загрузка...
Навколосвітні подорожі та відкриття південних материків - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Навколосвітні подорожі та відкриття південних материків
10:53
Навколосвітні подорожі та відкриття південних материків

• Хто першим обігнув усю Землю.
• Про навколосвітні експедиції Нового часу.
• Як відкривали Південні материки.
► Хто першим обігнув усю Землю. Визначну роль в епоху Великих географічних відкриттів відігравала ідея стародавніх мислителів щодо кулястості Землі. З нею була пов'язана мрія досягти берегів Індії через Атлантичний океан. Уперше цю мрію втілив у життя Фернан Магеллан, який розпочав у 1519 році навколосвітню подорож.
П'ять суден з командою з 265 осіб успішно перетнули Атлантичний океан, заходячи в численні бухти на східному узбережжі Південної Америки (мал. 12). У жовтні 1520 року експедиція ввійшла у вузьку протоку (пізніше названу Магеллановою), якою довго блукала в пошуках проходу до невідомого тоді океану. Під час цих пошуків було відкрито архіпелаг Вогняна Земля. Нарешті Магеллан знайшов вихід в океан, який назвав Тихим, адже за три місяці плавання на ньому не було жодного шторму. Діставшись Філіппінських островів, мореплавці зіткнулися з вороже налаштованими місцевими мешканцями. В одній із сутичок з ними Магеллан загинув. Залишки експедиції з 18 осіб на судні «Вікторія* обігнули Африку і 6 вересня 1522 року повернулися до Іспанії.
Так було доведено, що Земля кулястої форми, що Світовий океан єдиний, і той факт, що Колумб відкрив новий материк. Шлях Магеллана через Тихий океан із часом став важливою морською дорогою.
Вшанування пам'яті Фернана Ма ге л лана. Мореплавець залишив своє ім'я не тільки на географічній карті з Магеллановою протокою. На честь Магеллана названі астероїд, найпівденніший край Південної Америки, субполярні ліси, космічний апарат, птах І хмари.
- Про навколосвітні експедиції Нового часу. Наприкінці XVII та у XVIII ст. тривають відкриття нових земель, навколосвітні подорожі та експедиції. Цей час в історії людства називають Новим. На світове панування претендує Англія, яка прагне розширення торговельних зв'язків І колонізації заморських територій. Тож насамперед із цією метою було організовано три навколосвітні експедиції англійського видатного мореплавця і дослідника Джеймса Кука (мал. 13). Під час першого плавання (1768-1771) Кук відкрив східне узбережжя Австралії і встановив, що Нова Зеландія складається з двох островів. Під час другої експедиції (1772-1775) він відкрив низку островів у Тихому океані. Для розвитку географічних уявлень ця подорож була найбільш важливою. З плавання Кук повернувся переконаним, що біля Південного полюса землі немає, але він помилився.
Під час третьої експедиції (1776-1780) кораблі Кука обігнули Австралію, а звідти повернули на північ - до Гаванських островів і далі - до Північного Льодовитого океану. Зіткнувшись з кригою, мореплавець повернув назад до Гавайських островів. Це була його остання подорож. У 1779 році Джеймс Кук загинув у сутичці з місцевим населенням.
У першій половині XIX ст. було організовано достатньо багато навколосвітніх експедицій, тридцять з яких здійснили росіяни. Перше російське навколосвітнє плавання відбулося в 1803-1806 pp. на чолі з Іваном Крузенштерном і нашим співвітчизником Юрієм Лисянським на суднах «Надежда» і «Нева» (мал. 14). Під час цієї експедиції було уточнено карту світу, відкрито низку островів, проведено численні дослідження в океані. Дуже цікавими були описи побуту, традицій, господарства жителів Сахаліну і Камчатки. І. Крузенштерн склав «Атлас Південного моря», найточніший на той час.
Мої дослідження
Проаналізуйте маршрут другої експедиції Джеймса Кука (мал. 13) і поміркуйте, чому мореплавець не побачив берегів Антарктиди.
- Як відкривали Південні материки. Спроби довести існування невідомої тоді Австралії робило багато мореплавців, які вважали відкриті   в   Тихому океані острови провісниками існування Терра Аустраліс. Першим північне узбережжя Австралії наніс на карту голландський мореплавець Віллєм Янсзон. Бачив берег Австралії, але не підійшов до нього Луїс Торрес.
У 1642-1643 роках з метою пошуку таємничого Південного материка було організовано спеціальну експедицію, яку очолив голландський мореплавець Абель Тасман. Він обійшов материк, який пізніше було названо Австралією, з півдня. Відкрив великий острів біля узбережжя материка, пізніше названий його ім'ям - Тасманія (мал. 15). Тасман пройшов також уздовж берегів Нової Зеландії, островів Тонга, Фіджі та ін. У 1644 році мореплавець обстежив північне узбережжя Австралії і наніс його на карту.
Через 50 років після плавань Кука було організовано унікальну за задумом і відкриттям експедицію Фадея Беллінсгаузена і Михайла Лазарева до берегів Антарктиди. їй належало розв'язати давню загадку про материк на крайньому півдні Землі. Експедиція вирушила в дорогу 5 липни 1819 року на двох кораблях «Восток» і «Мирний». Подолавши труднощі плавання під вітрилами майже в суцільній кризі, 28 січня 1820 року кораблі підійшли до невідомого материка, проте безпосередньо наблизитися до нього не змогли. Так було відкрито шостий материк - Антарктиду. Крім материка, мореплавці побачили чимало островів. Вони визначили місце розташування своїх стоянок і провели різноманітні спостереження, зокрема за станом криги.
Нині Антарктида - це материк міжнародного співробітництва, на якому є й українська наукова станція «Академік Вернадський».
1. Які мореплавці здійснили навколосвітні подорожі та експедиції?
2. Яка основна мета навколосвітніх подорожей Нового часу?
3. Чи досягла своєї мети перша навколосвітня подорож Ф. Магеллана?
4. Кого і чому можна назвати Колумбом Австралії?
5. Яке значення навколосвітніх подорожей для пізнання Землі?
6. Яке значення мало відкриття шостого материка?
7. Здійсніть уявну подорож за маршрутом експедиції І. Крузенштерна і Ю. Лисянського (за мап. 14 і додатковими джерелами інформації) та позначте на контурній карті основні географічні об'єкти, які вони дослідили.
8. Користуючись додатковими джерелами інформації та картами атласу, визначте місця перебування експедицГІ Ф. Белінсгаузена І М. Лазарева. Які острови могли побачити мореплавці?

Освоєння полярних широт


Категория:
2014
| Просмотров: 1177 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть