загрузка...
Математика 5 клас. Урок 116. Знаходження числа за його відсотками - 24 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 24 » Математика 5 клас. Урок 116. Знаходження числа за його відсотками
15:26
Математика 5 клас. Урок 116. Знаходження числа за його відсотками
Цілі:
- навчальна: домогтися засвоєння правила знаходження числа за його відсотками; сформувати вміння знаходити число за його відсотками; розв'язувати найпростіші задачі на знаходження числа за його відсотками;
- розвивальна: формувати вміння зіставляти, порівнювати;
-  виховно: виховувати інтерес до математики. Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь. Обладнання: таблиця «Типи задач на відсотки».

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Насамперед учитель проводить аналіз самостійної роботи (якщо її було виконано на попередньому уроці). Перевірити домашнє завдання можна шляхом самоперевірки. Учитель заздалегідь записує на дошці дії, за допомогою яких можна розв'язати задачі, що були задані додому. Після цього пропонує учням звірити відповіді і прокоментувати розв'язання задач, тобто пояснити, яку величину було знайдено за допомогою тієї чи іншої дії. Якщо деякі учні розв'язували задачі в інший спосіб, ніж той, що навів учитель, варто запропонувати учням записати цей спосіб і прокоментувати його.
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Учитель пропонує учням розглянути задачі, наведені в таблиці. Для наочності в таблиці наведено і повну, і коротку умови задач.
Після цього учитель ставить учням запитання: 
-  Що спільного в умовах цих задач? (Обидві задачі на відсотки.) 
-  Чим відрізняються умови задач? (Упертій задачі відомо, скільки всього сторінок (тобто 100 %,) а потрібно знайти, скільки Після цього учитель ставить учням запитання: S  Що спільного в умовах цих задач? (Обидві задачі на відсотки.) 
- Чим відрізняються умови задач? (Упертій задачі відомо, скільки всього сторінок (тобто 100 %,) а потрібно знайти, скільки сторінок становить 60%, а у другій задачі відомо, скільки сторінок становить 80 %, а потрібно знайти, скільки всього сторінок (тобто 100 %)). 
- Як можна розв'язати першу задачу?
-  Як називають тип задач, до якого належить перша задача? (Записуємо у відповідну комірку таблиці. Відповіді на ці запитання напевне не викличуть в учнів утруднень.) -  Як можна розв'язати другу задачу? -  Як називають тип задач, до якого належить друга задача?
Відповіді на два останніх запитання, навпаки, напевне викличуть в учнів утруднення.
Тоді вчитель повідомляє, що такий тип задач називають задачами на знаходження числа за його відсотками. (Записуємо у від повідну комірку таблиці.)
Отже, завдання уроку: навчитись знаходити число за його відсотками і розв'язувати найпростіші задачі на знаходження числа за його відсотками.
Як свідчить досвід, найскладнішим для учнів є визначити тип задачі на відсотки. Тому таку таблицю (як опорну схему) бажано мати кожному учневі в зошиті або на окремому аркуші.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Виконання усних вправ
1.  Знайдіть частку:
1) 315:100; 2) 28:100; 3) 7:100; 4) 0,3:100.
2.  Виконайте множення:
1) 1,2 3; 2) 1,5 0,4; 3) 28 0,5; 4) 13,5 0,1.
3.  Подайте у вигляді десяткового дробу відсотки: 1) 40 % ; 2) 75 % ; 3) 3 % ; 4) 120 % .
4.  Подайте у вигляді звичайного дробу відсотки: 1) 80 %; 2) 5 %; 3) 37 % ; 4) 1 %.
6. У книзі 140 сторінок. Чи можна сказати, що Богдан прочитав
100 % книги, якщо він прочитав: 
1) 100 сторінок; 2) 139 сторінок; 3) 140 сторінок?
V. ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ
Як і на попередніх уроках, вивчення нового матеріалу можна організувати, розглядаючи конкретні приклади. Як приклад можна використати задачу 2, наведену на етапі формулювання мети і завдань уроку. Якщо рівень навчальних досягнень учнів дозволяє, можна підвести їх до розв'язання задачі за допомогою навідних запитань. Задача. Микола прочитав 116 сторінок, що становить 80 % книги. Скільки сторінок у книзі?
Розв'язання. Навідні запитання і очікувані відповіді: 
I спосіб 1) Як записати 80 % у вигляді звичайного дробу?
80 % = 80/100
2) Як знайти число, 80/100 якого дорівнює 116?
100
116:80 100 = 145.
Отже, у книзі 145 сторінок. 
II спосіб
1) Скільки сторінок становить 1 % ?
116:80 = 1,45 (стор.)
2) Скільки сторінок становить 100 % (тобто вся книга)?
1,45 100 = 145 (стор.) Відповідь. 145 сторінок. Оскільки
80% = 80/100,
то по суті І і II способи ідентичні.
III спосіб
1) Як записати 80 % у вигляді десяткового дробу?
80% =0,8.
2) Якою однією дією можна замінити дії: ділення числа 116 на 80 і множення здобутого результату на 100?
Діленням числа 116 на 0,8.
Тобто число сторінок у книзі дорівнює 116:0,8 = 145.
Відповідь. 145 сторінок.
Висновок
Щоб знайти число за його відсотками, можна:
-  дізнатися, яка частина шуканого числа становить 1 % (поділити на кількість відсотків), а потім здобутий результат помножити на 100 або
- виразити відсотки десятковим дробом і поділити подане число на цей десятковий дріб.
VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
1.  Виконання усних вправ
1) Знайдіть число:
а) 2 % якого дорівнює 10;
б) 5 % якого дорівнює 4;
в) 20 % якого дорівнює ЗО;
г) 50 % якого дорівнює 12,5.
2) Скільки учнів навчається в школі, якщо 1 % усіх учнів становить 12 осіб?
2.  Виконання письмових вправ
1) Знайдіть число:
а) 4 % якого дорівнюють 9;
б) 14 % якого дорівнюють 84;
в) 32 % якого дорівнюють 24;
г) 56 % якого дорівнюють 140.
2) У саду росте 19 яблунь, що становить 50 % усіх дерев саду. Скільки дерев росте в саду?
3)На виконання домашнього завдання з математики Ігор витратив 24 хв, що становить 20 % часу, витраченого на виконання всього домашнього завдання. Скільки часу витратив Ігор на виконання домашнього завдання?
4) До магазину привезли 600 кг картоплі, що становить 40 % усіх овочів, привезених до магазину. Скільки кілограмів овочів привезли до магазину?
5)Для пошиття піджака потрібно 3 м тканини, що становить
120 % тканини, яка потрібна для пошиття брюк. Скільки метрів тканини потрібно для пошиття піджака і брюк? *>gv Запропоновані вправи сприяють досягненню основної мети уроку: засвоєнню алгоритму знаходження числа за його відсотками. Під час розв'язування вправ бажано вимагати від учнів відповідних коментарів, наведення зазначеного алгоритму. На цьому уроці (першому з вивчення теми) доцільно розглядати найпростіші задачі на знаходження числа за його відсотками.
Виконання цього завдання сприяє розумінню того, що знаходження відсотків від числа і числа за його відсотками — це взаємно обернені операції. Тобто можна перевірити правильність знаходження числа за його відсотками, обчисливши подані відсотки від цього числа. Залежно від рівня підготовленості учнів і наявності часу вчитель обирає форму виконання цього завдання: колективно чи самостійно.  Якщо вчитель вибирає самостійну роботу,  то бажано кожному учневі видати наведені таблиці на окремих аркушах, а відразу після проведення роботи перевірити правильність її виконання (наприклад, за готовими розв'язаннями), виправити можливі помилки, опрацювати контрольні моменти.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Виконайте вправи.
1) Знайдіть число:
а) 12 % якого дорівнюють 96; б) 28 % якого дорівнюють 126; в) 18 % якого дорівнюють 90; г) 6 % якого дорівнюють 24.
2) Бабуся спекла 7 пиріжків з вишнями, що становить 10 % від усіх пиріжків, спечених бабусею. Скільки всього пиріжків спекла бабуся?
3)На покупку зошитів Марина витратила 34 грн, що становить 17 % коштів, витрачених на придбання канцтоварів. Скільки грошей витратила Марина на придбання канцтоварів?
4) Ширина прямокутника дорівнює 12 см, що становить 80 % його довжини. Обчисліть площу цього прямокутника.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 3305 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть