загрузка...
Математика 5 клас. Урок 38 - 8 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 8 » Математика 5 клас. Урок 38
12:40
Математика 5 клас. Урок 38
Урок 38. Розв'язування текстових задач за допомогою рівнянь
Цілі:
навчальна: продовжити формувати вміння розв'язувати задачі алгебраїчним способом; формувати вміння розв'язувати задачі за допомогою рівнянь виду 
х + х±а = Ь, ах + х = Ь, ах — х = Ь; 
розвивальна: формувати вміння логічно мислити;
виховна: виховувати свідоме ставлення до навчання. 
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання: сигнальні картки, індивідуальні завдання підвищеної складності, картки для самостійної роботи.

предыдущий урок


конспекты уроков

следующий урок
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу. Крім того, учитель аналізує виконання самостійної роботи, проведеної на етапі підбиття підсумків минулого уроку. За бажанням цю роботу можна оцінити.
II* ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Фронтальне опитування
1) Які задачі зручно розв'язувати за допомогою рівнянь? Наведіть приклади.
2) Наведіть алгоритм розв'язання задачі за допомогою рівняння.
2.  Виконання вправ із сигнальними картками
Кожне запитання має три варіанти відповіді, з яких тільки один правильний. Учні піднімають сигнальну картку, на якій написано букву, що, на їх думку, відповідає правильній відповіді. (Картки можна виготовити різнокольоровими, кожній букві відповідає певний колір. Тоді вчителеві буде легше зорієнтуватись і визначити, хто з учнів надав неправильну відповідь.) Завдання та варіанти відповідей на запитання можна заздалегідь записати на відкидній дошці. 1) Математичний гурток відвідували 12 хлопців і декілька дівчат. Після того як у гурток записалось ще 3 дівчини, загальна кількість членів гуртка стала дорівнювати 25. Скільки дівчат відвідували гурток спочатку?
Яке рівняння відповідає умові задачі, якщо через х позначити кількість дівчат, які відвідували гурток спочатку?
А) 12 + (д: + 3) = 25   Б) 12-(х + 3) = 25   В)  (х + 3)-12 = 25
2) На полиці стояло 5 детективів та декілька підручників. Після того як з полиці взяли 4 підручника, їх стало на 7 більше, ніж детективів. Скільки підручників стояло на полиці спочатку?
Яке рівняння відповідає умові задачі, якщо через х позначити кількість підручників, які стояли на полиці спочатку?
А)   5 + (х + 4) = 7   Б)   5-(х-4) = 7   В)   (х-4)-5 = 7
3) У зоопарку було декілька вовків та 8 лисиць. Після того як колекція вовків поповнилась ще 4 істотами, їх стало на 2 більше, ніж лисиць. Скільки вовків було в зоопарку спочатку? Яке рівняння відповідає умові задачі, якщо через х позначено кількість вовків, які були в зоопарку спочатку?
А)  5 + (х + 2) = 8   Б)  8-(д: + 4) = 2   В) (х + 4)-8 = 2
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
3 метою створення відповідної мотивації вчитель пропонує учням дві задачі, одну з яких зручно розв'язувати арифметичним, а другу — алгебраїчним способом.
Задача 1. У класі навчається 13 дівчат, а хлопців — на два більше. Скільки учнів навчається в класі?
Задача 2. У класі навчається 28 учнів. Скільки у класі дівчат і скільки хлопців, якщо відомо, що хлопців на два більше, ніж дівчат?
Після обговорення розв'язання цих задач учні доходять висновку, що першу задачу можна розв'язати без складання рівняння, а другу — зручніше розв'язувати за допомогою рівняння. Потім учні самі або за допомогою вчителя переконуються, що умова задачі, а отже, й рівняння для її розв'язування, відрізняється від тих, які розв'язували на попередньому уроці. Отже, завдання уроку: удосконалити вміння розв'язувати задачі за допомогою рівнянь.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Виконання усних вправ
1) Складіть буквений вираз за умовою задачі:
а) Волейбольну секцію відвідують х учнів, а футбольну — в 4 рази більше, ніж волейбольну. Скільки учнів відвідують обидві секції?
б) У саду росте х груш, а яблунь — утричі більше, ніж груш. На скільки більше яблунь, ніж груш росте в саду?
2) Спростіть вираз:
а) 2х + 5х; б) 8х-4х; в) х + 9х; г) 7х-х; д) х + х + 4; є) х + х-12.
3) Розв'яжіть рівняння:
а) 10х = 30; б) 5х = 45; в) 2х + 6 = 24; г) 2х-7 = 15; д) х + х+ 13 = 15.
V. ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ
Як і на попередньому уроці, цей етап доцільно провести у формі розповіді вчителя. Пояснити, як розв'язують задачі такого типу, краще на конкретних прикладах, одним з яких може бути задача, наведена на етапі формулювання мети і завдань уроку. Приклад 1. У класі навчається 28 учнів. Скільки у класі дівчат і скільки хлопців, якщо відомо, що хлопців на два більше, ніж дівчат?
Учитель пояснює, що за допомогою рівнянь зручно розв'язувати також задачі, у яких йдеться про кілька величин, жодна з яких невідома.
У наведеній задачі йдеться про кількість дівчаток і кількість хлопчиків у класі, але ні кількість дівчаток, ні кількість хлопчиків не відомі. (Можна запропонувати порівняти з умовою задачі 1.)
Скористаємось алгоритмом  розв'язання задачі за допомогою рівняння: •^ позначити невідому величину через х;
(Можна дати учням пораду: через х зручніше позначати найменшу величину. Так у наведеній задачі через х зручно позначити кількість дівчаток.) ^   подати умову задачі у вигляді таблиці:
^ скласти рівняння; 
^ розв'язати рівняння.
Приклад 2. На машину завантажили в 4 разів більше вантажу, ніж на причіп. Скільки кілограмів завантажили на причіп, якщо на ньому було на 141 кг вантажу менше?
Розв'язання. Нехай на причіп завантажили х кг вантажу. Подамо умову задачі у вигляді таблиці:
Складаємо і розв'язуємо рівняння:
4х-х = 1419 8**141, # = 141:3, х = 47.
Відповідь. 47 кг.
VI. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
 На цьому, як і на попередньому уроці, учитель продовжує формувати вміння розв'язувати задачі одного-двох типів (наприклад, таких, які наведені на етапі засвоєння знань). 1)У двох коробках 32 олівця. Скільки олівців у кожній коробці
окремо, якщо у першій — на 8 олівців менше, ніж у другій? 2)3 двох ділянок зібрали 812 т пшениці. Скільки тонн пшениці зібрали з кожної ділянки окремо, якщо з першої зібрали на 86 т більше, ніж з другої?
3) На двох ділянках росте 85 кущів троянд. Скільки кущів троянд росте на кожній ділянці окремо, якщо на першій — у 4 рази більше, ніж на другій?
4) Син у 4 рази молодший від батька. Скільки років батькові, якщо він старший за сина на 24 роки?
Учням, які впораються із завданням раніше за решту, можна запропонувати індивідуальні завдання підвищеної складності.
VII. ПІДСУМКИ УРОКУ
Запропоновану вправу можна виконувати колективно або як самостійну роботу. У разі колективної роботи таблиці потрібно заготовити заздалегідь (наприклад, на закритій частині відкидної дошки). У разі самостійної роботи завдання на картках доцільно видати кожному учневі. Одразу після виконання роботи слід організувати її перевірку та обговорення. За умовою задачі, поданою у вигляді таблиці, складіть і розв'яжіть рівняння:
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Розв'яжіть за допомогою рівняння задачу:
1)3а два дні туристи подолали 36 км. Яку відстань долали туристи кожного дня, якщо першого дня вони подолали на 2 км менше,ніж другого?
2) У першому вагоні трамваю їхало на 12 пасажирів більше, ніж у другому. Скільки пасажирів їхало в першому і скільки в другому вагонах трамваю, якщо всього в трамваї їхало 56 пасажирів?
3) Для фарбування стін було витрачено в 3 разів фарби більше, ніж для фарбування стелі. Скільки кілограмів фарби витратили для фарбування стін і скільки для фарбування стелі, якщо загальна кількість фарби дорівнює 32 кг?
4)* В автопарку вантажівок було в 7 разів більше, ніж легкових автомобілів. Після того як кількість вантажівок збільшилась ще на 3 машини, їх стало на 105 більше, ніж легкових автомобілів. Скільки вантажівок і скільки легкових автомобілів було в автопарку спочатку?


Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 3433 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть