загрузка...
Масштаб. Географічна карта - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Масштаб. Географічна карта
11:22
Масштаб. Географічна карта

Пригадай, чим малюнок відрізняється від плану місцевості.
План відрізняється від малюнка ще й тим, що він накреслений у масштабі. Приклавши до плану лінійку із сантиметровими й міліметровими поділками, можна точно визначити відстані між населеними пунктами, початком і кінцем лісу, поля тощо. За малюнком цього зробити не можна, тому що він виконаний не за масштабом: усе, що ближче до нас, зображено великим, а що далі - дрібним.
Що таке масштаб? Для зображення місцевості на плані користуються масштабом. Масштаб - це число, що показує, у скільки разів зменшено відстань на плані або карті.
Щоб накреслити на папері план шкільного спортивного майданчика, його розміри умовно зменшують. За стандартом довжина спортивного майданчика становить 42 м, а ширина - 22 м. Змінимо умовно ці розміри. Наприклад, 1 см на плані відповідатиме 1 м дійсних розмірів. Тоді на плані спортивний майданчик матиме довжину 42 см, а ширину 22 см. Щоб зазначити, як зменшено дійсні розміри спортивного майданчика на плані, говорять: «масштаб 1 см - 1 м».
Розглянь ще раз план пришкільної ділянки, наведений на 1-му форзаці. Унизу ти побачиш напис: 1 см - 100 м. Це означає, що 1 см на плані відповідає 100 м на місцевості (на карті пишуть 1:100).
Як користуватися масштабом? Масштаб може бути різним. Наприклад, на плані є такі написи: 1 см - 5 м або 1 см - 100 м. Це означає, що розміри і відстані зменшено так, що в першому випадку 1 см на плані відповідає 5 м на місцевості, а в другому випадку 1 см відповідає 100 м.
Масштабом користуються не тільки для креслення плану. Знаючи масштаб, за планом можна обчислити відстані між містами, містом і селом, селом і річкою, між будинком і школою тощо.
Щоб визначити, наприклад, відстань від школи до хатинки лісника, потрібно розмістити лінійку на плані так, щоб позначка нуль на ній була поруч зі школою, і виміряти відстань до лісникової хатинки. Побачимо, що на плані від школи до хатинки 8 см. На масштабі плану написано: 1 см - 200 м (мал. 26). Отже, справжня відстань від школи до хатинки лісника становить: 200 м х 8 = 1600 м.
Словничок: масштаб.
Перевір себе
1.  Що таке масштаб?
2.  Запитай у батьків, чи користувалися вони масштабом. З якою метою?
3.  Обчисли відстань між містами, якщо на плані вона дорівнює 6 см. (Масштаб плану: 1 см - 1 км).
4.  Як на плані позначити дитячий майданчик, який простягнувся із заходу на схід на 500 м, а з півночі на південь на 900 м? Обери масштаб так, щоб цей план можна було зобразити на сторінці зошита.
Практичне завдання. Удома накресли план своєї кімнати, застосувавши масштаб 1 см - 5 м. Попроси свого сусіда по парті визначити довжину і ширину J/^A твоєї кімнати за складеним планом, використовуючи масштаб. А ти визнач розміри кімнати на його плані.
Висновки
Для зображення місцевості на плані користуються масштабом. Масштаб - це число, що показує, у скільки разів зменшено відстань на плані або карті.

Географічна карта
Ти вже неодноразово використовував карти. Пригадай, з якими картами ти працював у 1-3 класах. Яке їх значення в житті людини?
Що таке карта? Під час подорожі нашою країною карта стане твоїм надійним екскурсоводом.
Карта - це документ, який дає змогу охопити поглядом одразу всю поверхню Землі.
Карти є різні. Ти вже працював з картою півкуль.
Я Розглянь карту півкуль у шкільному атласі. Що на ній зображено?
На карті півкуль зображено нашу планету Земля у вигляді двох частин - Західної і Східної півкуль. Україна розміщена у Східній півкулі.
Зменшене зображення земної поверхні на площині, де географічні об'єкти (моря, річки, озера, гори, міста) позначено умовними знаками, називають географічною картою. Відстані на карті зменшено в сотні й навіть у мільйони разів. Тому на ній не можна детально відобразити місцевість.
На карті проведено умовні лінії - меридіани і паралелі. Вони вказують напрямок: меридіани - на північ і південь, а паралелі - на захід і схід. 
Умовні знаки на карті. Для зображення на карті земної поверхні використовують умовні знаки. Суходіл позначають різними кольорами: зеленим - низовини, жовтим - підвищення, коричневим - гори. Водойми (річки, озера, моря, океани) зображують блакитним кольором. Великі міста на карті позначають кружечком або зірочкою.
Карти бувають дуже різноманітні. Карти, на яких показано обриси материків, висоту суходолу, глибину морів, озер, океанів, називають фізичними.
На їх основі створюють спеціальні карти: рослинного світу; ґрунтів; розміщення населення; погоди; історичні. На політичних картах різними кольорами зображують різні країни, на історичних - різноманітні події, що відбулися в певній місцевості. Існують карти, на яких зображено не всю земну поверхню, а лише її частину, наприклад материк, країну, область.
Як називається атлас, яким ти користуєшся у школі? Які карти він має у своєму складі?
Карти можуть бути зібрані в спеціальні книги - атласи.
Словничок: географічна карта, паралелі, меридіани, фізична карта, спеціальні карти.
Перевір себе
1.  Що називають картою?
2.  Як на карті позначають міста, водойми, гори?
3.  Проаналізуй текст параграфа. Яку інформацію, що міститься в ньому, можна отримати за допомогою карти? А яку - ні?
4.  Що на картах указують напрямки: північ-південь і захід-схід?
Розглянь карту околиць м. Києва. За допомогою умовних знаків назви об'єкти, розміщені поруч зі столицею України.
Практична робота. Читання плану та карти з використанням умовних знаків і масштабу.
Робота з фізичною картою світу
1.  Розглянь умовні знаки на фізичній (політичній) карті світу в атласі. Що на ній позначають?
2.  Знайди та покажи на карті меридіани й паралелі.
3.  Як на карті позначено моря й океани?
4.  На карті всі країни світу зображено різними кольорами. Знайди найбільшу за площею країну. Назви її.
5.  Знайди на карті гори Гімалаї. Установи їхню найвищу вершину.
6.  Знайди на карті міста Париж і Київ. Визнач відстань між ними спочатку за допомогою сантиметрової лінійки, а потім, користуючися масштабом, установи, якій відстані відповідає цей відрізок на місцевості.
7.  Установи за допомогою карти, які моря омивають береги Австралії.
Екскурсія. Визначення сторін горизонту за допомогою Сонця, компаса й місцевих ознак.
Висновки
Зменшене зображення земної поверхні, на якому географічні об'єкти позначено умовними знаками, називають географічною картою. Відстані на карті зменшено в сотні й навіть у мільйони разів. На карті проведено меридіани й паралелі, що вказують напрямки: меридіани - на північ і південь, а паралелі - на захід і схід.


Категория:
2015
| Просмотров: 1158 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть