загрузка...
План місцевості - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » План місцевості
11:13
План місцевості

Пригадай, для чого потрібні карти.
Для чого потрібні плани місцевості? Життя сучасних людей важко уявити без планів місцевості. Ними користуються представники багатьох професій. Наприклад, архітектори, будуючи міста, складають детальний план, на якому позначають вулиці, парки, будинки, школи, лікарні, мости тощо. Геологи за планами визначають маршрут пошуку корисних копалин і позначають на них знайдені родовища. Планами користуються і військові під час воєнних дій. У сільській місцевості кожний господар має план своїх земель.
Уміння користуватися планом може стати в пригоді будь-якій людині. За планом міста чи села можна віднайти потрібну вулицю, будинок, школу, визначити маршрут подорожі на вихідний день.
Коли люди потрапляють у незнайому місцевість, то часто послуговуються планом, щоб обрати найкоротший і найзручніший шлях до наміченого місця.
Насамперед потрібно навчитися «читати» план, тобто добре розумітися на його умовних знаках. Людина, яка вміє «читати» план, може розповісти про місцевість, у якій раніше ніколи не була.
Що таке план місцевості? На малюнку 23, 1 зображено місцевість. Чи можна за ним визначити сторони горизонту, відстані між предметами? Ні, оскільки важко зорієнтуватися. Значно краще це робити за планом місцевості.
План місцевості - це зменшене узагальнене зображення невеликої ділянки земної поверхні.
Чим план місцевості відрізняється від малюнка? На малюнку місцевість може бути відображено по-різному: збоку або згори. На плані місцевість показано тільки згори (мал. 23, 2). Для зображення об'єктів на плані також використовують умовні знаки. Наприклад, будинки позначають прямокутниками, дерева - кружечками, річки - хвилястими лініями (мал. 24).
Для орієнтування на місцевості збоку на плані стрілкою вказують напрямок Пн.-Пд. (мал. 25). Якщо вона відсутня, то північною стороною вважають верхню частину плану, а південною - нижню.
Умовні знаки на плані. Зазвичай на плані дуже мало слів, які можна прочитати. Це назви деяких міст або селищ, річок, озер. Проте на ньому є багато умовних знаків, з яких можна дізнатися, які дороги проходять по місцевості та в якому напрямку, де є хвойні та листяні ліси і яка їхня площа, де розташовані поля, луки, фруктові сади та городи, де трапляються болота і яри, де зведено мости через річки тощо.
У більшості випадків малюнок або колір умовних знаків указує на особливості об'єктів, зображених на плані. Наприклад, позначення поодинокого дерева, вітряка й інших об'єктів нагадують їхній зовнішній вигляд. Деякі об'єкти, що тісно пов'язані між собою і розташовані поряд, зафарбовують одним кольором. Приміром, воду позначають блакитним кольором, ліс -зеленим, місцевість із чагарниковими рослинами - світло-зеленим.
Розглянь і запам'ятай умовні знаки, подані на першому форзаці.
Словничок: план місцевості, сторони горизонту, умовні знаки.
Перевір себе
1. Для чого людям потрібні плани певної місцевості?
2. Чи користується планами місцевості твоя родина? З якою метою?
3. Чим відрізняється план місцевості від малюнка?
4. Кожна квартира чи будинок мають план. Без нього неможливо здійснювати будівництво. Попроси батьків показати план вашої квартири чи будинку. Що на ньому зображено?
5. Установи відповідність між номером умовного знака і його визначенням:
А) урвище; Б) болото; В) стежка; Г) чагарники; Д) лука.
С 3 Практичне завдання. Розглянь план місцевості пришкільної ділянки (див. 1-й форзац підручника). Разом із сусідом по парті роздивіться його умовні знаки. Знайдіть на плані школу, спортивний майданчик, фруктовий сад.
У якому напрямку від школи розміщений фруктовий сад? А джерело? Що розташовано на схід від школи?
Бібліотечка природодослідника
У першій половині XII ст. король Сицилії запросив до себе арабського мандрівника Абу Абдаллаха
Алідрійсі й запропонував створити найдетальнішу географічну карту світу. Коли креслення карти було зроблено, учений заявив, що папір не вартий цього шедевру. Король наказав видати все срібло, яке в нього було, і викувати з нього срібну пластину. Упродовж 15 років географ витискував на ній зображення материків і океанів. Однак карта проіснувала недовго. Спадкоємці короля не оцінили шедевра: коли знадобилися гроші, видали наказ виготовити монети із цієї карти. Щоправда, її паперові копії збереглися і прислужилися людству в подальшому.
Висновки
План місцевості - це зменшене узагальнене зображення невеликої ділянки земної поверхні згори. Плани відіграють важливу роль у житті й господарській діяльності людей багатьох професій. Для зображення об'єктів на плані використовують умовні знаки.


Категория:
2015
| Просмотров: 1400 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть