загрузка...
Математика 5 клас. Урок 124. Середнє значення величини - 24 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 24 » Математика 5 клас. Урок 124. Середнє значення величини
16:05
Математика 5 клас. Урок 124. Середнє значення величини
Цілі:
-  навчально:сформувати поняття середнього значення величини; сформувати вміння розв'язувати найпростіші задачі на знаходження середнього значення величини; 
- розвивальна: формувати вміння застосовувати знання з математики до
практичних потреб;
-  виховна: прищеплювати інтерес до математики. Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь. Обладнання: картки з тестовими завданнями.

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Перевірити правильність виконання домашнього завдання можна шляхом самоперевірки за готовими розв'язаннями. Для цього вчитель заздалегідь пише розв'язання домашнього завдання на дошці. Учні звіряють свої записи із записами на дошці, виправляють помилки, наводять відповідні коментарі. Після цього можна запропонувати учням виконати тестові завдання. Одразу після виконання завдань їх потрібно перевірити, виправити помилки, за потреби провести корекцію знань.
Тестові завдання бажано видати кожному учневі на окремих картках.
Тестові завдання
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Учитель пропонує учням указати час, який вони витрачають на шлях від дому до ніколи. Враховуючи, що цей час щоразу різний, точно вказати його неможливо. Але за допомогою середнього арифметичного можна обчислити середній час. Наприклад, у понеділок ви витратили на шлях від дому до школи 25 хв, у вівторок — 20 хв, у середу — 22 хв, у четвер — 24 хв, у п'ятницю — 23 хв. Тоді середній час дорівнює (25 + 20 + 22 + 24 + 23):5 = 22,8 хв, або 22 хв48 с. Потім учитель повідомляє, що ми розв'язали найпростішу задачу на знаходження середнього значення величини. Завдання уроку: зрозуміти, що таке середнє значення величини, навчитись розв'язувати задачі на знаходження середнього значення.
IV. ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ
Вивчення нового матеріалу можна провести у формі розповіді вчителя.
Учитель на прикладах пояснює, що таке середнє значення величини.
Приклад 1. Автомобіль проїхав 240 км за 3 год. Поділивши пройдений шлях на час, ми дістанемо швидкість автомобіля. Вона дорівнює 80 км/год. Але автомобіль не міг їхати весь час з однаковою швидкістю. На деяких ділянках шляху він їхав зі швидкістю, більшою ніж 80 км/год, на деяких — з меншою, міг зупинятися в дорозі. Отже, 80 км/год — це середня швидкість автомобіля.
Приклад 2. Середній зріст п'ятикласників дорівнює 140 см. Це не означає, що кожний з п'ятикласників має саме такий зріст. Дехто має зріст більший, ніж 140 см, дехто — менший. Цей показник не вказує точний зріст кожного п'ятикласника, він надає уявлення про зріст дитини віком 11—12 років. Для того щоб визначити середній зріст п'ятикласників, потрібно виміряти зріст декількох з них і поділити на кількість дітей.
Приклад 3. Іван, Петро, Сергій, Кирило і Микола ловили рибу. Іван спіймав 13 рибин, Петро — 9 рибин, Сергій — 11 рибин, Кирило — 12 рибин, а Микола не спіймав жодної рибини. Скільки рибин у середньому спіймав кожен із хлопчиків?
Для того щоб дізнатися, скільки рибин спіймав кожний із хлопчиків, потрібно дізнатися, скільки всього риби вони виловили, і здобутий результат розділити на 5 (кількість хлопчиків). Маємо:
(іЗ + 9 + 11 + 12 + 0):5 = 9 (рибин).
Отже, в середньому кожний з хлопчиків спіймав 9 рибин (незважаючи на те, що Микола не спіймав жодної рибини).
V. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
1. Виконання усних вправ
1) Книгу, в якій 156 сторінки, Наталка прочитала за 3 дні. По скільки сторінок щоденно в середньому читала Наталка? Чи означає, що кожного дня вона прочитувала саме таку кількість сторінок?
2) За тиждень корова з'їла 54,6 кг сіна. По скільки кілограмів сіна в середньому з'їдала корова? Чи означає, що корова щодня з'їдала саме таку кількість сіна?
3)3а 3 год вершник подолав 54 км. Яка середня швидкість вершника? Чи означає, що весь час вершник їхав саме з такою швидкістю?
2. Виконання письмових вправ
1)3 однієї ділянки зібрали 98,2 ц кавунів, а з другої — 97,6 ц. Скільки центнерів кавунів зібрали в середньому з кожної ділянки?
2) За першу годину лижник подолав 10,8 км, за другу — 9,4 км, за третю — 8,9 км. Скільки кілометрів у середньому проходив лижник за одну годину?
3) Шляхом зважування було встановлено маси п'яти телят: 34,5 кг, 28,6 кг, 32,7 кг, 35,9 кг, 29,8 кг. Обчисліть середню масу одного теляти.
4) Маса однієї дині дорівнює 5,6 кг, а маса другої на 0,8 кг менша. Яка середня маса цих двох динь?
5) На трьох ділянках посадили картоплю. З однієї ділянки зібрали 9,8 ц, з другої —8,9 ц. Скільки центнерів картоплі зібрали з третьої ділянки, якщо в середньому з кожної ділянки зібрали по 9,6 ц?
Оскільки головна мета уроку: домогтися засвоєння поняття середнього значення величини, то на цьому уроці доцільно пропонувати учням найпростіші завдання, які формують уявлення про середнє значення величини.
У підручнику, автори якого А. Г. Мерзляк, В. Б. Полонський, М. С. Якір, не передбачено найпростіших завдань на відпрацьовування поняття середнього значення величини. Учитель на власний розсуд може скористатися завданнями, запропонованими в поданому посібнику, або в будь-якому збірнику завдань з математики для 5 класу.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Фронтальне опитування
1.  Як знайти середній бал за контрольну роботу учнів класу?
2.  Як знайти середню температуру повітря, яка була о 7-й годині ранку потягом тижня у вашому населеному пункті?
3) Протягом тижня температура повітря підвищилась на 21,7 °С. На скільки градусів у середньому щоденно підвищувалася температура повітря?
4) Уявіть, що у вас є 1 кг яблук. Як знайти середню масу одного яблука?
5) Середня маса однієї картоплини дорівнює 95 г. Чи може в 1 кг бути 15 таких картоплин? Відповідь обґрунтуйте.
6) Середнє споживання молочних продуктів в Україні становить 20 кг на людину за місяць. Чи означає це:
а)  що кожна людина споживає 20 кг молочних продуктів на місяць;
б) що людина щомісяця споживає по 20 кг молочних продуктів?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Виконайте вправи.
1) Першого дня туристи проїхали 180 км, другого — вдвічі менше, ніж першого, а третього дня вони відпочивали. Скільки кілометрів проїжджали туристи в середньому за один день?
2) Купили печиво двох видів: за ціною 28,5 грн за кілограм і 32,7 грн за кілограм. Яка середня ціна купленого печива?
3) В одному бідоні 42,8 л молока, в другому — на 3,6 л більше, ніж у першому, а в третьому — на 2,8 л більше, ніж у другому. Скільки літрів молока в середньому в кожному бідоні? Відповідь округліть до цілих.
4)* На фабриці з виробництва морозива в січні виготовили 32,5 т морозива. Протягом лютого і березня виробництво морозива щомісяця збільшувалось на 10 % . Скільки тонн морозива на місяць у середньому виготовляли на фабриці протягом цих трьох місяців? Відповідь округліть до десятих.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2100 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть