загрузка...
Математика 5 клас. Урок № 118 - 24 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 24 » Математика 5 клас. Урок № 118
15:40
Математика 5 клас. Урок № 118
Знаходження числа за його відсотками. Урок 118

Цілі:
-  навчально: удосконалити вміння розв'язувати задачі на знаходження
числа за його відсотками; 
- розвивальна: формувати вміння логічно мислити; 
-  виховна: виховувати інтерес до навчання. Тип уроку: удосконалення знань і вмінь.

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Перевірити правильність виконання домашнього завдання можна шляхом самоперевірки. Учитель пропонує декільком (за числом задач, заданих додому) учням записати на дошці дії, за допомогою яких були розв'язані задачі. Решта учнів звіряють свої розв'язання з тими, що написані на дошці, коментують їх, відповідають на запитання вчителя щодо розв'язання цих задач. Якщо є учні, які розв'язали задачі в інший спосіб, ніж той, що написаний на дошці, їх обов'язково треба вислухати, обговорити обидва способи розв'язання задачі.
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Учитель пропонує задачі.
Задача 1. Максим у суботу прочитав 74 % книги, а в неділю — решту 52 сторінки. Скільки сторінок у книзі? Задача 2. У парку ростуть каштани і клени, причому каштани становлять 38 % усіх дерев. Кленів росте на 72 дерева більше, ніж каштанів. Скільки всього дерев росте в парку?
Після обговорення учні доходять висновку, що ці задачі відрізняються від тих, які були розв'язані на попередніх уроках.
Отже, завдання уроку: удосконалити вміння розв'язувати задачі на знаходження відсотків.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Виконання усних вправ
1.  Робітники виконали 87 % плану. Скільки відсотків плану їм залишилось виконати?
2.  Водій витратив 27 % бензину, що був у баці. Скільки відсотків бензину залишилось у баці?
3.  Першого дня продали 38 % усіх овочів, завезених до магазину, другого — 35 % , а третього — решту. Скільки відсотків завезених до магазину овочів продали третього дня/
4.  Під час опитування п'ятикласників щодо їх кулінарних уподобань з'ясувалося, що 27 % із них над усе полюбляють морозиво, 23 % — банани, 39 % — цукерки, 11 % — смажену картоплю, а решта — кип'ячене молоко. Скільки відсотків п'ятикласників полюбляють кип'ячене молоко? Що означає ця відповідь?
5.  У саду росли яблуні і груші, причому яблуні становили 48 % усіх дерев. На скільки відсотків більше було в саду груш, ніж яблунь?
V. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ
 Основна мета уроку: сформувати вміння розв'язувати задачі на знаходження числа за відсотками решти певної величини. Показати, як розв'язують такі задачі, найзручніше на конкретному прикладі. Для цього можна використати задачі, наведені на етапі формулювання мети і завдань уроку. Задача 1. Максим у суботу прочитав 74 % книги, а в неділю — решту 52 сторінки. Скільки сторінок у книзі? Розв'язання Навідні запитання й очікувані відповіді:
1) Скільки відсотків книги залишилось прочитати Максиму?
100%-74% = 26%. Отже, Максиму залишилось прочитати 52 сторінки, що становить 26 % від усієї книги.
2) Чому дорівнює число, 26 % якого дорівнюють 52?
52:26 100 = 200.
Відповідь. 200 сторінок.
Задача 2. У парку ростуть каштани і клени, причому каштани становлять 38 % усіх дерев. Кленів росте на 72 дерева більше, ніж каштанів. Скільки всього дерев росте в парку?
Розв'язання
І спосіб
Навідні запитання й очікувані відповіді:
1) Скільки відсотків усіх дерев парку становлять клени?
100%-38% = 62%.
2) На скільки відсотків кленів більше, ніж капітанів?
62%-38% = 24%.
Отже, кленів на 72 дерева більше і на 24 % більше. Тобто кількість усіх дерев парку — це число, 24 % якого дорівнює 72.
3) Скільки всього дерев у парку?
72:24 100 = 300 (дерев).
Відповідь. 300 дерев.
Якщо рівень навчальних досягнень учнів дозволяє, можна показати другий спосіб розв'язання цієї задачі. // спосіб 1) Скільки відсотків усіх дерев парку становлять клени?
100%-38% = 62%.
Нехай кількість усіх дерев саду дорівнює х. Тоді каштанів було 0,38х, а кленів— 0,62х. Оскільки кленів було на 72 дерева більше, то дістанемо рівняння:
0,62x-0,38x = 72, звідки
0,24x = 72,
x = 72:0,24,
x = 300.
Відповідь. 300 дерев.
VI. УДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ
Розв'язування задач
1.  Іван Іванович витратив 85 % премії на придбання нового мобільного телефону, а решту 300 грн поклав на свій рахунок у банк. Скільки гривень становить премія Івана Івановича?
2.  У 5 класі навчається 15 дівчаток. Скільки всього учнів навчається в 5 класі, якщо хлопчики становлять 40 % учнів класу?
3.  Спортивні змагання тривали три дні. Першого дня в них узяли участь 34 % усіх учасників, другого дня — ЗО % , а третього — решта 135 учасників. Скільки всього було учасників змагань?
4.  Три вантажівки перевозили деякий вантаж. Перша вантажівка перевезла 40 % усього вантажу, друга — 25 % , а третя — решту 35 т. Скільки тонн вантажу було перевезено трьома вантажівками разом?
5.  В автопарку є легкові й вантажні автомобілі, причому вантажівки становлять 37 % усіх автомобілів. Відомо, що легкових автомобілів на 52 більше, ніж вантажівок. Скільки всього автомобілів у цьому автопарку?
VII. ПІДСУМКИ УРОКУ
Альтернативні варіанти
1. Робота в групах
Учитель об'єднує усіх учнів класу в декілька груп (наприклад, у чотири групи). Кожній групі він видає аркуш, на якому написані приклади дій, за допомогою яких можна розв'язати деяку задачу. Завдання групам: скласти задачу, яку можна розв'язати, виконуючи ці дії, і написати її умову на окремому аркуші. Після цього групи обмінюються аркушами, на яких написані умови задач, розв'язують їх і повертають назад, у ту групу, яка склала задачу. Вони перевіряють розв'язання задач за готовими розв'язаннями і здають учителеві. Зрозуміло, що аркуші з розв'язанням задач, які видав учитель, кожна група тримає в секреті.
Задача для першої групи
1) 100%-(36%+ 25%) = 39%; 2)78:39 100 = 200.
Задача для другої групи 1) 100%-(42%+ 22%) = 36%; 2)18:36 100 = 50.
Задача для третьої групи
1)  100%-(33% + 23%) = 44%;
2)  110:44 100 = 250. Задача для четвертої групи
1)  100%-(27% + 45%) = 28%;
2)  168:28 100 = 600.
2. Фронтальна робота
Учитель наводить приклади дій, за допомогою яких можна розв'язати деяку задачу. Завдання учням: скласти задачу, яку можна розв'язати, виконуючи ці дії, пояснити, які величини знаходили за допомогою цих дій.
Задача 1
1)  100 % -(32 % + 40 %) = 28 % ;
2)  224:28 = 8; 3)8 100 = 800.
Задача 2
1)100%-52% = 48%;
2)  52%-48% = 4%;
3)  26:4 = 6,5; 4)6,5 100 = 650.
Учитель па власний розсуд вибирає один з двох варіантів. Зрозуміло, що перший варіант вимагає більш високого рівня підготовленості й організації учнів.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Виконайте вправи.
1) Коли Петрик витратив 64 % усіх своїх грошей, з'ясувалося, що в нього залишилося 18 грн. Скільки грошей було в Петрика спочатку?
2) Родина Іванчуків збирала гриби. Батько зібрав 46 % грибів, мати — 32 % , а Алінка — решту 66 грибів. Скільки всього грибів зібрала родина Іванчуків?
3) Серед користувачів мобільними телефонами провели опитування. З'ясувалося, що 35 % опитаних користуються послугами «Київстар», 40 % — МТС, а решта 750 осіб — Life:). Скільки людей взяли участь в опитуванні?
4) До магазину завезли кавуни й дині, причому дині становили 35 % завезеного. Кавунів було на 126 ц більше, ніж динь. Скільки всього центнерів кавунів і динь завезли до магазину?

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2090 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть