загрузка...
Орієнтування на місцевості за небесними світилами та місцевими об'єктами - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Орієнтування на місцевості за небесними світилами та місцевими об'єктами
11:10
Орієнтування на місцевості за небесними світилами та місцевими об'єктами

Людство впродовж тривалої історії розвитку виробило багато практичних умінь, одним з яких є вміння орієнтуватися на місцевості. Без нього неможливо здійснити жодної подорожі, провести водними просторами велике судно чи човен, знайти корисні копалини чи правильно розташувати будинок під час будівництва. Уміння орієнтуватися на місцевості важливе також і для вас. Є багато способів орієнтування. Розглянемо деякі з них у цій темі.
- Як знайти своє місцеположення за небесними світилами. Ь Про надійні місцеві «дороговкази».
- Як знайти своє місцеположення за небесними світилами. Орієнтуватися на місцевості — означає вміти визначати своє місцеперебування відносно сторін горизонту, навколишніх предметів і форм рельєфу. Тобто потрібно розпізнати місцевість, на якій ви знаходитеся, за якимись місцевими предметами й ознаками, визначити своє місцеположення на ній, знайти потрібний напрямок руху і дотримуватися цього напрямку в дорозі.
Здавна люди визначали сторони горизонту за сходом Сонця, зір і Місяця. Колись люди орієнтувалися лише за сходом Сонця. «Схід» з латинської мови перекладається як «орієнс». Можливо, саме від цього слова й виникло слово «орієнтуватися». Із часом люди помітили, що Сонце сходить точно в точці сходу і заходить точно в точці заходу лише двічі на рік - у дні рівнодень. В інші ж дні року його схід і захід змінює своє положення, а тому, якщо визначати сторони горизонту тільки за Сонцем, виникають неточності. Для території України приблизне положення Сонця протягом року показано в таблиці 1.
Безхмарної місячної ночі сторони горизонту можна визначити за положенням Місяця на небосхилі. Так, у наших широтах під час Повні (фаза Повний Місяць) Місяць перебуває на сході о 19-й год, на півдні - о 1-й год ночі, а на заході — о 7-й год ранку (таблиця 2).
У безхмарну ніч сторони горизонту легко визначити за Полярною зорею, яка завжди вказує напрямок на північ із точністю до 1°. Щоб знайти на небосхилі цю зорю із сузір'я Малий Віз, слід відшукати сузір'я Великий Віз. Воно добре помітне на небі у вигляді «ковша» із семи яскравих зір. Полярна зоря розташована на прямій лінії, яку можна провести через дві крайні зорі «ковша», на відстані, що дорівнює п ятьом видимим відстаням між цими зорями (мал. 20).
За Сонцем, Місяцем чи Полярною зорею знайдіть, де (у якій стороні горизонту) знаходиться ваша школа відносно вашого будинку. Залучіть до дослідження членів своєї родини.
Як годинник допомагає нам орієнтуватися за Сонцем. Визначити сторони горизонту в будь-який момент дня можна ще й за допомогою годинника. Для цього його слід покласти на долоню так. щоб годинна стрілка була спрямована на Сонце. Кут, який утворюється на циферблаті годинника між стрілкою і цифрою 1, потрібно поділити навпіл. Лінія, що розділяє цей кут, І буде напрямком північ - південь. При цьому південь буде з того боку, де Сонце було в середині дня.
- Про надійні місцеві «дороговкази». Визначати сторони горизонту можна й за місцевими предметами і різними природними та створеними людиною об'єктами. Так, вівтарі православних церков завжди звернені на схід, а дзвіниці - на захід. Мурашники майже завжди розташовані з південного боку дерева, пня чи куща. У поодиноких дерев кора з північного боку товстіша, часто вкрита мохом. На хвойних деревах смоли більше накопичується з південного боку. Фрукти раніше червоніють і жовтіють з південного боку дерева. Сніг швидше тане на південних схилах. У горах дуб зазвичай росте на південних схилах пагорбів.
Як орієнтири в лісі варто використовувати лісові дороги, просіки. Адже за правилами лісовпоряднуV
вання просіки орієнтують за сторонами горизонту. Так, основні просіки спрямовані за напрямком північ - південь, а другорядні - за напрямком схід - захід. Просіками ліс ділиться на квартали, а на перехрестях просік встановлюють квартальні стовпи (мал. 21).
У гірській місцевості орієнтирів теж дуже багато. Це високі характерні вершини, скельні осипи, невеликі гаї на схилах, перевали, хребти. Потрібно також пам'ятати, що відстані в горах здаються значно меншими, ніж вони є насправді.
За умов поганої видимості та вночі як орієнтири обирають лінії зв'язку, дороги, канали та інші об'єкти, які здебільшого спрямовані лінійно. Варто також орієнтуватися на об'єкти, розміщені вище за інші, на освітлені будівлі, труби тощо.
1.  Що таке орієнтуватися на місцевості?
2. Які існують природні орієнтири визначення свого місцеположення відносно сторін горизонту?
3.  Чим саме орієнтування за Сонцем відрізняється від орієнтування за Місяцем?
4. Як відрізняється орієнтування вдень від орієнтування вночі? 
5.  Чому місцеві природні та створені людиною об'єкти є надійними помічниками для орієнтування на місцевості?
6. Яке значення має для вас уміння орієнтуватися на місцевості? 
7. Під час родинної прогулянки в парку або лісі перевірте, чи дійсно природні об'єкти мають ознаки, що вказують напрямок північ - південь.
8. У темний час доби визначте напрямок на північ за Полярною зорею.

Визначення напрямків на місцевості за допомогою компаса і карти. Поняття про азимут


Категория:
2014
| Просмотров: 1729 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть