загрузка...
Озера. Штучні водойми - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Озера. Штучні водойми
13:53
Озера. Штучні водойми

- Як виникають озера.
- Навіщо людина створює штучні водойми.
- Як виникають озера. Озера - це заповнені водою западини суходолу, безпосередньо не пов'язані з морем. Води озера поповнюються з різних джерел - атмосферними опадами, водою річок і струмків або підземними водами. Якщо поповнення озера водою уповільнюється або припиняється, то через деякий час воно міліє, а в районах із сухим кліматом висихає, стає солоним, бідним на рослинність. У районах з вологим кліматом таке озеро заростає і поступово пере-творюється на болото.
Озера трапляються на рівнинах І в горах. Вони дуже відрізняються одне від одного за площею і глибиною, походженням улоговини, властивостями води, а також за біологічними особливостями.
За площею озера бувають найрізноманітніші: найбільші з них навіть називають морями, наприклад Каспійське море (мал.154). Його площа й нині невпинно збільшується. Так, наприкінці минулого століття швидкість підняття рівня води в ньому перевищувала 20 см на рік. Море поглинуло десятки тисяч квадратних кілометрів суходолу, затопило багато населених пунктів, сільськогосподарських угідь.
Розміри озер часто пов'язані з походженням їхніх улоговин. Найбільші за площею озера - це залишки морських басейнів минулого. Через те їх називають залишковими, як-от Каспійське або Аральське моря-озера. Утворення найглибших озер пов'язане з розломами у земній корі. Саме так утворилися озера тектонічного походження - Байкал, Балхаш, Севан.
Є озера, що утворилися в улоговинах вулканічного походження - у кратерах згаслих вулканів (мал. 155). Такі озера, маючи невелику площу, можуть бути дуже глибокі.
Озера, улоговини яких виорані давнім льодовиком, здебільшого неглибокі. Льодовикові озера дуже поширені на півночі Євразії і Північної Америки. Подекуди їх тут так багато, що вони утворюють своєрідні місцевості, які називають поозер'ями. Є такі озера і в Україні, наприклад Бребенескул (мал. 156). У долинах річок чимало заплавних озер, які зазвичай мають незначну площу. На узбережжях морів нерідко утворюються лиманні озера — відокремлені від моря косою або пересипом. їх багато на півдні України, а найбільше серед них - Сасик (Кундук) (мал. 157).
Унаслідок перегородження річок гірськими породами, які обвалилися з гірських схилів, утворюються загатні озера, як-от Синевир в Ураїні. Так, у важко доступ ній області Паміру на висоті близько 3500 м над рівнем моря розташоване найбільше природне загатне озеро -Сарезьке. Воно з'явилося 1911 року, коли внаслідок сильного землетрусу велетенський обвал перекрив русло місцевої річки. Тоді й утворилась кам'яна загата заввишки близько 750 м, що стала природною греблею і перекрила шлях річковим водам.
За солоністю озера можна розділити на прісні (солоність не перевищує 1 %o), солоні (солоність до 47 %о) і мінеральні (солоність перевищує 47 %о).
За біологічними особливостями є озера, щедрі на поживні речовини, з багатим рослинним і тваринним світом. Також є озера, життя в яких немов завмерло, тут обмаль кисню й поживних речовин.
Об'єм і властивості води в озерах тісно пов'язані з іншими водними об'єктами. Так, річки та підземні води часто додатково живлять озера. Озера, з яких витікають струмки або річки, називають стічними. Озера, з яких не витікають струмки і річки, - це безстічні озера. У безстічних озерах, на відміну від стічних, поступово накопичується сіль (мал. 158), тому вода в них часто солона. Стічні озера зазвичай прісні, оскільки солі з них виносять річки.
Мої дослідження
Користуючись довідковими матеріалами та атласом, знайдіть на карті світу озера-рекордсмени за площею, глибиною і солоністю.
- Навіщо людина створює штучні водойми. Попри численні природні озера, людина здавна створює й штучні водойми. До них належать водосховища, канали, ставки тощо. Таких водойм дуже багато на планеті. Лише в Україні споруджено 1160 водосховищ і близько 28 тис. ставків.
Водосховища - великі штучні водойми, створені для накопичення і зберігання води (мал. 159). Цю воду людина використовує для вироблення електроенергії, зрошування, задоволення питних потреб тощо. Кількість водосховищ зросла впродовж XX ст., коли було побудовано великі. Найбільші водосховища світу розташовані, зокрема, в Росії, США, Канаді, КНР, Бразилії, Індії, Мексиці та Єгипті.
Штучний велетень-водойма. Перші водосховища з'явилися ще близько 4000 років тому і слугували для зрошування земель в Єгипті, Месопотамії І Китаї. Але найбільше у світі за об'ємом водосховище Вікторія, що на річці ВікторІя-Ніл, спорудили в середині минулого століття на території трьох африканських країн - Уганди, Танзанії і Кенії. У цьому водосховищі міститься така кількість води, що дорівнює приблизно % об'єму всього Азовського моря!
Подекуди поряд із штучними озерами (водосховища, ставки) споруджено штучні річки - канали (мал. 160). їхнє призначення різне. Створюють їх для судноплавства, осушення і зрошування земель.
Практична робота № 7 (продовження) 
Позначення на контурній карті озер: Каспійське, Великі озера, Байкал, Вікторія.
1. Які є озера за походженням?
2. Як різняться озера за солоністю?
3. Чому деякі озера називають залишковими?
4. Чому вода в деяких озерах солона?
5. Чому сучасна географія складається з багатьох наук?
6. Для чого потрібні географічні знання?
7. Знайдіть на карті озера різного походження.
8. За додатковими джерелами наведіть приклади використання штучних водойм у вашій місцевості.

Болота


Категория:
2014
| Просмотров: 681 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть