загрузка...
Математика 5 клас. Урок 82. Порівняння десяткових дробів - 21 Октября 2013
Главная » 2013 » Октябрь » 21 » Математика 5 клас. Урок 82. Порівняння десяткових дробів
23:31
Математика 5 клас. Урок 82. Порівняння десяткових дробів
Цілі:
-  навчально: домогтися засвоєння властивості десяткового дробу, правила порівняння десяткових дробів; сформувати вміння порівнювати десяткові дроби; 
-  розвивальна: формувати вміння працювати з текстом підручника, висувати припущення, працювати за алгоритмом;  гдз 5 клас математика тарасенкова
-  виховна: виховувати наполегливість. Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь. Обладнання: таблиця «Порівняйте дроби».
 
ХІД УРОКУ 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учитель збирає зошити, перевіряє виконання домашнього завдання. Також перевіряє або аналізує (залежно від того, були виконані в класі чи вдома) виконання тестових завдань. За потреби відповідає на запитання учнів, відпрацьовує контрольні моменти.
III. ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Учитель пропонує учням задачу.
Задача. Під час проведення змагань з легкої атлетики Богдан стрибнув у висоту на 1,18 м, Микита — на 1,2 м, а Володимир — на 1,09 м. Хто з учнів показав найкращий результат?
Після обговорення учні доходять висновку, що для того щоб відповісти на запитання задачі, потрібно порівняти числа 1,18, 1,2 і 1,09. Отже, завдання уроку: навчитись порівнювати десяткові дроби.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
1.  Сформулюйте правило порівняння натуральних чисел.
2.  Порівняйте числа:
1)4302 і 4203; 2) 78 029 і 7829; 3) 102 356 і 102 558.
3.  Сформулюйте правило порівняння звичайних дробів з однаковими знаменниками.
4.  Порівняйте звичайні дроби:
1) 13/19 і 18/19; 2) 27/94 і 72/94
5.  Сформулюйте правило порівняння мішаних чисел.
6.  Порівняйте числа:
1)5 9/11 і 6 9/11; 2) 1 14/95 і 2; 3)7 3/8 і 7 5/8. 
7.  Назвіть цифру кожного з розрядів дробу: 1)8,29; 2) 23,045; 3)0,7951; 4) 90,07856.
V. ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
Вивчення нового матеріалу і його закріплення на цьому уроці доцільно розділити на два етапи. Спочатку домогтися засвоєння властивості десяткового дробу, сформувати вміння застосовувати її до розв'язування вправ, а потім домогтися засвоєння правила порівняння десяткових дробів і формувати вміння розв'язувати задачі на порівняння десяткових дробів.
ПЕРШИЙ ЕТАП. ВЛАСТИВІСТЬ ДЕСЯТКОВОГО ДРОБУ
Засвоєння знань
Учитель може підвести учнів до формулювання властивості дробу, запропонувавши задачу.
Задача. Знайко виміряв відстань від точки А до точки В і дістав 0,6 дм. Незнайко виміряв відстань від точки В до точки А і дістав 0,60 дм. Чи може так бути? Чому?
Розв'язання. Довжина відрізка АВ дорівнює 0,6 дм. Якщо виразити цю довжину в сантиметрах, дістанемо 6 см. Але 6 см = 60 мм, а 1мм = 1/100 дм. Отже, довжина відрізка дорівнює 60/100 дм = 0,60 дм, тобто 0,6 дм = 0,60 дм.
Після цього вчитель пропонує учням зробити відповідне припущення, тобто відповісти на запитання: як зміниться десятковий дріб, якщо праворуч приписати один нуль?
Після обговорення вчитель пропонує знайти відповідне правило в підручнику і підтвердити або спростувати припущення учнів.
Формування вмінь
7.   Виконання усних вправ
1) Назвіть три десяткові дроби, що дорівнюють дробу: а) 0,3; б) 2,46.
2) Які з наведених дробів можна записати коротше: а) 4,900; б) 7,000; в) 6,001; г) 8,0200?
2. Виконання письмових вправ
1) Спростіть десяткові дроби:
а) 2,500; б) 3,0400; в) 40,0100; г) 9,000.
2) Запишіть три десяткові дроби, що дорівнюють дробу: а) 6,040; б) 7,800; в) 10,0; г) 2,10.
3) Запишіть десятковий дріб:
а) з двома цифрами після коми, який дорівнює 0,6;
б) з чотирма цифрами після коми, який дорівнює 5,45;
в) з двома цифрами після коми, який дорівнює 12,35000;
г)  з трьома цифрами після коми, який дорівнює 99.
4) Зрівняйте кількість цифр після коми в дробах:
а) 1,8 і 6,78; б) 4,132 і 7,2; в) 13,25 і 0,6732; г) 0,789 і 4,0567000.
ДРУГИЙ ЕТАП. ПРАВИЛА ПОРІВНЯННЯ ДЕСЯТКОВИХ ДРОБІВ
Засвоєння знань
Учні 5 класу вже мають досвід порівняння натуральних чисел, звичайних дробів, мішаних чисел. Тому можна запропонувати учням самостійно зробити припущення щодо порівняння десяткових дробів:
1) з різними цілими частинами;
2) з рівними цілими частинами і однаковою кількістю знаків у дробовій частині;
3) з рівними цілими частинами і різною кількістю знаків у дробовій частині.
Припущення учнів бажано супроводжувати прикладами. Після цього можна запропонувати учням знайти в підручниках відповідні правила, які підтверджують або спростовують їхні припущення.
Доцільно пояснити учням, що порівнювати десяткові дроби можна, користуючись алгоритмом.
Порівняння десяткових дробів
1.  Порівняй цілі частини.
2.  Якщо цілі частини рівні, порахуй кількість цифр у дробовій частині. Якщо кількість цифр однакова, порівняй числа, що стоять у дробових частинах.
3.  Якщо кількість цифр у дробових частинах різна, зрівняй ці кількості, приписавши необхідну кількість нулів праворуч у тому дробу, де це необхідно, і порівняй дробові частини. Показати застосування алгоритму можна на прикладах, наведених у таблиці. (Учителеві бажано мати демонстраційну таблицю, а також видати такі таблиці кожному учневі на окремих картках. Заповнивши таблицю, учні зможуть використовувати її як картку-підказку. Для зручності ми подаємо таблицю, у якій вже виконано порівняння дробів.)
Після цього потрібно розв'язати задачу, запропоновану на етапі формулювання мети і завдань уроку.
Формування вмінь
1.   Виконання усних вправ
1) З-поміж чисел 9,085; 9,805; 98,5 виберіть найбільше.
2) З-поміж чисел 1,206; 1,026; 1,0206 виберіть найменше.
2.   Виконання письмових вправ 1) Порівняйте числа:
а) 85,09 і 67,99; б) 55,7 і 55,7000; в) 0,5 і 0,724;
г) 0,908 і 0,918; д) 7,6431 і 7,6429; є) 0,0025 і 0,00247.
2) Запишіть у порядку зростання числа:
3,456; 3,465; 8,149; 8,079; 0,453.
3) Запишіть у порядку спадання числа:
0,5005; 5,05; 0,0505; 505; 0,505; 5,505.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Фронтальне опитування
1.  Сформулюйте властивість десяткового дробу. Наведіть приклади.
2.  Як порівняти десяткові дроби, цілі частини яких різні? Наведіть приклади.
3)Як порівняти десяткові дроби, цілі частини яких рівні? Наведіть приклади.
4) Одного разу вчитель запропонував Незнайкові порівняти дроби 0,31 і 0,6. «Це дуже просто, — розпочав Незнайко. — Цілі частини цих дробів рівні. Порівняймо дробові частини. 31 більше за 6, отже, і 0,31 більше за 0,6». Чи згодні ви з цим твердженням? Відповідь обґрунтуйте.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Повторіть теоретичний матеріал за відповідним параграфом підручника.
2.  Виконайте вправи.
1) Порівняйте числа:
а) 3,573 і 3,581; б) 8,605 і 8,59; в) 7,299 і 7,3; г) 6,504 і 6,505; д) 3,29 і 3,3; є) 4,85 і 0,1.
2) Запишіть у порядку зростання числа:
7,25; 7,05; 5,05; 4001; 4,01; 4,1; 5,005.
3) Запишіть у порядку спадання числа:
10,001; 1,111; 1,11; 1,212; 1,202; 1,221; 10,101.
4)* Закресліть у числі 30,001070 три нулі так, щоб утворилось якнайбільше число.

Категория:
поурочные конспекты уроков
| Просмотров: 2864 |
gdz-masters.org © 2016 Яндекс.Метрика
Закрыть