загрузка...
Пісні літературного походження. Державний Гімн України - 8 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 8 » Пісні літературного походження. Державний Гімн України
15:51
Пісні літературного походження. Державний Гімн України

Крім народних»  кожна національна культура має багато пісень літературного походження. Літературна пісня — це ліричний твір, слова до якого склав письменник.
Багато віршів українських поетів покладено на музику. Це твори Семена Климовського, Тараса Шевченка, Леоніда Глібова, Івана Франка, Олександра Олеся, Максима Рильського, Андрія Малишка, Миколи Сингаївського, Дмитра Л уценка, Дмитра Павлин ка та багатьох інших. Часто авторська пісня так подобається людям, що вони забувають про творця і вважають її народною.
Окрему групу пісень літературного походження утворюють гімни.
Гімн (із давньогрецької — похвальна пісня) — це урочистий музичний твір, який прославляє кого-небудь або що-небудь. Гімни виникли в давні часи в Єгипті та Давній Греції як молитовні звернення до богів.
У наш час кожна країн а має Гімн, Герб і Прапор як символи держави. Вони уособлюють її самобутність і є знаками її національної сили та єдності. Гімн покликаний об'єднувати народ, підносити його дух і стверджувати нездоланність.
Назви твір .який є Держави им Гімном України. Що ти знаєш про його творців? 
Державним Гімном України є музичний твір Павла Чубин-ського та Михайла Вербицького «Ще не вмерла України і слава, і воля...». Доля його непроста, як і доля самої України.
Вірш у первісному варіанті називався «Ще не вмерла Україна». Написав його український науковець, поет і громадський діяч Павло Чубинський. Походив він зі старовинного козацького роду й був високоосвіченою людиною прогресивних поглядів. Був знайомий із Тарасом Шевченком і навіть у своїх поетичних тво-
pax намагався дещо наслідувати Кобзаря. Тому не дивно, що. коли вперше вірш «Ще не вмерла Україна» надрукували в часописі «Мета» поряд із творами Кобзаря, усі сприйняли його як Шевченків.
Насправді цей вірш Чубинський написав через рік після смерті Тараса Григоровича, у 1862 році в Києві. Він мешкав тоді на вулиці Великій Васильківській, де винаймав квартиру в будинку купця Лазарева. Саме тут збирався гурток «Київської громади», куди часто заходили також сербські й болгарські студенти, що навчалися в місті. Від них Павло Чубинський почув пісню сербських повстанців проти Османської імперії. Вільнолюбні рядки «Серце біе і кров ліе за нашу свободу» надихнули українського патріота до написання вірша.
Через рік П. Чубинського, як неблагонадійного, заслали до Сибіру. Серед «провин» — «посещение могилы Шевченко», «пение возмутительных малороссийских песен», «ношение малорусского костюма».
Спочатку вірш Чубинського співали на мелодію сербської пісні. Музику до слів писали також українські композитори Микола Лисенко і Кирило Стеценко. Але на весь світ твір став відомим у музичному варіанті західноукраїнського священика і музиканта Михайла Вербицького, створеному в 1865 році.
Патріотичний зміст поезії П. Чубинського та урочиста музика М. Вербицького довгі роки, поки українці не мали своєї держави, якнайкраще відображали волелюбні прагнення українських патріотів. У березні 2003 року Верховна Рада ухвалила закон, згідно з яким перша строфа і приспів пісні «Ще не вмерла України і слава, і воля...» вважаються Державним Гімном України.
Прочитай першу строфу і приспів вірша П. Чубинського "Ще не вмерла Україна" і порівняй із варіантом слів Державного Гімну | України. Назви відмінності.
Ще не вмерла Україна, і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці, Запануємо ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону, 
В ріднім краю панувати не дамо нікому. 
Чорне море ще всміхнеться, дід Дніпро зрадіє, 
Ще у нашій Україні доленька наспіє.
Приспів.
А завзяття, праця щира свого ще докаже, 
Ще ся волі в Україні піснь гучна розляже, 
За Карпати відоб'ється, згомонить степами, 
України слава стане поміж народами.
Приспів.
1. Розкажи,  які почуття викликає в тебе ця пісня.  Свою відповідь обґрунтуй.
2. Доведи, що пісня має патріотичний зміст. Відповідаючи, спирайся на текст твору.
3. Виразно прочитай рядси, у яких автор висловлює впевненість у щасливому майбутньому України,
4. Випиши з тексту в зошит постійні епітети й персоніфікації. Яку роль вони відіграють утворі?
5. Яку думку утверджує автор цим твором? Свою відповідь підкріплюй рядками з тексту.
Сяй — найбільша права притока річки Вісли, до 1946 року слугувала ме жею української та польської ч асти ниГаличини.
1. Підготуй повідомлення про створення вірша «Ще не вмерла Україна»,
2. Вивчи поезію напам'ять.
Кожен вірянин щодня побожно звертається з молитвою до Господа. Молитва — це велика духовна сила, яка очищає розум, заспокоює душу, вселяє надію. Молитва — це розмова ві-рянина з Богом.
У своєму творі "Молитва", яку О. Кониський написав у 1885 році, він попросив у Господа | найсокровеннішого — хранити Україну від бід. І Цей твір є високопатріотичним, його ще називають духовним гімном українського народу. «Молитву» також виконують як церковний гімн України. Музику до твору написав відомий український композитор Микола Лисенко.
Боже великий, єдиний.
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Тин" осіни.
Світлом науки і знання
Нас, дітей, просвіти,
В чистій любовідо краю.
Ти нас, Боже, зрости.
Молимось, Боже єдиний,
Нам Україну храни.
Всі свої ласки-щедроти
Ти на люд наш зверни.
Дай йому волю, дай йому долю.
Дай доброго світу,
Щастя дай. Боже, народу
І многая, многая літа.
Осінети — освітити, зробити радісним.
1. Поясни, який настрій створює пісня. Які елементи твору допомагають створити такий настрій?
2. Випиши з тексту пісні в зошит ужиті туг дієслова. Зверни увагу, що вони виражають прохання. Чому автор використав дєслова саме в такій формі?
3. Назви слова, які надають твору урочистого звучання. Що означає вираз многая літа? Чому саме цими словами закінчується твір?
4. Опиши, якимти уявляєш ліричного героя твору. Яке його ставлення до Батьківщини? Відлові даючи, цитуй текст пісні.
5. Прочитай народну легенду про дівчину-Україну. Проаналізуй, чи є зв'язок мі ж народною легендою і «Молитвою» О. Кониського.

Народні колискові пісні

 


Категория:
2014
| Просмотров: 2006 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть