загрузка...
Математика 5 клас. Урок № 120 - 24 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 24 » Математика 5 клас. Урок № 120
15:49
Математика 5 клас. Урок № 120
Розв'язування задач на відсотки. Урок 120

Цілі:
-  навчальна: сформувати вміння застосовувати знання учнів до розв'язування задач, у яких передбачено знаходження і відсотків від числа, і числа за його відсотками; 
-  розвивальна: формувати вміння логічно мислити; 
-  виховна: виховувати наполегливість, працелюбність. Тип уроку: застосування знань і вмінь. Обладнання: картки з друкованою основою.

ХІД УРОКУ
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Перевірити правильність виконання домашнього завдання можна шляхом самоперевірки за готовими розв'язаннями. Для цього вчитель пропонує декільком (за кількістю задач) учням записати на дошці розв'язання задач, а решті учнів звірити свої розв'язання з тими, що написані на дошці, поставити запитання, якщо такі виникли, взяти участь в обговоренні розв'язань задач.
2. Фронтальне опитування
1) Які типи задач на відсотки ви знаєте?
2) Наведіть приклад задачі на знаходження відсотків від числа.
3) Наведіть алгоритм розв'язання задачі на знаходження відсотків від числа.
4) Наведіть приклад задачі на знаходження числа за його відсотками.
5) Наведіть алгоритм розв'язання задачі на знаходження числа за його відсотками.
6) Визначте, до якого типу належить, і розв'яжіть (усно) задачу:
а) У класі 28 учнів, з яких 25 % — відмінники. Скільки відмінників у класі?
б) У зоопарку 7 чорних лебедів, що становить 25 % всіх лебедів, які є в зоопарку. Скільки лебедів у зоопарку?
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Учитель проводить бесіду, в ході якої ще раз нагадує, що вміння розв'язувати задачі на відсотки є дуже важливим у повсякденному житті сучасної людини, що ми навчилися розв'язувати тільки найпростіші задачі на відсотки. Завдання уроку: навчитися розв'язувати більш складні задачі, у яких потрібно знаходити і відсотки від числа, і число за його відсотками.
IV. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ
Пояснити, як розв'язують задачі, в яких потрібно знаходити і відсотки від числа, і число за його відсотками, найкраще на конкретному прикладі.
Задача. Долаючи маршрут, мандрівники їхали велосипедами, йшли пішки і пливли човнами. Велосипедами вони проїхали 24 км. Пішки пройшли 75 % шляху, подоланого велосипедами, і 60 % відстані, яку вони пропливли човнами. Скільки кілометрів мандрівники пройшли пішки і скільки пропливли човнами?
Розв'язання і коментарі
З метою кращого розуміння умови задачі, її можна сформулювати так:
Долаючи маршрут, мандрівники їхали велосипедами, йшли пішки і пливли човнами. Велосипедами вони проїхали 24 км. Пішки пройшли 75 % шляху, подоланого велосипедами.
Відстань, пройдена пішки, становить 60 % відстані, яку вони пропливли човнами.
Скільки кілометрів мандрівники пройшли пішки і скільки пропливли човнами?
Якщо умову задачі сформульовано таким чином, то зрозуміло, що задача «розділяється» на дві:
1) знаходимо відстань, пройдену пішки (відсотки від числа);
2) знаходимо відстань, подолану човнами (число за його відсотками).
«Розділивши» задачу на дві, легше пояснити учням, чому в одній задачі різні величини становлять 100 % . Для «першої» задачі записуємо:
Велосипедами 100 % — 24 км Пішки 75 % — ? км
Знаходимо відстань, пройдену пішки:
24:100 75 = 18 (км).
Для «другої» задачі записуємо:
Пішки 60 % — 18 km Човнами 100 % — ? km
Знаходимо відстань, подолану човнами:
18:60 100 = 30 (км).
Відповідь. 18 км, ЗО км.
V. ЗАСТОСУВАННЯ ВМІНЬ
Розв'язування задач
1.  Градусна міра кута А дорівнює 140°. Градусна міра кута В становить 65 % градусної міри кута А і 70 % градусної міри кута С. Знайдіть градусні міри кутів В і С.
2.  До магазину завезли 20 ц картоплі, помідори й огірки. Кількість помідорів становить 70 % кількості картоплі і 140 % кількості огірків. Скільки центнерів помідорів і скільки центнерів огірків завезли до магазину?
3.  У червні було 15 сонячних днів. Кількість сонячних днів у липні становить 160 % кількості сонячних днів у червні і 80 % кількості сонячних днів у серпні. Скільки сонячних днів було протягом літа?
4.  Знайдіть суму трьох чисел, якщо перший доданок дорівнює 12,8, другий становить ЗО % першого і 40 % третього.
5.  Довжина прямокутного паралелепіпеда дорівнює 45 см, а ширина становить 60 % довжини. Обчисліть об'єм паралелепіпеда, якщо ширина становить 90 % висоти.
Автори підручників пропонують невелику кількість задач саме такого типу. Тому вчитель може скористатися задачами, наведеними в поданому посібнику, або запропонувати учням задачі на відсотки інших типів.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Виконання завдань на картках з друкованою основою
Учитель роздає учням картки, на яких написано умову задачі і дії, за допомогою яких можна розв'язати цю задачу. Учням потрібно записати, які величини були знайдені за допомогою цих дій.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Виконайте вправи.
1) Петрик, Василь і Микола ловили рибу. Петрик уловив 40 рибин. Кількість рибин, уловлених Василем, становить 90 % кількості рибин, уловлених Петриком, і 120 % кількості рибин, уловлених Миколою. Скільки рибин уловив Василь і скільки Петрик?
2) У трикутнику ABC сторона АВ дорівнює 8,8 см, сторона ВС становить 75 % сторони АВ і 60 % сторони АС. Знайдіть периметр трикутника ABC.
3) На першому сеансі в кінотеатрі було 400 глядачів. Кількість глядачів на другому сеансі становить 80 % кількості глядачів на першому і 40 % кількості глядачів на третьому. Скільки глядачів було на трьох сеансах разом?
4) В Івана Івановича є одна корова, одна коза і один кінь. На зиму він заготовив для корови 32 ц сіна. Кількість сіна, заготовлена для кози, становить 25 % кількості сіна, заготовленого для корови, і 50 % сіна, заготовленого для коня. Скількох кіз міг би годувати Іван Іванович цим сіном протягом зими, якщо б у нього не було ні коня, ні корови?


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 916 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть