загрузка...
Математика 5 клас. Урок 11. Віднімання натуральних чисел - 6 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 6 » Математика 5 клас. Урок 11. Віднімання натуральних чисел
13:37
Математика 5 клас. Урок 11. Віднімання натуральних чисел
Цілі:
навчальна: сформувати поняття віднімання чисел; сформувати вміння виконувати віднімання багатоцифрових чисел; домогтися засвоєння властивостей нуля під час віднімання, залежності між зміною зменшуваного і від'ємника та зміною різниці;
розвивальна: формувати вміння узагальнювати і робити висновки;
виховна: виховувати позитивне ставлення до знань. 
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II* ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Перевірити, як учні засвоїли властивості додавання, можна за допомогою самостійної роботи, завдання якої аналогічні до тих, що були задані додому.
Самостійна робота

III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Створити відповідну мотивацію можна, використовуючи власний досвід і асоціативне мислення учнів. Оскільки на попередніх уроках вивчали додавання чисел, то цілком логічно, що завданням уроку буде вивчення поняття та властивостей віднімання.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
1) Як називають числа під час віднімання?
2) Назвіть зменшуване, від'ємник і різницю у виразі: а) 100-25 = 75; б) а-Ь = с.
3) Чому дорівнює різниця, якщо зменшуване дорівнює 250, а від'ємник — 144?
4) Чому дорівнює різниця, якщо від'ємник дорівнює 199, а зменшуване — 400?
5) Знайдіть різницю чисел: а) 176 і 35; б) 87 і 87; в) 38 і 0. 6)Зменштечисло 300 на 210.
V. ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ
Цей етап уроку можна провести у формі бесіди. Крім того, матеріал, що вивчають на уроці, «зручний» для формування вміння учнів складати конспект або опорний план. Це означає, що після обговорення кожного із запитань учні записують у зошити відповідний висновок, причому там, де це можливо, у вигляді схеми або формули.
1. Компоненти дії віднімання
Доцільно ще раз повторити компоненти віднімання. Крім того, слід зауважити, що словом «різниця» позначають два поняття: одне число (результат віднімання) і вираз. Наприклад, у рівності 80 — 35 = 45 число 45 є різницею. Вираз 80 — 35 також називають різницею.
2. Що означає від числа а відняти число Ь1
Підвести учнів до відповіді на це запитання можна, попередньо обговоривши питання: як перевірити правильність рівності, наприклад, 79 — 28 = 51? Напевно, учні дадуть відповідь, що за допомогою додавання: 51 + 28 = 79. Після цього можна зробити висновок:
Від числа а відняти число Ь — означає знайти таке число с, яке в сумі з числом Ь дасть а.
3.  Що показує різниця а-Ь?
Відповідь на це запитання допоможуть знайти учням навідні запитання. Як дізнатися: на скільки число 150 більше за число 84; на скільки число 63 менше від числа 90? Що означає різниця: 150 — 84; 90 — 60? Тепер можна формулювати відповідь у загальному вигляді.
Різниця а — Ь показує, на скільки число а більше за число Ь або на скільки число Ь менше від числа а.
4.  Віднімання багатоцифрових чисел за розрядами (у стовпчик)
Віднімання чисел у стовпчик виконують за тим самим правилом, що й додавання. Тому можна запропонувати учням навести приклад віднімання багатоцифрових чисел і виконати віднімання у стовпчик (один з учнів біля дошки, решта — у зошитах).
5.  Властивість нуля під час віднімання
Учитель пропонує учням виконати дії: а) 87-0; б) 100-100; в) 100 000-0.
Після цього можна запропонувати учням зробити висновок, тобто дати відповідь на запитання:
«У якому випадку різниця двох чисел дорівнює зменшуваному?», «Чому дорівнює різниця двох рівних чисел?». Бажано записати ці властивості в буквеному вигляді.

6. Залежності між зміною зменшуваного і від'ємника та зміною різниці
Обговорення цього питання краще здійснити у два етапи: а) Як зміниться різниця, якщо збільшити (зменшити) зменшуване? Учитель пропонує учням порівняти значення виразів:
150-60, 180-60 і 130-60.
Тепер можна зробити висновок у загальному вигляді:
Якщо зменшуване збільшують, а від'ємник залишають без змін, то різниця збільшується.
Якщо зменшуване зменшують, а від'ємник залишають без змін, то різниця зменшується.
Ці твердження можна записати в буквеному вигляді.

б) Як зміниться різниця, якщо збільшити (зменшити) від'ємник? Учитель пропонує учням порівняти значення виразів:
150-60, 150-90 і 150-40.
Тепер можна зробити висновок у загальному вигляді:
Якщо від'ємник збільшують, а зменшуване залишають без змін, то різниця зменшується.
Якщо від'ємник зменшують, а зменшуване залишають без змін, то різниця збільшується.
Ці твердження можна записати в буквеному вигляді.

VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
1. Виконання усних вправ
1) Перевірте правильність рівності:
а) 128-16 = 112; б) 230-90 = 140; в) 10000-250 = 9750.
2) Чому дорівнює а, якщо: а) 1235-а = 1235; б) 789-789 = а?
3) Як зміниться різниця двох чисел, якщо:
а) зменшуване збільшити на 50, а від'ємник залишити без змін;
б) від'ємник збільшити на 100, а зменшуване залишити без змін? 4)Не виконуючи обчислень, установіть, при якому значенні у:
36 084; 14 983; 28 070 значення виразу у-10 088 буде: а) найбільшим; б) найменшим. 5)Не виконуючи обчислень, установіть, при якому значенні х:
19 528; 9795; 25 973 значення виразу 39 483-х буде: а) найбільшим; б) найменшим.
VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
1. Виконання усних вправ
1) Перевірте правильність рівності:
а) 128-16 = 112; б) 230-90 = 140; в) 10000-250 = 9750.
2) Чому дорівнює а, якщо: а) 1235-а = 1235; б) 789-789 = а?
3) Як зміниться різниця двох чисел, якщо:
а) зменшуване збільшити на 50, а від'ємник залишити без змін;
б) від'ємник збільшити на 100, а зменшуване залишити без змін? 4)Не виконуючи обчислень, установіть, при якому значенні у:
36 084; 14 983; 28 070 значення виразу у-10 088 буде: а) найбільшим; б) найменшим. 5)Не виконуючи обчислень, установіть, при якому значенні х:
19 528; 9795; 25 973 значення виразу 39 483-х буде: а) найбільшим; б) найменшим.

VII. ПІДСУМКИ УРОКУ Фронтальне опитування
Учитель пропонує учням завдання:
Скориставшись конспектом, дайте відповіді на запитання, які обговорювали на уроці.
При цьому важливо вимагати від учнів як словесне формулювання висновків, так і буквений запис.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника або за конспектом.
2.  Виконайте вправи.
1) Виконайте віднімання: а) 73527-55192; б) 25639-24 482; в) 12834-6185; г) 807 003 327-658 244 538.
2) На скільки: а) число 54 020 більше за число 50 775; б) число 3065 менше від числа 10 199?
3) Не виконуючи обчислень, порівняйте значення виразів: а) 2025-980 і 2011-980; б) 35 400-900 і 35100-900; в) 8550-990 і 8550-900; г) 15001-850 і 15001-950.
4)* Знайдіть різницю: а) 54 м 24 см — 38 м 12 см; б) 18 дм 35 см — 9 дм 79 см; в) 6 год 18 хв — 4 год 42 хв.


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 3241 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть