. Рильський).
•  Не йди утоптаним шляхом, віддай життя на вищі цілі (Д Грабовський).
•  Багато дослідників іде по проторованій уже дорозі (І. Драч).
1. Вивчи вірш «Думка» напам'ять.
2. Намалюй ілюстрацію до вірша (за бажанням).
Було колись — в Україні Ревіли гармати; Було колись — запорожці Вміли пановати. Пановали,добували І славу, і волю; Минулося — осталися Могили на полі. Високії ті могили, Де лягло спочити Козацькеє біле тіло, В китайку повите. Високії ті могили Чорніють, як гори, Та про волю нишком в пол З вітрами говорять. Свідок слави дід3вщини З вітром розмовляє, Авнуккосунесев росу, За ними співає. Було колись — в Україні Лихо танцювало,
1. Розкажи, які дваперіодо історії України змальовано в поемі. Виразно прочитай уривки на підтвердження своїх тез.
2.  Який мотив є провідним у першій частині поеми? Відповідь підтверджуй цитатами з твору.
3.  Визнач художній образу першій частині твору, який є символом минулої слави українців. Прочитай ці рядки вголос.
4.  Наведи приклад контрастує першій частині поеми,
5.  В останніх рядках першої частини Т. Шевченко пише:
Свідок слави дідівщини З вітром розмовляє, А внук косу н есе в росу, За ними співав. Чому стільки гіркоти й смутку звучить у цих словах?
6. Яку подю зображено в другій частині поеми? Користуючись довідковою літературою або інтернет-джерелами, знайдо інформацію про Івана Підкову.
7. Угрупуй частині використано гіперболу. Знайди й прочитай ці уривки. Яка їхня роль утворі?
8. За текстом поеми назви лицарські чесноти українських козаків. Які стосунки козаків з отаманом?
9. Яка голови а думка поеми?
10.Доведи, що «Іван Підкова» —поема.
11.Поясни, які почуття і лумки володіли автором, коли він писав свій твір. Назви художні засоби, які використовує поет, щоб досягнути бажаного ефекту.
Запам'ятай синоніми до слова човен та відмінності в їхніх лексичних значеннях:
47вен — невелике судно.
Байдара — велике судно в Західній Азії та на Далекому Сході.
Байдак— застаріле слово, великий човен.
Байдарка — спортивне судно.
Дуб — діалектне слово, великий човен, видовбаний з колоди або зроблений з дощок.
Душогббка — розмовне слово, яким іронічно називали невелике судно.
Чайка — бойове судно запорозьких козаків.
Плоскод їнка — човен із плоским дном.
З кількома синонімами склади речення.
Китайка — щільна, переважно синя шовкова тканина. Лиман — озеро на півдні України. Рибалка —тут: птах, який живиться рибою. Син 7п — портове місто в Туреччині на Чорному морі. Царград — Царгород, давня слов'янська назва Константинополя (Стамбула), колишньої столи ці Туреччини.
1. Навчися виразно читати поему «Іван Підкова» Т. Шевченка.
2. Накресли в зошиті й заповни таблицю.
Проведи історико-літературознавче дослідження. Від учителя дізнайся, які твори писав Т. Шевченко на історичну тему. Прочитай один-два з них. Дізнайся, яких козацьких ватажків Кобзар зображував у своїх творах. Якими вони були? У яких визвольних змаганнях брали участь?
У зошиті запиши свої міркування про те, чому у своїх творах Т. Шевченко звертається до подй героїчного минулого нашого народу.
Добери матеріали про навчання Т. Шевченка в Санкт-Петербурзькій Академ ії м и сте цтв.
Підготуй повідомлення і виголоси його на уроці.

Микола Вороний. З Галицько-Волинького літопису

 


Категория:
2014
| Просмотров: 4413 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть