загрузка...
Народні колискові пісні - 8 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 8 » Народні колискові пісні
15:46
Народні колискові пісні

Попрацюй у парі.
Пригадай, які колискові пісні ти знаєш. Разом з однокласником/однокласницею зроби висновок, які спільні ознаки мають ці І твори.
Колискові пісні є у фольклорі всіх країн світу. Чому так» ти» звісно» здогадуєшся. Колискові пісні — це ліричні твори, які співали дітям під час їх присипляння. Мами колисанками заспокоюють своїх діток перед сном. Настрій усіх таких пісень «сонний». Створюють його певні обов'язкові художні образи. Найчастіше в колискових зустрічається котик-воркотик — м'якенький» тепленький» він муркоче» від чого оченята малюків самі поволі заплющуються. До дитини можуть завітати в колискових голуб (гулі) чи зозуля» а ще часто у віконечко заглядають місяць і зорі» а під вікнами ходять Сон і Дрімота. Мами згадують у піснях запашні квіти й трави: руту» м'яту» васильки» які навіюють сон.
А ще один секрет «сонного» настрою колискових — повтори певних звуків. Найчастіше в цих піснях використовують слова зі звуками [є], [ц]у [л]. Ось» наприклад:
Вийшов на небі місяць ясний» Зорі сяють» світ прекрасний» Люляй-люляй» янголятко» Засинай» моє дитятко...
Створює «сонний» настрій також протяжне проспівування звуків «а-а-а», «у-у-у».
Мова колискових образнай емоційна. У них дуже часто використовують пестливі слова (садочок, рученьки, голівонька\ епітети (котик сіренький, хата тепленька, діточки дрібненькі\ а також вигуки на зразок «баю-баю», «люлі-люлі», «гойда-гойда-гой».
Ой ти, коте, коточок, неходиранов садочок, не полохай дівочок, нехай зів'ють віночок ізрутоньки, ізм'ятоньки, з хрещатого барвіночку, з запашного василечку. Ой, спи, дитя, до об іда, покіль мати з міста приїде да принесе три квіточки: ой первую зросливую, а другую сонливую,
а третюю щасливую, ой щоб спало, щастя знало, ой щоб росло, не боліло, на серденько не кволіло, Сонки-дрімки в колисоньку, добрий розум в головоньку, а ріст очки у кісточки, здоров'ячко у сердечко, а в роточок говорушки, а в ніженьки ходусеньки, а в рученьки ладусеньки.
1. Розкажи, який настрій викликала в тебе колискова. Які елементи тексту пісні створюють такий настрій?
2. Поясни, які побажання дитині висловлено в пісні. Виразно прочитай ці рядки.
3. Назви згадані в колисковій рослини, що мають дати дитині животворну енергію на все життя.
4. Випиши з колискової в зошит пестливі слова та епітети. Яка їхня роль у цьому тексті?

Ой ну, люлі, дитя, спать! Пішла мати жито жать 
Та й вижала три квітки: Що первую сонливу, 
А другую др і мл и в у, А третюю щасливу.
Ой щоб воно спало, Щастя-долю мало І добрую годину На малую дитину.
Ой щоб воно спало І спати хотіло, І спати хотіло, Як квіт, червоніло.
1.  Розкажи, який настрій викликала в тебе колискова. Які елементи тексту пісні створюють такий настрій?
2.  Порівняй зміст обох колискових. Які частини в них перегукуються за змістом? Виразно прочитай ці рядси. Про що можуть свідчити такі повтори?
3.  Назви художні засоби, використані в колисковій. Яка їхня роль у пісні?
Накресли в зошиті таблицю і, користуючись поясненням у підручнику, заповни її.
Послухай «Колискову» у виконанні народної артистки України Ніни Матвієнко. Поділися зі своїми однокласниками враженнями від пісні.
Намалюй ілюстрацію до однієї з календарно-обрядових пісень, яка тобі сподобалася найбільше. Разом з однокласниками влаштуй виставку робіт. Прокоментуй їм свою роботу.
1. Від членів своєї родини та знайомих запиши календарно-обрядові пісні. Підготуй збірку фольклорних творів (за бажанням).
2. Підготуй повідомлення про обрядові дйства, які виконували на зимові свята.

Щедрівки


Категория:
2014
| Просмотров: 1015 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть