загрузка...
Освоєння полярних широт - 21 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 21 » Освоєння полярних широт
10:55
Освоєння полярних широт

Сучасний етап у розвитку географії розпочався з кінця XIX ст. І триває дотепер. Людина підкорює полюси Землі, країни об'єднують свої зусилля для наукового вивчення глибин Світового океану та надр, процесів, що відбуваються в повітряній оболонці. У цей час було підкорено найвищі гірські вершини і найглибші океанічні западини. Учені-географ и досліджують взаємодію суспільства і природи з метою збереження довкілля, обґрунтовують господарські проекти без порушення природних зв'язків.
На Землі ніби не залишилося «білих плям», проте кожній людині є що «досліджувати», відкривати для себе, здійснюючи власні подорожі. Нині цьому сприяє розвиток туризму, який увійшов у повсякдення мільйонів людей на планеті.
- Про підкорення Північного полюса та Арктики. І Як точилася боротьба за Південний полюс. І Про успіхи українців в Антарктиді,
- Про підкорення Північного полюса та Арктики. До початку XX ст. майже всі області Землі географи вже дослідили. Проте вчені вишукували нові об'єкти своїх досліджень. Найбільше їх було в приполярних областях нашої планети — і північній, і південній.
Учені продовжували дискутували про те, що лежить поблизу Північного полюса: відкрите вільне від криги море, закутий у лід океан чи архіпелаг островів? Щоб знайти відповіді на ці наукові питання, у 1909 році американський полярний мандрівник Роберт Пірі до-сяг Північного географічного полюса. Похід тривав 53 дні, хоча на полюсі дослідники пробули лише ЗО годин. Вони встановили, що в центральній частині Арктичного басейну немає суходолу, довели безперервність руху полярної криги, виміряли глибини океану в районі полюса (понад 2752 м). Нині ім'ям Роберта Пірі названо один з півостровів Гренландії.
Після експедиції Роберта Пірі тих, хто бажав повторити цей похід, значно побільшало, проте не всі з експедицій завершувалися успішно. І дотепер триває підкорення Північного полюса. Одні дістаються до нього, використовуючи запряги собак, лижі, інші - за допомогою сучасних засобів пересування - полярної авіації. Зрозуміло одне: північна область Землі завжди приваблювала і приваблює нині багатьох людей своєю суворістю і відносною недоступністю.
Регулярне дослідження Арктики та використання її для потреб господарства розпочалося в 30-ті роки XX ст. Так, видатною географічною подією було плавання Північним морським шляхом в одну навігацію 1932 року під керівництвом Отто Шмідта. У травні 1937 року було організовано роботу першої наукової дрейфуючої полярної станції на крижині під керівництвом Івана Папаніна. Нині кількість дрейфуючих станцій в Арктиці сягає вже 39. Яскравою сторінкою освоєння Арктики є атомні криголами, основним завданням яких є проведення суден Північним морським шляхом (мал. 16).
У результаті багаторічних досліджень Арктики було виявлено родовища різноманітних корисних копалин, отримані дані про будову дна Північного Льодовитого океану, про особливості течій, температуру і солоність води, льодовий режим.
Нині води Центральної Арктики є міжнародними, тому для їхнього подальшого освоєння і використання необхідна згода багатьох країн світу. Спільними зусиллями вчені приполярних країн вивчають, наприклад, зміни кліматичних умов та їхні наслідки у зв'язку з тим, що клімат Арктики потеплішав.
- Як точилася боротьба за Південний полюс. На початку XX ст. розгорнулася справжня боротьба за підкорення Південного полюса. У 1910-1912 роках норвежець Руаль Амундсен на судні «Фрам» («Вперед») здійснив подорож до Антарктиди (мал. 17). Збулася мрія всього його життя: 14 грудня 1911 року він дістався Південного полюса. Вважають, що саме тоді було поставлено велику крапку в географічних відкриттях. У той самий час до Антарктиди вирушив англієць Роберт Скотт на судні «Терра-Нова» («Нова Земля») (мал. 17). Однак Південного полюса він досяг 18 січня 1912 року, тобто майже на місяць пізніше за Руаля Амундсена. «Норвежці нас випередили. Амундсен опинився на полюсі першим. Неймовірне розчарування! Я із жахом думаю про зворотний шлях», - записав Роберт Скотт у своєму щоденнику. Залишки його експедиції було знайдено лише наступного літа. Мандрівники загинули за 20 км від найближчого табору з продовольством.
Чому переміг Руаль Амундсен? Минуло багато часу з моменту перемоги Амундсена у двобої з Робертом Скоттом. Проте і досі точаться дискусії про те. чому переможцем став саме норвежець. За нібито легкою перемогою Амундсена стояла значна підготовча робота: фізичні вправи, вивчення навігації, поведінки собак як основного засобу пересування в полярних умовах, попередній дрейф експедиції в морі Беллінсгаузена. Амундсен завжди був відкритим до нового і завжди до всього готувався ретельно, був вимогливим до себе й навколишніх.
Мої дослідження
Користуючись малюнком 17, картами атласу і додатковими джерелами інформації, опишіть маршрути експедиції Руаля Амундсена та Роберта Скотта. Чим ви скористалися б нині, щоб потрапити до Антарктиди?
Після експедицій до Південного полюса розпочалося регулярне дослідження Антарктики - Антарктиди та її прибережних ділянок. Протягом лише першої половини XX ст. дослідники з різних країн здійснили понад 100 експедицій у південні полярні широти. Підкорення південного краю Землі впертими і відважними одинаками перетворилося на державну справу, сферу міжнародного співробітництва.
- Про успіхи українців в Антарктиді. З активізацією досліджень в Антарктиці, організацією стаціонарних баз на материку українські вчені долучалися до роботи в складі радянських експедицій.
З 6 лютого 1996 р. Україна стала антарктичною державою, отримавши британську станцію «Фарадей», що на півострові Антарктичному. Станцію було вирішено назвати на честь видатного українського вченого В.І. Всрнадського (мал. 18). Нині українські вчені на станції проводять систематичні дослідження за станом озонового шару в атмосфері, змінами клімату, надрами, біологічними особливостями прилеглих морів. Українські науковці проводять й екологічні дослідження, які мають планетарне значення, слідкують за станом організму людини в екстремальних умовах.
Проведення наукових досліджень в Антарктиді підвищує міжнародний авторитет України.
1.  Хто перший підкорив Північний і Південний полюси?
2.   Коли розпочала роботу українська антарктична станція «Академік Вернадський»?
3.  Чим відрізнялися дослідження в Арктиці від досліджень в Антарктиці впродовж XX ст.?
4.  Чому приполярні області Землі й нині приваблюють значну кількість мандрівників і дослідників?
5.  Які сучасні можливості вивчення та освоєння Арктики?
6.  Яке значення географічних досліджень українців в Антарктиді?
7.  Проаналізуйте за допомогою карт маршрути підкорювачів полярних широт і прокладіть свої маршрути.
8.  Користуючись картою півкуль і додатковими джерелами інформації, прокладіть Північний морський шлях.

Міжнародні дослідження Землі. Географічні дослідження в Україні на сучасному етапі


Категория:
2014
| Просмотров: 865 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть