загрузка...
Підземні води - 22 Августа 2014
Главная » 2014 » Август » 22 » Підземні води
13:57
Підземні води

- Як накопичуються під землею води і як вони залягають. 
- Які властивості мають підземні води.
- Як накопичуються під землею води і як вони залягають. Підземні води — води в товщі земної кори. Для утворення підземних вод потрібні дві головні умови. Це достатня кількість атмосферних опадів і залягання водопроникних шарів гірських порід над водотривкими (мал. 170).
Водопроникні гірські породи, наприклад пісок і гравій, легко пропускають воду. Водотривкі породи, як-от глина або граніт, навпаки, не пропускають крізь себе воду.
Підземні води залягають у земній корі на різних глибинах. За умовами залягання розрізняють верховодку, ґрунтові і міжпластові води. Верховодкою називають найближчі до земної поверхні підземні води, що не мають суцільного поширення. Вони періодично накопичуються внаслідок просочування атмосферних опадів і потім зникають, випаровуючись. Ґрунтові води - це постійно існуючі підземні води, що залягають на першому від поверхні шарі водотривких порід. Води, які розташовані між двома водотривкими шарами, називають міжпластовими.
Шари гірських порід залягають по-різному. В одних місцях вони простягаються горизонтально, в інших - вигинаються. Так само змінюється й рівень залягання підземних вод. Якщо водотривкі породи нахилені в один бік, то й води також течуть туди, але під меншим кутом. Саме хвилястий рельєф і зумовлює рух ґрунтових вод у різні боки. При цьому вода тече з вищої ділянки до нижчого місця. Тут нерідко підземна вода з'являється на світ у вигляді тихого джерела або галасливих гейзерів. Іноді підземні води утворюють справжні підземні річки або озера (мал. 171).
За умов певного залягання гірських порід міжпластові води можуть перебувати під великим напором. Тому якщо пробуравити крізь ці шари свердловину, то вода виштовхуватиметься на поверхню у вигляді фонтану. Такі води називають артезіанськими.
Підземні води України. Україна знаходиться на одному з провідних місць у світі за запасами підземних вод. Якщо говорити про повне водопостачання України, то приблизно 20 % використовується за рахунок водозабору саме підземних вод. Для майбутніх поколінь Україна забезпечена мінімум на 500 років саме підземною питною водою. Чималу роль відіграють артезіанські джерела. На сьогодні пробурено понад 1750 артезіанських свердловин. Переважна частина пробурених артезіанських свердловин розташована в маловодних південних і східних областях України (в АР Крим, Донецькій, Луганській, Миколаївській, Одеській та Кіровоградській областях). Буріння свердловин є недешевим, але артезіанські води такі чисті й корисні, що це повністю виправдовує витрати. Нині на території нашої країни продовжується пошук і відкриття нових і нових родовищ.
Мої дослідження
На основі власних спостережень знайдіть у навколишній місцевості і визначте місця, де «видобувають» підземні води.
- Які властивості мають підземні води. Проходячи крізь гірські породи, підземні води насичуються різними солями і газами. Завдяки цьому вони можуть набувати лікувальних властивостей і цілюще впливати на людський організм. Такі води називають мінеральними. Коли вони виходять на поверхню, утворюються джерела мінеральних вод.
Серед підземних вод особливе місце належить термальним водам (грецькою мовою «термальний» означає «тепло»). Найчастіше вони утворюються в районах вулканізму. Такі води давно й успішно застосовують у господарстві різних країн світу.
Підземні води так само, як і поверхневі, виконують велику роботу. Однак її не завжди помітно на поверхні Землі. Видима частина руйнівної діяльності підземних вод - це, зокрема, зсуви. Так називають насичені водою великі маси грунту, що зсуваються по водотривких породах. Зсуви дуже небезпечні, оскільки можуть зруйнувати житлові споруди, дороги тощо.
Найбільше працюють підземні води у своїй «оселі» - під землею. Тут вони створюють цілі підземні «міста» - печери з незвичайними «скульптурами» (мал. 172).
1  Як розрізняють підземні води за умовами залягання?
2. Які води називають артезіанськими?
3. Яким чином виникають джерела підземних вод?
4. За яких умов утворюються артезіанські води?
5. Чим відрізняються мінеральні води від інших вод?
6. Які є відмінності в утворенні термальних вод порівняно з іншими підземними водами?
7. Намалюйте схему утворення верховодки і ґрунтових вод.
8. З'ясуйте походження мінеральних вод, які продають у магазинах вашого населеного пункту.

Значення вод суходолу для природи і людини


Категория:
2014
| Просмотров: 583 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть