загрузка...
Пісні літнього циклу - 8 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 8 » Пісні літнього циклу
15:27
Пісні літнього циклу

Попрацюй у парі.Пригадай, під час якого свята в Україні прикрашають оселі лепехою, гілками дерев, іншим зелом. Розкажи, як називають це < свято в народі і які обряди виконують. Чи відзначають його твої і рідні? Порівняй свою відповідь із відповідаю однокласника/ J однокласниці.
Ти цілком маєш рацію» коли згадуєш про християнське свято Трійці. Його в Україні вшановують у червні» на 50-й день після Воскресіння Ісуса Христа. Однак задовго до прийняття християнства наші предки-язичники наприкінці травня — на початку червня відзначали русалії — обрядове свято» пов*язанеіз зеленими святами» з русальним тижнем. Воно при падало на час найбільшого замаювання землі зелом» початок колосіння жита. Свято було пов*язане з поклонінням рослинності й душам померлих.
Ти здивуєшся: яке відношення русалки і мавки мали до поклоніння мертвим? Річ у тім» що в старослов'янській мові поняття небіжчик-покійник позначало слово «нав». Потім воно втратило своє первісне значення. Нявками, мавками та русалками почали
вважати дітей» які народилися мертвими або померли нехрещеними, та молодих утоплених дівчат.
Учені вважають, що обрядові дії на русальному тижні первісно були звернені до померлих родичів, які впливали на долю та благополуччя живих. Аби їх ушанувати, наші пращури влаштовували на могилах тризни (поминання) померлих.
Русалії супроводжувалися певними обрядами. Люди були переконані, що мавки й русалки в цей час виходили з води та гуляли лісами й полями. Вони могли подбати про людину: уберегти ЯрославПстрак. Русалка її від хвороби, поле — від стихії. Могли також зашкодити: затягнути до річки, залоскотати до смерті людину, витоптати, потолочити пашню. Щоб захиститися від русалок і мавок, при собі треба було носити обереги — часник або траву полину. Оберегами від злих духів, нечистої сили, різної напасті мали стати й гілки липи, духмяні трави, якими в ці дні прикрашали оселі.
Частиною обрядового дійства були русальяіпісяі твори обрядової пісенності з частими згадками про русалок. Найпоширеніший мотив русальних пісень — величання рослинності, ушановування русалок. Одним із мотивів русальних пісень є їхнє прохання до дівчат і жінок дати сорочку. Сорочка була ніби символом тіла, якого не мали безтілесні душі русалок. Тому жінки вивішували на деревах і кущах шматки полотна, намітки, а дівчата — вінки. А ще в русальних піснях співали про те, як русалка зустрічалася в полі чи лісі з дівчиною, загадувала їй загадки й лоскотала до смерті. Мова русальних пісень щира, проста й безпосередня.
Русальний тиждень святкували з понеділка по четвер, і завершувався він «проводами русалок». У деяких місцевостях дівчину одягали в білу сорочку, розплітали їй коси, прикрашали голову вінком і водили з піснями по селу. Вірили, що після цього русалки нібито йшли з рікі озеру ліси. Русальний тиждень переходив у поминальну суботу. У цей день усі йшли на кладовища й поминали померлих.
У ржі на межі, на кривій березі
Там сиділа русалка.
Просила русалка у дівочок сорочки:
— Ви, дівочки, подружки, Да дайте мені сорочки,
Хоча худенькую, да аби біленькую, Хоч не біленькую, да тоненькую!
Ой біжить, біжить мала дівчина, Аза нею да русалочка:
— Та послухай мене, красна панночко, Загадаю тобі три загадочки.
Як угадаєш — до батька пущу. Не вгадаєш —до себе візьму. Ой що росте без кореня, А що біжить без повода, А що цвіте да без цвіту?
— Камінь росте без кореня, Вода біжить без повода, Папороть цвіте без цвіту. Панночка загадочок не вгадала — Русалочка панночку залоскотала.
Проведу я русалочки до бору, Сама вернуся додому! Проводили русалочки, проводили, Щоб до нас вже русалочки не ходили, Да нашого житечка не ламали, Да наших дівочок не лоскотали, Бо наше житечко в колосочку, Анаші дівочки у віночку.
1. Розкажи, які уявлення наших предав про русалок відображено в русальних піснях.
2. Опиши, якими постають русалки з пісень у твоїй уяві. Відповідаючи, спирайся на тексти пісень.
3. Проаналізуй, який епізод у пісні «Ой біжить, біжить мала дівчина» робить її спорідненою з казкою. Свою відповідь обґрунтуй.
4. Випиши з пісень у зошит епітети, поясни їхню роль. Назви серед них постійні епітети.

«Кривий танець»

 


Категория:
2014
| Просмотров: 867 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть