загрузка...
Орієнтування на місцевості за домопогою Сонця та місцевих ознак - 3 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 3 » Орієнтування на місцевості за домопогою Сонця та місцевих ознак
17:05
Орієнтування на місцевості за домопогою Сонця та місцевих ознак

Які способи орієнтування на місцевості вам відомі?
Усім людям потрібно вміти визначати сторони горизонту, тобто орієнтуватися. Орієнтування — це вміння знаходити на місцевості сторони горизонту. Той, хто вміє орієнтуватися на місцевості, завжди зможе знайти потрібний напрям і не заблукає під час подорожі.
З давніх-давен люди знаходили шлях за допомогою небесних світил: Сонця і Полярної зорі.
Що таке гномон? Що визначають за допомогою гномона?
Надійним дороговказом є Сонце. Кожного ранку воно піднімається над горизонтом і опівдні займає найвище положення на небосхилі.
Опівдні Сонце завжди у північній півкулі буде на півдні. У цей час тінь від предметів найкоротша і завжди спрямована на північ. Щоб визначити сторони горизонту за Сонцем, потрібно опівдні стати обличчям у напрямі своєї тіні. Попереду буде північ, позаду — південь, справа — схід, а зліва — захід (мал. 47).
Чи  завжди  можна орієнтуватися  за Сонцем?
Обґрунтуйте свою думку.
Коли за певних погодних умов неможливо орієнтуватися за Сонцем, то визначити сторони горизонту можна за ознаками, які можна знайти в навколишній природі.
Оскільки північна й південна сторони отримують різну кількість сонячного світла й тепла, то на це певним чином реагують рослини й тварини. Якщо уважно придивитися до них, то вони підкажуть, де розташовані сторони горизонту.
Орієнтири в навколишній природі, за допомогою яких можна визначити сторони горизонту, називають місцевими ознаками.
1. Розгляньте мал. 48.  2. Знайдіть і назвіть місцеві ознаки, за допомогою яких можна визначити сторони горизонту.
У берези кора завжди тонша, чистіша й біліша з південної сторони, ніж із північної.
Мохи та лишайники люблять багато вологи, тому вкривають стовбури дерев та камені з північної сторони, яка повільніше висихає, тому що на неї не потрапляють сонячні промені. Це ж стосується і грибів, які ростуть з північної сторони дерев, кущів та пеньків.
Ягоди дозрівають швидше з південної сторони куща, яка краще освітлюється й нагрівається сонячними променями, ніж з північної. Саме тому в поодиноких дерев, що ростуть на галявинах, з південної сторони гілки дерев густіші та довші, ніж з північної.
Мурашки будують мурашники з південної сторони дерев та пеньків. Один схил мурашника пологий, він завжди повернутий на південь, а інший, крутий схил — на північ. На якому схилі горба: на північному чи південному сніг тане швидше? Чому? Як це явище можна використати для орієнтування на місцевості? На південних схилах горбів сніг розтає швидше, ніж на північних, тому що вони краще нагріваються сонячними променями. Це явище теж можна використати для орієнтування.
Щоб упевнитись у правильності орієнтування на місцевості, потрібно користуватися не однією місцевою ознакою, а одночасно кількома. Потрібно зіставити отримані результати і, якщо вони збіжаться, робити висновки про розташування сторін горизонту.
Орієнтування — це вміння знаходити на міс-цевості сторони горизонту. Орієнтуватися можна за допомогою Сонця та місцевих ознак.
1. Що називають орієнтуванням? 
2. Як орієнтуватися за Сонцем? 
3. За якими місцевими ознаками можна орієнтуватися на місцевості?

Орієнтування на місцевості за допомогою компаса
Чи завжди можна орієнтуватися за небесними тілами або місцевими ознаками? Обґрунтуйте свою думку. Легко, швидко і точно допоможе визначити сторони горизонту на місцевості давній винахід людства — компас — це прилад для визначення сторін горизонту. Сучасний компас — це кругла коробочка. У закритому склом корпусі компаса розміщено намагнічену стрілку, яка вільно рухається на вістрі. На дні корпуса розташовано циферблат, на якому позначено сторони горизонту. Стрілку в неробочому стані гальмує спеціальний важіль.
Головною частиною компаса є намагнічена стрілка. Кінець стрілки, який часто зафарбований, указує на північ.
1. Розгляньте будову компаса (мал. 49). 2. Знайдіть корпус, північний і південний кінці намагніченої стрілки, циферблат із позначеними на ньому сторонами горизонту, важіль (гальмо).
Щоб правильно визначити сторони горизонту, потрібно вміти користуватися компасом.
1. Покладіть компас на рівну поверхню. 2. Відтягніть важіль, щоб звільнити стрілку. 6. Коли стрілка перестане рухатися і заспокоїться, обережно поверніть компас так, щоб північний кінець стрілки опинився навпроти літер Пн., а південний — навпроти літер Пд. Тоді літери Зх. будуть вказувати на захід, а літери Сх. — на схід. Із компасом потрібно поводитись бережно, зберігати його подалі від металічних предметів, оберігати від ударів. Потрібно уникати роботи з компасом біля залізничних колій, ліній електропередач, тому що вони будуть впливати на покази магнітної стрілки.
Легко, швидко і точно можна орієнтуватися на місцевості за допомогою компаса — приладу для визначення сторін горизонту. Потрібно знати правила користування компасом.
1. Для чого призначений компас? 
2. Яку будову має компас? 
3. Як потрібно користуватися компасом? 
4. Яких застережень треба дотримуватися під час роботи з компасом?
Вважають, що компас був винайдений в Китаї понад 2000 років тому. Перші компаси були доволі простими пристроями. На коркові закріплювали магнітну стрілку. Корок опускали в посудину з водою. Вільно рухаючись у воді, намагнічена стрілка орієнтувалася відносно сторін горизонту.


Категория:
2015
| Просмотров: 545 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть