загрузка...
Опади, їхні види, вимірювання - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Опади, їхні види, вимірювання
12:48
Опади, їхні види, вимірювання

- Як утворюються опади і як іх вимірюють. 
- Про розподіл опадів на земній кулі.
- Як утворюються опади і як їх вимірюють. Звичні для нас дощ, сніг, крупа, град є атмосферними опадами. Вони у вигляді води в рідкому чи твердому стані випадають із хмар. Опади дають лише ті хмари, у яких краплини води і кристалики льоду збільшуються до таких розмірів, що не можуть утримуватися у завислому стані й під дією сили тяжіння Землі падають на її поверхню. Вчені помітили, що опади випадають переважно з хмар змішаного типу, в яких є і крапельки води, і кристалики льоду. Падаючи, кристалики льоду наштовхуються на окремі частки водяної пари та переохолоджені краплі води і приморожують їх. У результаті цього їхні об'єм та маса збільшуються. Якщо в нижній частині хмари або під хмарою температура додатна, кристалики льоду тануть і випадає дощ, якщо від'ємна - випадає сніг або крупа.
Основними чинниками формування опадів є висхідний рух повітря, наявність у повітрі водяної пари, достатньої для утворення опадів, змішування теплого і холодного повітря та підвищення рельєфу (мал. 108).
Користуючись малюнком 108, поясніть відмінності в утворенні опадів за різних умов: а) коли повітря піднімається від нагрітої земної поверхні; б) коли повітря натрапляє на своєму шляху на перешкоду, «бар'єр» у вигляді гори; в) коли тепле повітря рухається у бік холодного повітря.
Деякі атмосферні опади народжені хмарами. Серед таких є рідкі опади - дощ і мряка. Різниця між ними полягає в розмірі краплин: дощові краплини набагато більші. Краплини мряки дрібніші, і тому людина відчуває на своєму обличчі, одязі постійну вогкість.
Твердими опадами, що падають на земну поверхню з хмар, є сніг, сніжна та льодяна крупа, град. Білою ковдрою називають снігові опади, що вкрили землю. Вони утворюються у хмарах, розташованих вище рівня від'ємних температур. Унаслідок чого водяна пара перетворюється на кристалики льоду, які поступово збільшуються і злипаються між собою. Спочатку форма кристалів нагадує правильну шестигранну пластинку. Проте з хмари до земної поверхні частіше долітають не крижинки, а сніжинки у вигляді шестикутних зірочок.
Сніжна і льодяна крупа складаються з ядерця діаметром 1 мм. Різниця між ними в тому, що сніжна крупа має відповідно сніжне ядерце, а льодяна - покрите льодом.
Град - це досить великі шматочки льоду округлої форми розміром від горошин до 5-8 см, які випадають здебільшого в теплу пору року з потужних купчасто-дощових хмар. Проте маса градин в окремих випадках перевищує 300 г, а іноді сягає кількох кілограмів!
Деякі опади випадають прямо з повітря. Під час охолодження повітря біля земної поверхні також утворюються опади. Вони «осідають» на землю, траву, дерева, кущі тощо у вигляді роси, інею або паморозі. Роса утворюється теплої пори року, коли вночі за безхмарного неба швидко охолоджується поверхня землі та приземні шари повітря. При цьому повітря насичується водяною парою, що перетворюється на краплини води - росу. Роса утворюється також там, де є туман.
Іній - тонкий шар кристаликів льоду на земній поверхні. Він утворюється так само, як і роса, тільки за температури, нижчої 0 °С. Часто з інеєм плутають наморозь. На відміну від Інею, паморозь — це пухкі білі скупчення кристаликів льоду, що налипають на гілках дерев, дротах та інших предметах під час сильних морозів і туманів.
Кількість опадів вимірюють за шаром води в міліметрах або сантиметрах за допомогою опадомірів різних конструкцій та плювіографа, який безперервно протягом доби, тижня чи місяця записує випадання дощу (мал. 109). Залежно від тривалості випадання опади бувають зливові та обложні.
- Про розподіл опадів на земній кулі. Кількість атмосферних опадів, що випадає на Землю, неоднакова як протягом доби, так і протягом року- Зазвичай, добовий розподіл опадів збігається з добовим розподілом хмарності.
Розподіл опадів протягом року відрізняється за географічними широтами і залежить від багатьох чинників. Зокрема, від температури земної поверхні й повітря, від його переміщення і насичення водяною парою, розташування місцевості на узбережжі морів та океанів чи на відстані від них, особливостей рельєфу.
Річний розподіл опадів на земній кулі зазначають на спеціальних географічних картах (мал. 110). Оскільки основним постачальником води в атмосферу є Світовий океан, то над ним загалом опадів випадає більше, ніж над суходолом.
На земній кулі найбільша кількість атмосферних опадів - від 2000 до 3000 мм за рік - буває поблизу екватора, що пов'язано з переважанням висхідних рухів повітря. У тропічних широтах, де панують низхідні рухи повітря, кількість опадів значно зменшується. Наприклад, у деяких пустелях на півночі Африки опадів менше 250-100 мм на рік, а подекуди роками не випадає жодної краплини поди.
З наближенням до помірних широт кількість опадів збільшується, оскільки тут повітря також постійно піднімається вгору за рахунок змішування його теплих і холодних мас. Так, на більшій частині Європи випадає від 600 до 1000 мм опадів.
Від помірних і до полярних широт кількість опадів зменшується. Це зумовлено зниженням температури і вмісту вологи в повітрі та переважанням низхідного руху повітря. У приполярних широтах Північної півкулі кількість опадів коливається в межах 150-300 мм за рік.
У Південній півкулі випадає загалом більше опадів, ніж у Північній, оскільки в ній переважають водні простори. Але загальні особливості розподілу опадів тут такі самі, як і в Північній півкулі.
Наймокріші та найсухіші місцевості Зем лі. Найбільшу кількість опадів на Землі спостерігають на південних схилах Гімалаїв. Тут у містечку Черапунджі у середньому випадає 11 000 мм опадів за рік! А рекордна їх кількість становила 26 461 мм! Основною причиною цього є підняття вологого повітря, особливо влітку, спричинене наявністю схилів гір. Найбільш дощовим місцем на земній кулі є Гаванські острови, де 335 днів на рік бувають з дощем. А приносять вони понад 12 000 мм води на рік. Рекордно посушливими місцями, де опади майже не випадають, є пустелі Атакама, що в Південній Америці (до 1 мм на рік), та Сахара в Африці (до 5 мм на рік).
Практична робота № 6 (продовження)
Складання діаграми опадів
1. Що таке атмосферні опади?
2. Якими приладами вимірюють опади?
3. Чим відрізняються між собою утворення дощу і роси?
4. Де опадів буде більше - в Україні чи на українській антарктичній станції «Академік Вернадський»?
5. Чому над океаном випадає більше опадів, ніж над суходолом?
6. Які опади випадають із хмар, а які - з повітря?
7. Позначте на контурній карті різними кольорами річну кількість атмосферних опадів по меридіану свого населеного пункту до полюсів та до екватора, використавши карту розподілу опадів (мал, 110). Поясніть різницю в річній кількості опадів на різних широтах.
8. За власними спостереженнями визначте, з яких хмар і копи випадають опади у вашій місцевості.

Погода, її елементи, мінливість


Категория:
2014
| Просмотров: 1023 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть