загрузка...
Організація робочого місця. Правила безпечної праці при виконанні слюсарних робіт - 19 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 19 » Організація робочого місця. Правила безпечної праці при виконанні слюсарних робіт
16:20
Організація робочого місця. Правила безпечної праці при виконанні слюсарних робіт

Вироби з металів у шкільних майстернях виготовляють на спеціально обладнаних робочих місцях, що комплектуються комбінованими верстаками або слюсарними одномісними чи багатомісними верстаками.
Основне обладнання робочого місця для обробки металів — верстак.Кожний із зазначених верстаків складається з таких основних частин: металевий каркас; кришка (стільниця), на якій закріплені слюсарні лещата й захисний екран; стілець.
Для закріплення та утримання заготовок, що обробляються, у потрібному положенні використовують слюсарні лещата. Промисловість випускає їх різної конструкції (мал. 4).
Проте спільним для них є принцип дії. Під час обертання рукоятки 2 затискний гвинт 3 угвинчується в гайку 6, яку закріплено в нерухомій частині лещат 5, або вигвинчується з неї і, відповідно, переміщує рухому губку 2 відносно нерухомої 5. Рухома губка, наближаючись до нерухомої, затискає заготовку між нагубниками 4, а віддаляючись від неї - вивільняє.
Корпус лещат виготовляють Із чавуну. Для збільшення терміну служби лещат і підвищення надійності кріплення заготовок до робочих частин губок прикріплюють гвинтами стальні пластини 4 з хрестоподібною насічкою (нагубники).
Унаслідок кріплення в лещатах заготовок на їхній поверхні можуть з'являтися вм'ятини від насічок пластин сталевих нагубників. Тому при кріпленні оброблених чистових поверхонь або заготовок з м'яких матеріалів (мідь, алюміній та ін.) робочі поверхні пластин закривають накладними кутниками, які виготовлено з м'яких металів, шкіри тощо. Описані лещата називаються паралельними тому, що робоча поверхня рухомої губки при пересуванні залишається розміщеною паралельно до робочої поверхні нерухомої губки.
Така конструкція забезпечує рівномірний і міцний затиск оброблюваної заготовки.
Користуючись лещатами, слід додержуватися таких правил безпеки:
1.  Заготовку закріплювати міцно, плавним обертанням рукоятки гвинта.
2.  Не вдаряти по корпусу та по рукоятці лещат   молотком   і   не   нарощувати   довжину рукоятки за допомогою додаткових важелів (наприклад, труби). Це може зіпсувати лещата (зірвати різьбу, розколоти крихкий чавунний корпус тощо).
3.  Під час вивільнення заготовки з лещат її треба притримувати, щоб вона не впала і не завдала травми.
4.  Після роботи слід очистити лещата від ошурків та бруду спеціальною щіткою-зміталкою (мал. 7).
5.  Гвинт і гайка лещат мають бути чистими і змащеними густим мастилом.
6.  Губки лещат слід залишати розсунутими на 10... 15 мм. Інструменти і заготовки треба розміщувати на верстаку так, щоб
ними було зручно користуватися. Ті інструменти, які беруть правою рукою, кладуть праворуч, а ті, що лівою, - ліворуч, що беруть частіше, кладуть ближче, що беруть рідше, кладуть далі (мал. 8).
Інші інструменти зберігають у спеціальних інструментальних шафах, укладках чи футлярах або спеціально відведених для цього місцях шкільної майстерні (мал. 9).
Якщо робоче місце організовано правильно, то економиться час, підвищується якість і продуктивність пращ та забезпечується безпека праці.
У більшості конструкцій висоту верстака можна регулювати залежно від зросту учня. Встановити, чи відповідає верстак зросту працюючого, можна таким чином: стати біля верстака, розмістити зігнуту в лікті руку на губки лещат. Якщо випрямлені пальці руки доторкаються до підборіддя — верстак відповідає зросту працюючого (мал. 10).
Неправильний вибір висоти верстака призводить до швидкої стомлюваності працюючого і, як наслідок, зниження продуктивності праці та неналежної якості робіт. Якщо конструкцією верстака не передбачено його регулювання по висоті, то перед ним на підлогу кладуть дерев'яну ростову підставку відповідної висоти, яка компенсує різницю в зрості учня і висоті верстака (мал. 11).
Під час виконання слюсарних робіт ти користуватимешся різними інструментами та пристосуваннями. Використовуючи їх, пам'ятай правила безпеки, санітарно-гігієнічних вимог та особистої безпеки й завжди їх дотримуйся.
Перед початком роботи
1.  Надіти робочий одяг (халат або фартух з нарукавниками, берет чи косинку (мал. 12).
2.  Уважно оглянути робоче місце. Упорядкувати його, прибрати всі сторонні предмети.
3.  Дібрати необхідний інструмент. Розмістити його так, щоб уникнути зайвих рухів.
4.  Перевірити, щоб усі інструменти (напилки, викрутки, шила тощо) були оснащені ручками з металевими кільцями, які оберігають їх від розколювання; слюсарні молотки мають бути надійно закріплені на ручках та не мати косих і збитих бойків та гострих ребер бічних сторін.
5.  Усі роботи виконувати за наявності обладнання, пристроїв і засобів індивідуального захисту (захисних окулярів, рукавиць, захисних екранів тощо).
Під час роботи
1.  Користуватися тільки справним інструментом.
2.  Використовувати інструмент за призначенням.
3.  Утримувати робоче місце в чистоті й порядку.
4.  Для перенесення робочого інструменту користуватися укладками. Не переносити інструмент у кишенях.
5.  Стежити, щоб світло на робочому місці падало з лівого боку або спереду.
6.  При виконанні робіт сидячи слід сидіти прямо, на всій поверхні стільця, на відстані 10...15 см від краю стола. Відстань від очей до виробу, що виготовляється, повинна бути ЗО...35 см. Неправильна робоча поза псує поставу, спричинює швидку втомлюваність і шкодить роботі органів травлення.
7.  Не працювати поблизу рухомих частин верстатного обладнання і механізмів.
8.  Перевірити надійність закріплення оброблюваної деталі.
9.  Не відволікатися від роботи, не заважати працювати іншим.
10.  Строго дотримуватися правил безпечної роботи.
Після роботи
1.  Прибрати робоче місце.
2.  Інструменти покласти у відведені для них місця.
3.  Здати робоче місце черговому.
4.  Про всі недоліки (несправності), виявлені в інструментах та обладнанні, повідомити вчителя.
5.  Здати вчителеві на перевірку готові вироби (деталі).
6.  Вимити руки. Привести себе та одяг у порядок. Запам'ятай1. Порядок на робочому місці — необхідна умова продуктивної праці.


Категория:
2014
| Просмотров: 546 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть