загрузка...
Льодовики. Багаторічна мерзлота - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Льодовики. Багаторічна мерзлота
13:56
Льодовики. Багаторічна мерзлота

- Де і як утворюються льодовики.
- Яку роботу виконує льодовик.
- Де І чому Існує багаторічна мерзлота.
- Де і як утворюються льодовики. Льодовики - багаторічні при-родні рухомі скупчення льоду. Льодовики не слід плутати з льодом, що утворюється взимку на річках і озерах. Будь-які льодовики утворюються зі снігу. Це відбувається тоді, коли сніг, який випав холодної пори року, не встигає розтанути. Рік за роком він нагромаджується, ущільнюється і поступово перетворюється на лід. Льодовики можуть утворюватися в горах і на рівнинах полярних широт. Тому розрізняють гірське І покривне зледеніння.
У гірських областях льодовики утворюються вище певного рівня, де сніг зберігається цілорічно. Рівень, вище якого снігу випадає більше, ніж розтає, називають сніговою лінією. Зі схилів гірські льодовики під власною масою сповзають долинами, утворюючи своєрідні льодовикові «річки», до яких нерідко стікаються такі самі льодовикові «притоки» (мал. 164). Найбільші гірські льодовики — на Алясці в Північній Америці. Рекордсменом є льодовик Беринга завдовжки 203 км.
Висота розташування снігової лінії залежить від кліматичних особливостей місцевості. Так, у горах поблизу екватора снігова лінія перебуває на висоті 4,5-5 тис. метрів. В арктичних і антарктичних широтах завдяки холодному клімату вона опускається майже до рівня моря (мал. 165).
У цих широтах утворюється і покривне зледеніння, яке має вигляд льодового щита на рівнині. До найбільших покривних льодовиків належить льодовик Антарктиди (мал. 166). Від центру цього континенту льодовик сповзає до морського узбережжя. Тут під нього відколюються величезні брили і, потрапляючи в океан, стають плаваючими крижаними горами - айсбергами.
Нині льодовики є на всіх материках, крім Австралії. Однак площа льодовикового покриву із часом змінювалася. Значна частина Євразії та Північної Америки кілька десятків тисяч років тому була вкрита давнім суцільним льодовиком. Тоді, під час льодовикового періоду, покриви льоду охоплювали понад ЗО % сучасного суходолу. Нині льодовики вкривають тільки 11 % суходолу. Отже, у минулому льодовики «наступали», тобто охоплювали дедалі більшу площу, а тепер «відступають», звільняючи колись захоплену територію.
Подарунок давнього льодовика. Приблизно 12 тис. років тому останній льодовик відступив з більшої частини території Європи. Одним з могутніх центрів давнього зледеніння в цій частині світу був Скандинавський півострів. Разом з прилеглою територією він зазнавав такого неймовірного навантаження, що прогнулася навіть земна кора. Однак тепер, після звільнення від льодовикового пресу, вона починає повертатися в своє колишнє положення. Завдяки цьому деякі країни дістали унікальну можливість природного збільшення своєї території. Так, площа Фінпяндії збільшується за сторіччя приблизно на 1 тис. км2. Наприклад, у районі колишнього центру зледеніння, у північній частині Ботнічної затоки Балтійського моря, за останні 9000 років територія піднялася не менше як на 250 м. У подальшому цей регіон підніметься ще на 200 м.
За картами атласу знайдіть материк і найбільший у світі острів, що майже повністю вкриті льодовиками.
- Яку роботу виконує льодовик. Льодовик - невтомний архітектор, який неспішно, але безперервно руйнує «старі* форми рельєфу, працюючи водночас над створенням нових. Руйнуючи гірські породи, льодовик разом з талими водами переносить на певну відстань їхні частини і частки, розміром від величезних валунів до піску й пилу (мал. 167).
У місцях перенесення вони повільно накопичуються. Такі льодовикові наноси, потужністю в кілька сотень метрів, вкривають величезні площі в Північній Америці та Європі. Завдяки їм тут утворилися великі піщані рівнини, а також численні пасма й горби, що трапляються й на території України.
Сповзаючи вниз гірськими долинами, льодовики поступово розширюють і поглиблюють їх. Унаслідок цього долини дуже нагадують величезні корита. На схилах гір льодовик, що рухається, також створює округлі поглиблення, подібні за формою до крісла (мал. 168). Льодовики врізаються з різних боків у тіло гір, поступово заглиблюються й утворюють гостроверхі гірські вершини, протилежні схили яких дещо ввігнуті. Так із часом колишні монолітні масиви перетворюються на окремі вузькі гребені та піраміди. Такі форми рельефу можна побачити у великій кількості в Альпах, Гімалаях, Кордильєрах, Андах тощо.
Отже, льодовики за допомогою захоплених ними уламків і талих вод руйнують та згладжують гірські породи, переносять рештки порід і, накопичуючи їх, створюють нові форми рельєфу. Ь Де і чому існує багаторічна мерзлота. Багаторічна мерзлота -постійно мерзлий шар землі. Це своєрідне «підземне» зледеніння утворюється в районах із суворим кліматом, де взимку ґрунти промерзають так глибоко, що не встигають відтанути повністю за літо (мал. 169). У мерзлоті можуть зберігатися «запаси холоду» давно минулих холодніших періодів. Тому виявлені в ній шари льоду називають викопним льодом.
Такий лід трапляється, зокрема, у басейні сибірської річки Лена, де потужність багаторічної мерзлоти сягає 1,5 км. Багаторічна мерзлота поширена в північних районах і гірських областях Євразії і Північної Америки. На території України її немає. Раніше вважали, що міцна багаторічна мерзлота стійка й нерухома. Однак нині добре відомо, що мерзлота «оманлива» і «підступна» у своєму спокої.
Мерзлота спричиняє спучування ґрунту, тобто явище, коли ґрунт здіймається вгору. У таких випадках утворюються мерзлотні горби заввишки від 2-3 до 30-40 м. Ще одне цікаве явище, пов'язане з багаторічною мерзлотою, - це каміння, що «росте». Маються на увазі уламки гірських порід заввишки до 1,5 м, які виштовхує мерзлота.
Відтавання мерзлоти спричинює течію ґрунту на схилах. Адже при цьому ґрунт насичується водою, стає менш міцним. А тала вода подібна до мастила, що й допомагає ґрунту ковзати по льоду. Так з'являються рухливі схили, що пересуваються зі швидкістю від З см на рік до 10 см за день.
Дуже помітна руйнівна робота мерзлоти на морських узбережжях Крайньої Півночі. Рівнинні береги тут утворено здебільшого підземною кригою, тому швидко тануть під дією сонячних променів і морських хвиль. Деякі невеликі льодяні острови зникали усього за десять років, а на їхньому місці залишалася на згадку лише обмілина.
Мерзлота може приносити й користь. Наприклад, її використовують під час спорудження підземних складів-холодильників.
1. Що є сніговою лінією?
2. Що називають багаторічною мерзлотою?
3. Чим льодовик відрізняється від льоду?
4. Які є причини утворення багаторічної мерзлоти?
5. Чому льодовики утворюються навіть на екваторі?
6. Де поширена багаторічна мерзлота?
7. За картою півкуль знайдіть гори, що розташовані на екваторі і вкриті льодовиками.
8. За додатковими джерелами підберіть кілька прикладів про те. як людина використовує багаторічну мерзлоту.

Підземні води


Категория:
2014
| Просмотров: 1315 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть