загрузка...
Математика 5 клас. Урок 37. Розв'язування текстових задач за допомогою рівнянь - 8 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 8 » Математика 5 клас. Урок 37. Розв'язування текстових задач за допомогою рівнянь
12:29
Математика 5 клас. Урок 37. Розв'язування текстових задач за допомогою рівнянь
Цілі:
навчально: формувати вміння розв'язувати задачі алгебраїчним способом; формувати вміння розв'язувати задачі за допомогою рівнянь виду
а±(х±Ь) = с, (х±а)±Ь = с;
розвивальна: формувати вміння логічно мислити;
виховна: виховувати свідоме ставлення до навчання. 
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь. Обладнання: картки-підказки.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учитель перевіряє зошити з письмовим домашнім завданням, відповідає на запитання учнів. Учням, у яких під час виконання домашнього завдання виникли утруднення, можна запропонувати картки-підказки (див. урок 36) для опрацювання вдома.
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Учитель ставить запитання: навіщо потрібне вміння розв'язувати рівняння? Після обговорення відповідей учнів учитель пропонує задачу, яку можна розв'язати двома способами: арифметичним і за допомогою рівняння.
Задача. У парку росло 95 кленів і декілька каштанів. Після того як висадили ще 45 каштанів, усього в парку стало 170 дерев. Скільки каштанів було в парку спочатку?
Після обговорення арифметичного способу вчитель повідомляє, що існує ще один спосіб розв'язання цієї задачі — за допомогою рівняння.
Отже, завдання уроку: навчитись застосовувати рівняння до розв'язування задач.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ВМІНЬ
Мета виконання запропонованих вправ — відтворити вміння виконувати дії, за допомогою яких знаходять величини, які «більші на...», «менші на...», а також відповідають на запитання «скільки разом?», «на скільки більше?», «наскільки менше?». Такі вміння, у свою чергу, сприятимуть формуванню вміння складати рівняння за умовою задачі.
предыдущий урок



следующий урок
Математичний диктант
1) Складіть числовий вираз для розв'язування задачі:
а) На одній полиці стоїть 15 книжок, а на другій — на 3 книжки більше. Скільки книжок стоїть на обох полицях разом?
б)  У бідоні 12 л молока, а в банці — на 8 л менше. Скільки літрів молока в бідоні й банці разом?
2) Складіть буквений вираз для розв'язування задачі:
а) У Степана х солдатиків, а у Богдана — на 4 солдатика менше. Скільки солдатиків в обох хлопчиків разом?
б) Маринка знайшла х грибів, а Даринка — 15 грибів. На скільки грибів у Маринки стало більше, після того як вона знайшла ще 20 грибів?
V. ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ
Цей етап уроку можна провести у формі розповіді, в ході якої пояснити, як за допомогою рівнянь розв'язують задачі. Краще за все це зробити на конкретних прикладах, одним з яких може бути задача, наведена на етапі формулювання мети і завдань уроку.
Задача 1. У парку росло 95 кленів і декілька каштанів. Після того як висадили ще 45 каштанів, всього в парку стало 170 дерев. Скільки каштанів було в парку спочатку?
1) Які задачі зручно розв'язувати за допомогою рівнянь? Учитель пояснює, що за допомогою рівнянь доцільно розв'язувати задачі, в яких невідому величину зручно позначити якою-небудь буквою. Наприклад, у задачі 1 такою величиною є кількість каштанів.
2) Алгоритм розв'язування задачі за допомогою рівняння:
•^ позначити невідому величину якою-небудь буквою (найчастіше використовують букву х);
У записати умову задачі з використанням букви, що позначає невідому величину.
Доцільно привчати учнів систематизувати умову задачі у вигляді таблиці. Наприклад, умову наведеної задачі можна подати так:
^ скласти рівняння; 
^  розв'язати рівняння.
Після розповіді вчителя бажано надати учням зразок запису в зошитах розв'язання задачі за допомогою рівняння.
Задача 2. У коробці було декілька простих і 8 кольорових олівців. Після того як у коробку поклали ще 6 простих олівців, їх стало на 2 більше, ніж кольорових. Скільки простих олівців було в коробці спочатку?
Розв'язання. Нехай спочатку в коробці було х простих олівців. Запишемо умову задачі у вигляді таблиці:
Складаємо і розв'язуємо рівняння:
(х + б)-8 = 2, х + 6 = 2 + 8, х + 6 = 10,  х = 10-6,  х = 4.
Відповідь. 4 олівця.
VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
Як свідчить досвід, під час розв'язування задач за допомогою рівнянь більшість учнів відчуває утруднення. Тому доцільно, принаймні на перших уроках з цієї теми, розглядати задачі, для розв'язування яких використовують одну-дві схеми (наприклад, такі, які наведені на етапі засвоєння знань).
1. Виконання усних вправ
Складіть рівняння для розв'язання задачі. Знайдіть число, якщо:
а) сума цього числа і числа 10 дорівнює 25;
б)  різниця цього числа і числа 7 дорівнює 18;
в) сума цього числа і числа 5 на 9 більша за число 11;
г)  різниця цього числа і числа 13 на 20 менша від числа 35.
2. Виконання письмових вправ
Розв'яжіть за допомогою рівняння задачу:
1) Бабуся спекла 38 пиріжків з вишнями і декілька — з картоплею. Після того як вона почастувала сусідів 12-ма пиріжками з картоплею, у неї залишилось 60 пиріжків. Скільки пиріжків з картоплею спекла бабуся?
2) У кошику було декілька кілограмів яблук, а в ящику — 6 кг яблук. Після того як у кошик додали 3 кг, усіх яблук стало 14 кг. Скільки кілограмів яблук було в кошику спочатку?
3) Купили 15 банок зеленої і декілька банок білої фарби. Після того як витратили 3 банки білої фарби, зеленої стало на 8 банок більше. Скільки купили банок білої фарби?
4)" На автостоянці стояло 26 вантажівок і декілька автівок. Після того як з автостоянки виїхало 5 вантажівок, а заїхало 11 автівок, їх стало на 9 більше, ніж вантажівок. Скільки всього машин було на автостоянці спочатку?
VII. ПІДСУМКИ УРОКУ 
Самостійна робота
Учні виконують завдання на окремих аркушах і здають їх учителеві на перевірку.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Розв'яжіть за допомогою рівняння задачу:
1) Петрик задумав число. Якщо це число збільшити на 10, то воно стане більшим за число 35 на 7. Яке число задумав Петрик?
2) Першого дня туристи пройшли пішки 8 км і декілька кілометрів проїхали автомобілем. Після того як другого дня вони проїхали автомобілем ще 40 км, відстань, яку вони подолали, стала дорівнювати 70 км. Скільки кілометрів туристи проїхали першого дня автомобілем? 3)* У трамваї їхало 25 чоловіків і декілька жінок. Після того як на першій зупинці вийшло 4 чоловіка і зайшло 9 жінок, жінок стало на 8 більше, ніж чоловіків. Скільки пасажирів їхало в трамваї до першої зупинки?

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 9132 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть