загрузка...
Математика 5 клас. Урок № 115 - 24 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 24 » Математика 5 клас. Урок № 115
15:20
Математика 5 клас. Урок № 115
Знаходження відсотків від числа.Урок 115

Цілі:
-  навчально: удосконалити вміння розв'язувати задачі на знаходження відсотків від числа; перевірити рівень уміння розв'язувати задачі цього типу шляхом проведення самостійної роботи; 
- розвивальна: формувати вміння логічно мислити; 
-   виховна: виховувати дисциплінованість, відповідальність. Тип уроку: комбінований. Обладнання: картки із самостійною роботою.

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учитель збирає зошити і перевіряє правильність виконаних завдань. За потреби відповідає на запитання учнів, відпрацьовує контрольні моменти.
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Учитель пропонує учням задачі:
1. Товар коштував 700 грн. Згодом ціна нього знизилась на 20 %. Скільки гривень став коштувати товар після зниження ціни? 2. Вартість залізничного квитка становила 128 грн. У червні ціна на залізничні квитки підвищилась на 15 % , а в липні — ще на 20 % . Якою стала вартість залізничного квитка після двох підвищень?
Після обговорення учні доходять висновку, що ці задачі відрізняються від тих, що були розв'язані напередодні. Отже, завдання уроку: навчитись розв'язувати задачі на знаходження відсотків від числа, в яких кількість відсотків змінюється.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Виконання усних вправ
1.  Робітник перевиконав завдання на 5 %. Скільки відсотків початкового завдання становить об'єм роботи, виконаної робітником?
2.  Ціна на товар знизилась на 10 % . Скільки відсотків початкової ціни на товар становить нова ціна?
3.  Вкладник поклав гроші до банку під 9 % річних. Скільки відсотків початкової суми становитиме сума грошей на його рахунку через рік?
V. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ
Способи розв'язання задач наведеного типу доцільно показати на конкретних прикладах. Для цього можна використати задачі, запропоновані на етапі формулювання мети і завдань уроку. Як і на попередніх уроках, бажано показати учням два способи розв'язання таких задач. Якщо рівень навчальних досягнень учнів дозволяє, можна підвести їх до розв'язання задач за допомогою навідних запитань. Задача 1. Товар коштував 700 грн. Згодом ціна на нього знизилась на 20 % . Скільки гривень став коштувати товар після зниження ціни?
Розв'язання, Навідні запитання й очікувані відповіді: 
I спосіб 1) Скільки гривень становить 20 % від 700 грн?
700-0,2 = 140 (грн).
2) На скільки гривень знизилась ціна на товар? На 140 грн.
3) Скільки став коштувати товар після зниження ціни?
700-140 = 560 (грн).
II спосіб
1) Скільки  відсотків  початкової  ціни  на товар  становить  нова ціна?
100%-20% = 80%.
2) Скільки став коштувати товар після зниження ціни?
700-0,8 = 560 (грн).
Відповідь. 560 грн.
Задача 2. Вартість залізничного квитка становила 128 грн. У червні ціна на залізничні квитки підвищилась на 15 % , а в липні — ще на 20 %. Якою стала вартість залізничного квитка після двох підвищень?
Розв'язання. Навідні запитання й очікувані відповіді:
I спосіб 1)На скільки гривень підвищилась ціна на залізничний квиток
у червні?
128-0,15 = 19,2 (грн).
2) Скільки гривень став коштувати залізничний квиток у червні?
128 + 19,2 = 147,2 (грн).
3)На скільки гривень підвищилась ціна на залізничний квиток у липні порівняно з червнем?
147,2 0,2 = 29,44 (грн).
4) Скільки гривень став коштувати залізничний квиток у липні?
147,2 + 29,44 = 176,64 (грн).
II спосіб
1) Скільки відсотків початкової ціни на залізничний квиток становить ціна в червні?
100% + 15% = 115%.
2) Скільки гривень став коштувати залізничний квиток у червні?
1281,15 = 147,2 (грн).
3) Скільки відсотків ціни на залізничний квиток у червні становить ціна в липні?
100%+ 20% = 120%.
4) Скільки гривень став коштувати залізничний квиток у липні?
147,2 1,2 = 176,64 (грн).
Відповідь. 176,4 грн.
Зауваження. Необхідно звернути увагу учнів на те, що в липні ціна на квиток підвищилась порівняно з тією, яка була в червні, а не з початковою.
VI. УДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ
1. Велосипедист проїхав 110 км, а мотоцикліст — на 67 % більше. Скільки кілометрів проїхав мотоцикліст?
2.  Вкладник поклав до банку 8000 грн під 8 % річних. Яка сума буде на його рахунку через 1 рік?
3.  Під час сушіння гриби втрачають 92 % свої маси. Скільки кілограмів сухих грибів вийде з 80 кг свіжих?
4.  Фермер розраховував збирати по 65 ц кукурудзи з одного гектара. Проте через посуху врожай був менший на 12 % . Скільки центнерів кукурудзи зібрав фермер з 6 га?
5.  Турист першого дня пройшов 20 км, а кожного наступного дня проходив на 10 % більше, ніж попереднього. Яку відстань подолав турист за три дні?
VII. ПІДСУМКИ УРОКУ Самостійна робота
Варіант 1
1.  У шафі стоїть 200 книжок, з яких 23 % становлять довідники. Скільки довідників стоїть у шафі?
2.  У парку росте 900 дерев, з яких 65 % становлять хвойні. Скільки у парку росте сосен, якщо їх кількість становить 80 % хвойних дерев?
3.  До кафе завезли 160 кг м'яса: свинину, яловичину і курятину. Свинина становила 48 % усього м'яса, яловичина — 32 % решти. Скільки кілограмів курятини завезли до кафе?
4". Мотоцикліст розраховував подолати 300 км за 4 год. Проте через погані погодні умови йому довелося знизити швидкість на 20 % . Скільки часу знаходився в дорозі мотоцикліст?
Варіант 2
1.  У будинку 300 квартир, з яких 36 % становлять двокімнатні. Скільки двокімнатних квартир у будинку?
2.  До супермаркету завезли 400 т овочів, з яких 72 % становить картопля. Скільки тонн картоплі першого сорту завезли в супермаркет, якщо її кількість становить 80 % всієї завезеної картоплі?
3.  Марійка купила 800 г цукерок: шоколадних, карамелі й льодяників. Шоколадні цукерки становили 45 %  усіх цукерок, а карамель — 25 % решти. Скільки грамів льодяників купила Марійка? 4\ Велосипедист розраховував подолати дистанцію 90 км за 6 год. Проте гарна фізична підготовка дозволила йому збільшити швидкість на 20 % . За який час велосипедист подолав дистанцію?
Можливо, учні не встигнуть на уроці виконати самостійну роботу. У такому випадку її можна запропонувати як домашню самостійну роботу, видавши кожному учневі картки із завданнями.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Виконайте вправи.
1)3 однієї ділянки фермер зібрав 560 т картоплі, а з другої — на 25 % більше. Скільки тонн картоплі зібрав фермер з другої ділянки?
2) Під час сушіння лікарська ромашка втрачає 87 % своєї маси. Скільки кілограмів сухої ромашки вийде зі 150 кг свіжої?
3) Вкладник поклав до банку 5800 грн під 5 % річних. Яка сума буде на його рахунку через 1 рік?
4)* Банк сплачує своїм вкладникам 6 % річних. Скільки грошей потрібно покласти в банк, щоб через рік отримати 480 грн прибутку?

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 1195 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть