загрузка...
Математика 5 клас. Урок 106 - 22 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 22 » Математика 5 клас. Урок 106
12:57
Математика 5 клас. Урок 106
Урок № 106. Розв'язування задач на всі дії з десятковими дробами

Цілі:
-   навчальна: формувати вміння розв'язувати задачі на всі дії з десятковими дробами; 
-   розвивальна: розвивати логічне мислення; 
-   виховна: виховувати свідоме ставлення до навчання. Тип уроку: застосування знань і вмінь.
Обладнання: картки із завданням для самостійної роботи, картки для гри «Ланцюжок».

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Організувати перевірку домашнього завдання можна шляхом само- або взаємоперевірки за готовими розв'язаннями, заготовленими заздалегідь на дошці. Учитель може запропонувати   учням   прокоментувати   розв'язання,   звернути увагу на контрольні моменти. Після цього можна запропонувати учням задачу, яка полягає в заповненні таблиці. На власний розсуд учителя це завдання можна виконати колективно, обговорюючи етапи і способи його виконання, або як самостійну роботу. Якщо завдання буде виконано колективно, таблицю можна заготовити заздалегідь на дошці. Якщо вчитель вибирає самостійну роботу, картки із завданням бажано роздати кожному учневі окремо. На картках можна передбачити місце для виконання обчислень. У цьому випадку вчитель зможе відстежити можливі помилки учнів.
Задача. Заповніть порожні місця в таблиці, де а і Ь — сторони прямокутника, Р — його периметр, 8 — площа.
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Учитель наводить приклади задач і пропонує учням визначити їх тип.
Приклади зодоч
1.  Яку відстань подолає велосипедист за 2,5 год, якщо рухатиметься зі швидкістю 10,2 км/год?
2.  Скільки   часу  знадобиться  туристу,   щоб   подолати   відстань 16,8 км, якщо він рухатиметься зі швидкістю 4,8 км/год?
3.  З якою швидкістю потрібно рухатись автомобілю, щоб подолати відстань 360 км за 4,5 год?
Напевне учні дадуть відповідь, що це задачі на рух. Отже, завдання уроку: навчитись розв'язувати задачі на рух, у яких величини подані у вигляді десяткових дробів.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Ланцюжок»
Учитель роздає учням картки, на кожній з яких написано по одному прикладу на дії з десятковими дробами. Приклади складено так, що відповідь одного є першим числом наступного. Кількість карток має бути не меншою, ніж кількість учнів у класі. Учитель називає учня, який розпочинає гру. Наступним буде учень, приклад на картці якого починається з числа, що є відповіддю попереднього.
Значення останнього виразу дорівнює 10, отже, «ланцюжок» замкнувся.
2. Фронтальне опитування
1) Як знайти відстань, якщо відомі час і швидкість?
2) Як знайти час, якщо відомі відстань і швидкість?
3) Як знайти швидкість, якщо відомі відстань і час?
4) Як зміниться швидкість човна під час руху за течією річки? проти течії річки?
V. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
1. Виконання усних вправ
1)Яку відстань подолає пішохід за 1,5 год, якщо рухатиметься зі швидкістю 4,8 км/год?
2) Чому дорівнює швидкість велосипедиста, який за 3 год подолав 32,4 км?
3) Скільки часу знадобиться туристу, щоб подолати відстань 15,6 км, якщо він рухатиметься зі швидкістю 5,2 км/год?
4) Чому дорівнює швидкість катера за течією річки, якщо його власна швидкість дорівнює 18,2 км/год, а швидкість течії річки — 2,7 км/год?
5) Чому дорівнює власна швидкість катера, якщо проти течії річки він рухається зі швидкістю 17,8 км/год, а швидкість течії дорівнює 2,6 км/год?
2. Виконання письмових вправ
1) Відстань між дельфінами, які пливуть назустріч один одному, дорівнює 44 км. Через який час вони зустрінуться, якщо швидкість одного з них дорівнює 60 км/год, а швидкість другого в 1,2 раза менша, ніж швидкість першого?
2) Відстань між двома селами дорівнює 11,7 км. З цих сіл одночасно назустріч один одному вирушили два вершники, які зустрілися через 0,6 год після початку руху. Один із них рухався зі швидкістю 10,4 км/год. Знайдіть швидкість другого вершника.
3) Відстань між двома станціями дорівнює 14,4 км. З цих станцій в одному напрямку одночасно вийшли два потяги. Позаду рухався потяг зі швидкістю 59,3 км/год. Через 3,2 км/год після початку руху він наздогнав другий потяг. Знайдіть швидкість другого потяга.
4) Швидкість течії річки дорівнює 2,2 км/год, а власна швидкість катера — 15,3 км/год. Яку відстань подолав катер, якщо за течією він рухався 3 год, а проти течії — 4 год?
5) Пароплав плив спочатку озером протягом 1,5 год зі швидкістю 22,6 км/год, а потім річкою проти течії протягом 0,8 год. Швидкість течії річки дорівнює 1,8 км/год. Яку відстань подолав пароплав?
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Альтернативні варіанти
1. Самостійна робота
Учитель пропонує учням розв'язати задачі, поставлені на етапі формулювання мети і завдань уроку. Учні розв'язують їх на аркушах і здають учителеві на перевірку.
2.  Робота в парах
Учитель пропонує учням скласти і записати на аркуші задачу, яку можна розв'язати за певним виразом.
Потім учні задають значення величин 5, і, Vx і ьг, які відповідають умові задачі, й обмінюються аркушами, на яких написані умови задач. Розв'язавши задачі, учні здають аркуші вчителеві на перевірку.
Учитель під час перевірки враховує правильність і формулювання умови задачі, її розв'язання.
Учитель на власний розсуд вибирає один із двох варіантів. Зрозуміло, що другий варіант вимагає більш високого рівня навчальних досягнень і організації учнів.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Виконайте вправи.
1) Відстань між двома станціями дорівнює 198,9 км. З цих станцій назустріч один одному вийшли два потяги, які зустрілися через 1,8 год після початку руху. Один із потягів рухався зі швидкістю 57,9 км/год. Знайдіть швидкість другого потяга.
2)3 одного селища в друге виїхали одночасно велосипедист зі швидкістю 10 км/год і мотоцикліст зі швидкістю 55 км/год. Через 0,8 год мотоцикліст прибув у друге селище. Скільки часу знадобиться велосипедисту, щоб приїхати в друге селище?
3) Пароплав проплив за течією річки 145 км за 5 год. Який час знадобився йому, щоб повернутися назад, якщо швидкість течії річки дорівнює 4,5 км/год?
4) Відстань між двома човнами, які рухаються річкою назустріч один одному, дорівнює 15,9 км. Швидкість течії річки дорівнює
1,2 км/год, а власні швидкості човнів — 5,9 км/год і 4,7 км/ год. Через який час човни зустрінуться? Через який час вони зустрілися б, якби швидкість течії річки була вдвічі більшою?


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1656 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть