загрузка...
Планети-гіганти - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » Планети-гіганти
10:56
Планети-гіганти

Скільки планет входить до Сонячної системи?
Усі планети Сонячної системи поділяють на дві групи: планети-гіганти і планети земної групи.
Планети-гіганти мають набагато більшу масу, ніж планети земної групи. Це Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун (мал. 8).
Юпітер - найбільша планета Сонячної системи. Він у 318 разів важчий за Землю і майже в 2,5 раза масивніший, ніж усі планети нашої системи разом узяті. Юпітер - це велетенська куля, що швидко обертається. У його повітряній оболонці стрічками тягнуться довгі шари хмар, через які планета видається смугастою.
Кільця Юпітера складаються з дрібних частинок пилу. Учені передбачають, що поверхня Юпітера рідка або навіть газоподібна, а в центрі є тверде ядро. Через велику віддаленість від Сонця температура на поверхні цієї планети близько -130 °С. У Юпітера 66 супутників.
Сатурн - друга за розміром планета Сонячної системи. Візитівка Сатурна - це його система кілець, які складаються переважно з крижаних часточок різного розміру, а також гірських порід і пилу. Товщина кілець не більше ніж один кілометр. Температура на цій планеті   наближається   до   -170   °С. У Сатурна 62 супутники.
Уран - перша планета, виявлена за допомогою телескопа. Він має 27 супутників. Склад планети відрізняється від газових гігантів наявністю великої кількості льоду. Тому вчені зарахували Уран до «крижаних гігантів». Це найхолодніша планета, мінімальна температура якої майже -224 °С. У центрі Урана знаходиться ядро, що складається з каміння і заліза.
Нептун - планета, найвіддаленіша від центра Сонячної системи. На сьогодні науці відомо 14 супутників Нептуна. За складом Нептун дуже схожий на Уран, тому є другим «крижаним гігантом».
Словничок: Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.
Перевір себе
1.  Назви планети-гіганти.
2.  Склади характеристику планети-гіганта (на вибір) за таким планом: 1) віддаленість від Сонця;
2) розміри; 3) повітряна оболонка; 4) поверхня; 5) супутники.
3.  Які з планет цієї групи отримали титул «крижаного гіганта»? • Використовуючи різні джерела інформації, підготуй повідомлення про одну з планет-гігантів.
Бібліотечка природодослідника
У давні часи люди знали тільки п'ять планет - Меркурій, Венеру, Марс, Юпітер і Сатурн, тому що їх можна побачити неозброєним оком. Уран, Нептун і Плутон було відкрито за допомогою телескопів. Тривалий час учені вивчали планети, спостерігаючи за ними із Землі. З'ясувалося, що всі планети, крім Плутона, рухаються по колових орбітах. Вирахувано розміри планет і відстані від них до Сонця.
Висновки
Усі планети поділяють на планети земної групи і пла-нети-гіганти. Планети-гіганти - це Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун. Вони мають великі розміри, повітряну оболонку, кільця і багато супутників.

Планети земної групи
На які групи поділяють планети Сонячної системи?
Планети земної групи розміщені найближче до Сонця. Це Меркурій, Венера, Земля, Марс (мал. 9).
Меркурій - найменша планета Сонячної системи, що розташована найближче до Сонця. Тому Сонце обігріває її в 7 разів сильніше, ніж Землю. На денному боці Меркурія дуже спе-котно, температура піднімається до + 400 °С. Проте на нічному боці завжди сильний мороз, який, імовірно, сягає -200 °С. Отже, Меркурій - це царство пустель. Одна його половина -гаряча кам'яна пустеля, друга - крижана. Ця планета за розмірами трохи менша від Землі. Коли Меркурій перебуває на значній відстані від Сонця, можна розгледіти його низько над горизонтом. Меркурій неможливо побачити на темному небі. Найкраще спостерігати за ним на вечірньому небі. Супутників у Меркурія немає.
Венера - друга за близькістю до Сонця планета Сонячної системи, яку називають ще найгарячішою планетою. Температура на її поверхні може сягати + 460 °С. Вона має хмарну повітряну оболонку. Знайти Венеру на небі дуже просто. Ці хмари добре відбивають сонячне світло, роблячи планету яскравою. Венеру можна спостерігати через годину після заходу сонця або за годину до його сходу. У Венери також немає супутників.
Земля - єдина відома на сьогодні планета, на якій є життя. Вона має найбільші розміри й масу серед планет земної групи. Місяць - природний супутник Землі, найбільший із супутників планет земної групи.
Повітряна оболонка Землі відрізняється від інших планет завдяки наявності життя. Пригадай, що входить до складу повітря. Повітря захищає Землю від переохолодження і перегрівання. Більшу частину поверхні Землі займає вода, чого немає на інших планетах.
Марс - четверта планета від Сонця, схожа на Землю, але менша за величиною і холодніша. Завдяки великій кількості заліза в ґрунті її ще називають червоною планетою. У Марса є два супутники. Відстань до Сонця майже в 1,5 раза більша, ніж у Землі. Тому температура на планеті дорівнює - 60 °С.
На поверхні Марса є долини й пустелі, крижані полярні шапки на зразок земних. На Марсі є найвища гора в Сонячній системі, висота якої 27 км.
Словничок: Меркурій, Венера, Земля, Марс.
Перевір себе
1.  Назви планети земної групи.
2.  Подумай, чому на планеті Земля існує життя.
Робота в парі. Складіть розповідь про одну з планет, використовуючи текст цього параграфа та інші джерела інформації. Розкажіть один одному.
Використовуючи різні джерела інформації, підготуй розповідь про Місяць - природний супутник Землі.
Бібліотечка природодослідника
Учені припускають, що на Марсі було багато води, а по його поверхні текли великі річки. Зараз Південний і Північний полюси Марса вкриті крижаними шапками. Але ця крига складається не з води, а із застиглого атмосферного вуглекислого газу.
Висновки
До планет земної групи належать: Меркурій, Венера, Земля, Марс. Земля - єдина планета, на якій існує життя. Місяць - природний супутник Землі.


Категория:
2015
| Просмотров: 2205 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть