загрузка...
Пісні весняного циклу - 8 Сентября 2014
Главная » 2014 » Сентябрь » 8 » Пісні весняного циклу
15:23
Пісні весняного циклу

Календарно-обрядові пісні почнемо вивчати з веснянок. Ти здивуєшся: чому не з пісень зимового циклу» адже зимові свят а відкривають у січні новий рік?
Річ у тім, що з прадавніх часів до XV століття наші предки вважали початком року березень» коли пробуджувалася природа» тепло перемагало морози» а життя — смерть. Саме тому першим річним святом у них було настання весни. Початок святкування припадав на ранню весну. Водних слов'янських землях починали водити хороводи й співати веснянки» коли» як казали» щука хвостом кригу розі б* є» в інших — як уперше закує зозуля. Закінчувався обряд із завершенням весняних польових робіт.
Весняні календарні обряди мали на меті пробудити землю» допомогти весні побороти зиму» відкрити шлях благодатному сонцю й теплу. Частиною обрядових дій було виконання весяяяок — пісень, які закликали й прославляли весну.
Особливістю веснянок є наявність зеер-нення-кликання. Закличними словами просили тепло швидше прийти на землю. Для більшості веснянок характерною також є діалогічна форма. Дівчата ділились на два хори» кожен із яких очолювала провідниця. Групи учасниць по черзі виконували пісні. їм був притаманний бадьорий» радісний і піднесений настрій» яким виконавиці ніби передавали свою енергію природі» пробуджували и від зимового сну. У веснянках використовувализасобів поширеними були художній паралелізмі контраст.
Учасники обрядів водили також хороводи. Танки переважно нагадували або коло» тобто уподібнювалися сонцю» або були схожі на пташиний ключ» який на крилах мав принести тепло й весну. Разом із деякими обрядовими дійствами повторювали хліборобські рухи» схожі на ті» що виконують під час весняних польових робіт («Просо», «Мак», чЮгірочки»), Усі вони мали привабити високі врожаї.
У деяких місцевостях спалювали опудало Мари — доньки Чор-нобога» богині темної ночі. Такий ритуал мав допомогти весні подолати зиму. А ще в цей час землероби чекали на птахів як провісників весни» що приносили на крилах тепло. Закликаючи весну» молодь зверталася до жайворонка» ластівки» ремеза. Щоб закликати їх швидше повернутися з вирію» випікали з борошна фігурки пташок» підкидали догори й просили замкнути ключами зиму» відімкнути землю й повернути тепло.
ОЙ ВЕСНА, ВЕСНА — ДНЕМ КРАСНА
Ой весна, весна —днем красна, Що ж ти, весно, принесла?
— Принесла я вам літечко, Ще й рожевую квіточку, Хай вродиться житечко, Ще й озимая пшениця,
І усякая пашниця.
Ой весна, весна, ти красна,
Що ти, весно красна, нам принесла?
— Принесла я вам літечко, Ще й запашненьке зіллячко, Ще й зеленую травицю,
І холодную водицю. Принесла я вам ягнятко, Ще й м ал єн ькеє тел ятко.
ПОМІРКУЙ НАД ПРОЧИПАНИМ
1. Назви особливість будови веснянки.
2.  Поясни, який художній засіб використано для зображення весни. Які уявлення наших предків про світ відтворено в цьому образі?
3.  Розкажи, які дари несе весна людям. Як ці дари пов'язані з їхньою господарською діяльністю?
4.  Випиши в зошит у житі у веснянці пестливі слова, Поясни, чому їх використано так багато.
5.  Визнач, який настрій передає веснянка. Свою відповідь обґрунтуй.
Запам'ятай!
Ти вже знаєш, що епітет — це художнє означення, У фольклорних творах часто використовують постійні епітети, тобто такі художні означення, які завжда вживаються тільки з певними іменниками. Наприклад, якщо кінь, то він у фольклорі завждо вороний, а місяць —ясний. Ще приклади постійних епітетів: буйні трави, тихі води, широкий степ.
6. Випиши в зошит постій ні епітети, у житі у веснянці.
У пісні весну називають красною. Вибери з наведених нижче лексичних значень слова найточніше його тлумачення. Красний кажуть про:
1.  Людину, яка вирізняється красою.
2.  Предмет, краєвид, який має привабливий вигляд.
3.  Юність, життя, вік, сповнений достатку, щастя, радості, задоволення.
Значна частина веснянок присвяченатемі кохання та родинних стосунків. Любовні мотиви були невід*ємними в народній поезії весняного циклу» адже розквіт природи» и краса пробуджували в молоді ніжні почуття. У веснянках широко використовувалися пісенні символи. Зіронька, голубка, сокіл, голуб — образи-символи закоханих, калина — символ дівочої вроди, рута — символ дівоцтва, барвінок — символ шлюбу.
Серед художніх засобів у веснянках поширеним був паралелізм, тобто художній засіб, при якому паралельно зображували два і більше явищ із різних сфер життя. Наприклад, стан природи та співзвучний йому настрій людини.
У веснянках часто використовувався контраст, тобто протилежне змалювання почуттів, настроїв і поведінки людей. Наприклад, часто в піснях протиставлялися сила, краса чи поведінка дівчат і парубків.
Накресли в зошиті таблицю і, користуючись поясненням у підручнику, заповни її.
Ой кувала зозуленька
В лісі на горісі,
Шануй мене, мій миленький,
Як ластівку в стрісі.
Як мя не меш шанувати —
Не будеш мя мати.
Божятобі не наймичка,
У полі орати.
Бо я жтобі не наймичка,
Але ж я ґаздиня.
Куди підеш, звідти прийдеш,
Хата не пустиня.
Ой кувала зозуленька
У полі, у полі.
Краще мати жінку гарну,
Ніж сто моргів поля.
Боуполі наробишся,
Врожаю не буде,
А як маєш файнужінку —
Підеш межи люди,
1. Назви, хто є ліричним героєм пісні. Відповідь підтвердь цитатою з веснянки.
2.  Яким ти уявляєш ліричного героя, його риси характеру? Свою відповідь обґрунтуй, цитуючи твір.
3.  Поясни, який настрій веснянки. Свою відповідь обґрунтуй.
4.  Знайди і прочитай при клад художнього паралелізму в пісні.
5.  Поясни, символом чого виступає зозуля у веснянці.
Стріха — покрівля хати із соломи чи очерету.
Як мя ие меш шанувати — якщ о менє нешануватимеш.
Наймичка — дівчина або жінка, яка прислуговує по господарству в багатого хазяїна.
Ґаздеия — господиня.
Морг— міра землі, що дорівнювала 0,56 гектара.

Календарно-обрядові пісні

 


Категория:
2014
| Просмотров: 1834 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть