загрузка...
Народна легенда про дівчину - Україну. Пісні січових стрільців - 8 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 8 » Народна легенда про дівчину - Україну. Пісні січових стрільців
15:53
Народна легенда про дівчину - Україну. Пісні січових стрільців

Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність і красу, угорці — любов до господарювання, німці — дисципліну і порядок, росіяни —владність, поляки — здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики... Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону і раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишиванку, руса коса переплетена синьою стрічкою, на голові мала вінок із червоної калини.
— Хто ти? Чого плачеш? — запитав Господь.
—  Я — Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові й пожеж. Брати мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються з удів і сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.
— Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав. Як же допомогти тобі?
Дівчин а хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.
— Є в мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це — пісня.
Узяла дівчина-Україн а дарунок і міцно притиснул а його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ.
1. Поясни, чому пісню О. Кониського «Молитва» називають луховним гімном українців.
2. Вивчи вірш «Молитва» напам'ять.

Попрацюй у парі.                                                                             
Розкажи однокласникові/однокласниці, що ти знаєш проураїнських січових стрільців.
Січові стрільці
Пісня «Ой у лузі червона ; калина похилилася» стала гімном Українських січових стрільців. Загони січових стрільців було створено на початку Першої світової війни (1914 р.) у Галичині, територія якої на той час перебувала в складі Австро-Угорщини. Січові стрільці, серед яких було багато інтелігентних й освічених людей, зі зброєю в руках боролися за незалежність України. У вільні хвилини вони створювали пісні, що виражали думки й почуття українських вояків.
Однією з найпопулярніших серед січових стрільців була пісня «Ой у лузі червона калина похилилася». Музику фахівці вважають народною, а слова писали незалежно один від одного Степан Чарнецький і Григорій Трух. Спочатку режисер С. Чарнецький до п'єси «Сонце Руїни», яку він ставив у театрі, переробив народну пісню «Розлилися круті бережечки». У ній були й слова «Ой у лузі червона калина похилилася...». Пісня швидко набула популярності. А що з піснею відбувалося потім, розповів Григорій Трух: «Коли одного дня в серпні 1914 року ми зібралися на площі бурси в Стрию, я почув, як мій сусід у ряді підспівував собі гарну пісню, що мені дуже сподобалася. її він навчився від артистів Львівського театру. Оці слова так дуже підходили до тодішнього положення й так живо висказували всю нашу стрілецьку ідею, що я повторяв собі ту чарівну строфу раз у раз, а як наступного дня ми вийшли знову на вправи, я сів перед бурсою коло столика й склав три нові додаткові строфи, що разом творили ту славну «Червону калину».
Ой у лузі червона калина похилилася,
Чогось наша славна Україна зажурилася.
А ми тую червону калину пі діймем о,
А ми нашу слав ну Україну, гей, гей, розвеселимо!
Не хилися, червона калино, маєш білий цвіт. Не журися, славна Україно, маєш добрий рід. А ми тую червону калину підіймемо, А ми нашу слав ну Україну, гей, гей, розвеселимо!
Марширують наші добровольці у кривавий тан Визволяти братів-українці в з московських кайдан. Дми наших братів-українців визволимо, А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
Гей, у пол і ярої пшенички золотистий лан, Розпочали стрільці українські з москалями тан. А ми тую ярую пшеничку ізберемо, А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
Як повіє буйнесенький вітер з широких степів, То прославить по всій Україні січових стрільців! А ми тую стрілецькую славу збережемо, А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!
1. Визнач мотив пісні, Доведл свою дамку цитатами з твору.
2. Поясни, який настрій створює пісня. Які елементи твору допомагають створити такий настрій?
3. Опиши, якими утворі зображено січових стрільців. Доведи свою дамку цитатами з твору.
4. Визнач, який символ використано в пісні та що він означає.
5. Назви слова, які надають пісні заклич ного характеру.
6. Випиши в зошит художні засоби, які роблять твір схожим на народну пісню.
7. Порівняй пі сні «Ще не вмерла Україна» та «Ой у лузі червона калин а похилилася». Що спільного між обома творами? Підтверджуй свої думки цитатами з творів.
1. Підготуй повідомлення про Українських січових стрільців.
2. Перекажи історію створення пісні «Ой у лузі червона калина похилилася».
3. Навчися виразно читати або співати пісню «Ой у лузі червона калина похилилася».

Пісні літературного походження. Державний Гімн України


Категория:
2014
| Просмотров: 1474 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть